Yönetime Arzuhâl

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Abdullah Cengiz

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Konuya nasıl başlarım, bilmiyorum. Son zamanlarda dışarıdan izlediğim bu foruma üye oldum. Az çok 2005 yılından beri forum nedir, ne değildir biraz anlarım. Burası da güzel bir ortam. Herkes bildiği kadarıyla yardımcı oluyor. Arada nâhoş durumlar yaşansa da düzeni olan bir yer. Ancak dün yaşadığım bir olay, buzdağının altındaki sorunlar olduğuna dair bir his uyandırdı.

Üye olur olmaz açtığım ilk konu başlığı hemen kısaltıldı. Herhalde uzun yazdım, diye düşünüp kurallara tekrar göz atarak önemsemedim. Kısaltılan başlık ise her zaman açılan konuların tekrarı gibi gözüktüğünden iki kişi dışında cevap yazan da olmadı.

Birkaç gün sonra açtığım ikinci konudan hemen sonra bildirimler kısmından ceza yediğimi farkettim. "Türkçe Kurallarına Uymayan Mesaj nedeni ile 1 puanlık bir uyarı aldınız." diye bir uyarı vardı. "Acaba neymiş Türkçe kurallarının dışında olan?" diye baktığımda yine başlığımın değiştirildiğini farkettim.

Türkçe kurallarına aykırı olarak açtığım konunun başlığı: "Hangi anakartı almalıyım?"

Türkçe kurallarına uygun olarak düzenlenmiş başlık: "Z170-A PRO vs Z170A GAMING PRO vs Z170A PC MATE"

Hadi model isimlerini geçtim. Daha içerik kokan bir başlık olarak düzenlenmiş, amenna.

Ama be kardeşim! Bizimki Türkçe değil de "vs" mi Türkçe? Üniversite bitirmiş, Türkçe branşı olmasa da öğretmenlik yapan, Arapça kökenli kelimelerin çoğunun etimolojik tahlilini spontane yapabilecek seviyede ve yeri gelince Şemseddin Sami'nin Kamus'unun orjinalinden kelimenin anlamına bakan bir insanız. Klavyenin yayı paslansın. Harfe ya da boşluğa basmamıştır, gözden kaçmıştır, uyarırsınız. Ama ceza vermek nedir yahu? El insaf.

Cezayı yedikten 5 veya 10 dakika sonra çevirimiçi yöneticilerde Mikail Fidan rumuzlu yöneticiyi gördüm. Fail o mudur bilemem? Herhangi bir özel mesaj butonu göremedim. Ama adına ban ve cezalardan açılmış konular gördüm.

Fakat içler acısı bir durum var. Öğrencim yaşında, cümlelerin sonunu -yo, -yo diye tamamlayan ama konusu almış başını gitmiş üyeleri gördüm.

Sanırım sorunlar büyük. Artık yönetici mi eksik, konu düzenlemekten yorulup ceza karıştıran moderatörler mi var, bilemiyorum. Ancak siz de takdir edeceksiniz ki bu tip sorunlar çoğaldıkça forumun kalitesi, güvencesi eriyor. Yeni üye oldum diye görmezden gelinecekse; adalet herkes içindir.

Saygılarımla arz ederim.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @MF

İlk başlarda sadece ceza puanı ya da uyarı mesajı denendi ancak malesef yaptırımı olmayan, kullanıcıyı kısıtlamayan uyarıların hiç bir işe yaramadığı görüldü.

Bu yüzden bir günlük kısıtlama şu an en hafif uyarı konumunda. Uyarılar için moderatörlerin seçtiği kategoriler var, hazır kategorilerde yanlış şık seçilmiş.

Hangi moderatörün verdiğinin bir önemi yok, ortak kural havuzunu uyguluyorlar. Keyfi uygulama yapmıyorlar, yeni üyelere de ek bir müsamaha ve kolaylık sağlanmıyor zira kullanıcılar nasıl alışırlarsa öyle devam ediyorlar.

Burada aldığınız uyarı ve düzeltmeler "Bakın başlık şeklimiz böyledir" mesajı veriyor. Bunun haricinde bir kuralsızlık görmedim. Uyarıları hiç bir zaman şahsi almayın, burada adet böyle demek en rahat yöntemdir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı