Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) Bölümü nasıl ?

1- Şu anda MIS sayesinde en iyilere gelmiş insanların (Çoğu yurtdışında yaşamına devam ediyor) %80'ini Boğaziçi Üniversitesi mezunu kişiler oluşturuyor. Geriye kalan %20'lik kısmın çoğu girişimciliği sayesinde kendi işletmesini kurdu, diğer kısmı "daha okulu bitirmeden" çoğu yazılım firmasında işe başladı. Severek okumayan bir kısım var, onlar da bambaşka işlerde çalışıyordur diye düşünüyorum. Ha, bir de YBS'yi kötülüyorlardır ara sıra :)

Bölümün önü açık, ama ne kadar? Bu, senin hedeflerine bağlı. Senin, kendini geliştirmene bağlı. MIS artık açıköğretim olarak bile okunabiliyor, ama önceden böyle değildi. Boğaziçi Üniversitesi'nde sayılı imkan vardı ve çalışmasının karşılığında o imkanı kazanan insanlar, şimdi harika yerlerde. O yüzden sen kendini ne kadar geliştirirsen, amaçlarına ne kadar ulaşırsan o kadar ekmek yersin. Olay mezun olmak değil, olay "kendine ne katabilecek" olman.

2-
Beykent Üniversitesi iyi bir üniversite değil. Sadece vakıf üniversitelerinin imkanları devlete göre çok ama çok iyi. Beykent Üniversitesi de bu yüzden ün yaptı. İmkanı iyi olan bir vakıf üniversitesini severek okuman, sana elbet çok şey katar. MIS için şu an en iyi vakıf üniversitesi Özyeğin Üniversitesi olarak geçiyor. Akademisyenleri ve öğretim üyelerinin kalitesi ve başarısı yanı sıra, tam burslu 2 öğrenci alıyor ve sıralaması da 20.000'lerde.

Devlet üniversitelerini düşünürsek de, bana göre öncelik olarak İngilizce eğitim veren üniversiteler önde diyebilirim. İngilizce eğitim olduğu için en çok tercih edilen üniversitelerden biri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, ardından Türkçe eğitim veren Dokuz Eylül Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi diye devam ediyor.

3- MIS hakkında detaylı bilgi mi istiyorsun? Reklam olur mu bilmem lakin bunun için dolusuyla facebook grubu mevcut. Hatta benim de dahil olduğum grubun içerisinde sırf bizlere yardımcı olabilmek için Sakarya Üniversitesi MIS bölümü başkanı Erman Coşkun da katıldı. Çok istiyorsan şuraya link bırakayım, MIS öğrencilerinin üniversitelerini tanıttığı, bölüm ve üniversite hakkında detaylı bilgiler sunduğu bir blog mevcut. Bir de okuyanlardan dinle, nasıl bir bölümmüş.

Halit TÜTÜNCÜ Kişisel Blog, Yönetim Bilişim Sistemleri hakkında her şey!

4- Olayı bir de okuyanların gözünden değil de, mezunların ve harika yerlere gelmiş insanlardan dinlemek ister misin? Buyur o zaman.

Yönetim Bilişimciler Gözünden

Dipnot: Yönetim Bilişim Sistemleri demek, kendini sürekli yorman demek. Neden mi? Çünkü her türlü seminere, konferansa katılman gerekecek. Bilgi haznen bu konferanslar, seminerler sayesinde aşırı derece artıyor. Durmadan geliştirmen lazım kendini.

Son düzenleme:
1- Şu anda MIS sayesinde en iyilere gelmiş insanların (Çoğu yurtdışında yaşamına devam ediyor) %80'ini Boğaziçi Üniversitesi mezunu kişiler oluşturuyor. Geriye kalan %20'lik kısmın çoğu girişimciliği sayesinde kendi işletmesini kurdu, diğer kısmı "daha okulu bitirmeden" çoğu yazılım firmasında işe başladı. Severek okumayan bir kısım var, onlar da bambaşka işlerde çalışıyordur diye düşünüyorum. Ha, bir de YBS'yi kötülüyorlardır ara sıra :)

Bölümün önü açık, ama ne kadar? Bu, senin hedeflerine bağlı. Senin, kendini geliştirmene bağlı. MIS artık açıköğretim olarak bile okunabiliyor, ama önceden böyle değildi. Boğaziçi Üniversitesi'nde sayılı imkan vardı ve çalışmasının karşılığında o imkanı kazanan insanlar, şimdi harika yerlerde. O yüzden sen kendini ne kadar geliştirirsen, amaçlarına ne kadar ulaşırsan o kadar ekmek yersin. Olay mezun olmak değil, olay "kendine ne katabilecek" olman.

2- Beykent Üniversitesi iyi bir üniversite değil. Sadece vakıf üniversitelerinin imkanları devlete göre çok ama çok iyi. Beykent Üniversitesi de bu yüzden ün yaptı. İmkanı iyi olan bir vakıf üniversitesini severek okuman, sana elbet çok şey katar. MIS için şu an en iyi vakıf üniversitesi Özyeğin Üniversitesi olarak geçiyor. Akademisyenleri ve öğretim üyelerinin kalitesi ve başarısı yanı sıra, tam burslu 2 öğrenci alıyor ve sıralaması da 20.000'lerde.

Devlet üniversitelerini düşünürsek de, bana göre öncelik olarak İngilizce eğitim veren üniversiteler önde diyebilirim. İngilizce eğitim olduğu için en çok tercih edilen üniversitelerden biri Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, ardından Türkçe eğitim veren Dokuz Eylül Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi diye devam ediyor.

3- MIS hakkında detaylı bilgi mi istiyorsun? Reklam olur mu bilmem lakin bunun için dolusuyla facebook grubu mevcut. Hatta benim de dahil olduğum grubun içerisinde sırf bizlere yardımcı olabilmek için Sakarya Üniversitesi MIS bölümü başkanı Erman Coşkun da katıldı. Çok istiyorsan şuraya link bırakayım, MIS öğrencilerinin üniversitelerini tanıttığı, bölüm ve üniversite hakkında detaylı bilgiler sunduğu bir blog mevcut. Bir de okuyanlardan dinle, nasıl bir bölümmüş.

Halit TÜTÜNCÜ Kişisel Blog, Yönetim Bilişim Sistemleri hakkında her şey!

4- Olayı bir de okuyanların gözünden değil de, mezunların ve harika yerlere gelmiş insanlardan dinlemek ister misin? Buyur o zaman.

Yönetim Bilişimciler Gözünden

Dipnot: Yönetim Bilişim Sistemleri demek, kendini sürekli yorman demek. Neden mi? Çünkü her türlü seminere, konferansa katılman gerekecek. Bilgi haznen bu konferanslar, seminerler sayesinde aşırı derece artıyor. Durmadan geliştirmen lazım kendini.
Uzun bir ara olmuş konu açılalı fakat iyi ki bölüm üzerine bir araştırma yapmış ve sizi görmüşüm. Aradan geçen zamanda sanırsam bazı şeyler değişmiş olabilir. Aklımda bu bölüm var, güncel tavsiyeleriniz var mıdır hocam? Okunmaya değer bir bölüm mü? Yeteneğim ve ilgim bu yöne kaydığı için bu bölümü düşündüm.

@Martini Henry Cok zaman oldu, evet. Cok sey degisti, hem de cok. Yildirim Beyazit, Sakarya falan, bunlari unut. Universiteyi degil, yasadigin sehirde sosyallesmeyi sec. Sakarya'da falan ogrenci hayati yasanmaz, Yildirim Beyazit da ayni sekilde. Siyasetten kurtulamazsin oralarda, gencligin curur. Turkiye'nin %80'i ogrencilerin kiyafetine karisan yobazlarla dolu. Katil ederler adami. Sakarya ovuldugu zamanda MIS'i sirtlayan Erman Hoca artik yok. Izmir'de bir universiteye gecti. Bakircay olmasi lazim. Mumkunse Izmir, Antalya, Eskisehir, Mugla turevi sehirleri tercih et, bari sosyallesip kafan rahat sekilde hayatini/okulunu birlikte goturmeyi dene. Inan pisman olmayacaksin. Egitim kalitesini, universiteleri perisan ettiler. Tip dahi okusan ulkeden kacmaya calisiyorsun artik, oyle bir hale getirdiler her seyi.

Ben 2020 Akdeniz MIS mezunuyum, su anda yazilim gelistirici olarak yakinda yurt disina tasinacagim. MIS bana bir sey katmadi, Antalya'da okumus olmam katti. Sosyallestim, harika arkadas cevrem oldu, her turlu etkinligi yaptik. Bunlari yaparken dolar 17 TL degildi, o konuda uzgunum. Okulumu da okudum, asla pisman olmadim. Derslerin agirligi da ortalama %65-70 araliginda yazilim uzerineydi. Hala oyledir tahminimce.

Seni sen yapan okul mu oldu dersen, hayir okul degil. Yukarida da belirtmisim zaten. Frontend developer olarak 2020'den bu zamanlara kadar kendimi gelistirmeye devam ettim. Sevdigim isi bulmustum, oylece aldim basimi devam ettim. Pandemi yuzunden evde kalmak beni hafif bir nerd hale getirse de, baska aktivitelerle dengemi toparlayabildim. Cok calisirsan burnout olma olasiligin yuksek. Her seyden sogursun. Sevdigim isi yapmanin getirdigi mutlulukla, yaklasik 1.5 yillik tecrubenin sonunda yurt disina adim atiyorum.

Dipnot: Atmis oldugum o blog yazilarini falan da okuma artik. 5-6 sene olmus yazilali. O zamanlar hayat yasanabilir haldeydi, insanlar biraz da olsa mutluydu. Paranla satin alabilecegin seyler vardi. Egitim de iyiydi. Artik hicbiri iyi degil. Bu yolculukta basarilar dilemekten baska carem yok, umarim keyifli bir gelecek yasarsin. Ha bir de, ders agirligini merak ediyorsan okullarin ders mufedatlarina bakmayi unutma.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı