Yosemite HD 4600 Kurma Sorunu

Alucard Hellsing

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Hackintosh yosemite hd 4600 ü kuramıyorum. Bir çok yöntem denedim. Ama hep 7 mb kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@montezuma
Lenovo y510p laptopa sahibim. Yosemite 10.10.2 yi kurmadan önce nvidia kextlerini sildim transmac ile. Daha sonra kurulum yaptım. Grafikler berbat durumda. Kext utulity ile intel hd 4600 ün kext lerini kurmaya çalıştım. Kurulum yönergelerini de pek anlamadım esasen. İçinde bu yönergeler var :
Intel HD 4600 Mobile 0x0416 FULL QE/CI FIX for laptops.
1.Install kexts using kexts wizard (AppleIntelFramebufferAzul.kext,AppleIntelHD5000Graphics.kext,IOGraphicsFamily.kext)
2.Replace libCLVMIGILPlugin.dylib in /Library/ Frameworks/OpenCL.framework/Libraries/
3.Make sure you use IGPEnabler=Yes flag or <key>IGPEnabler</key>
<string>Yes</string> in org.chameleon.Boot.plist
4.Repair permissions and rebuild cache.
5.Enjoy!
NOT WORKING :
-VGA OUT
NOT TESTED :
-HDMI

Birde işlemci id girdim yine olmadı. Birkaç kişiye sordum yanıt alamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıdaki rehberde şunlar yazıyor:
1: Kext yukleme aracı ile AppleIntelFramebufferAzul.kext,AppleIntelHD5000Graphics.kext,IOGraphicsFamily.kext'lerini yükle
2: libCLVMIGILPlugin.dylib dosyasını, /Library/ Frameworks/OpenCL.framework/Libraries/ içindeki ile değiştir.
3. Boot ekranında IGPEnabler=Yes komutunu kullan yada,
org.chameleon.boot.plist içinde aşağıdaki kodları gir:
Kod:
 <key>IGPEnabler</key>
<string>Yes</string>
4. Disk izinlerini onar,sistemini yeniden başlat
VGA ve HDMI ile test edilmedi.

Ayrıca daha yeni hazırladığımız şu rehbere bir göz atabiilirsin.
https://www.technopat.net/sosyal/ko...00-için-yosemite-grafik-sorunu-Çözümü.173210/

Ben de N550JV ile 4600 ekran kartının 7 mb kalmasından muzdaribim. Bu şekilde Keynote uygulamasında 3D grafikler görünmüyor. Yavaşlık da cabası.
Hiç birşekilde söylenenler olmayınca aklıma bir tek şey geliyor: Sonuçta epey bi yeniyim bu konuda. config.plist dosyasını değiştirmekten bahsediliyor mesela. O dosyayı doğru yerde mi değiştiriyorum buna hiç emin olamadım. Sadece kopyalama veya silmekle iş bitmiyor belki de bazı şeyleri. Çok rehber okudum ama hiç tam anlamıyla emin olamadım. Şu an sıfır kurulum elimin altında. Hiç bir şeyi değiştirmeden Ethernet Bluetooth çalışır şekilde, klavye vs kapalı hazır. Hala USB den açılır durumda. Bu halin üzerine sadece HD4600ü normal şekilde işler hale getirmek için adım adım anlatabilirseniz çok makbule geçer. Yanlış sürüm falan oluyor belki birşeyler ondan olmuyor. Birbiriyle karışıyor vs. Sadece ekranı görse minnetten patlicam yani :D
Sevgiler

Bu sayfayı daha önce yollamıştınız. İnceledim ama bazı noktalarda ilerleme kaydedemedim:

EFI/CLOVER içinde OSX versiyonlarını andıran klasörler var: 10.6, 10.7, 10.8.... 10.11
Fakat hepsinin içi boş. Açıkçası KEXT yükleme programlarıyla (Mesela EasyKext ile) kurduğumda da oralar hep boş oluyor. SYSTEM/LIBRARY/EXTENSIONS a gidiyor anladığım kadarıyla. Kurduğum şeyin yedeklerini o klasörde oluşmuş görüyorum. Kurulduğunu da çalışmaya başlayan donanımlardan, ya da sistemin bir daha hiç çalışmamasından anlıyorum.

Bu yolladığınız linkteki rehberde ilk 3 maddeyi doğru anladığımı ve yaptığımı düşünüyorum. 4 ve 5. maddeleri ise bilemedim. Config Plist içine yazmayı denedim. Tabi sonrası da var orada iyice koptum. Ya DSDT, ya clover metodunu kullanıyoruz gibi anladım. Clover da daha kolay geldi. Ekledim satırları ama bir etkisi olmadı.
Sonra birkaç sitede HD5000 kext ve HD5000azul kext gibi iki dosyanın kullanarak çözüldüğünü okudum bazı sitelerde. İyice karıştı iş.

Bu arada Nvidia'nın kapatılması gerektiğini de okudum. Atladığım adımlar mı var acaba diye düşünüyorum. O iş nasıl yapılır hiç bir fikrim yok. NV_disable gibisiden boot argumentleri gördüm. Clover options a yazayım dedim ama deneme yanılma ile program yazar gibi hissediyorum. Bu da olacak şey değil. Tek harf bile önemli bu tarz kodlarda malum.

DSDT şeklinde gireyim dedim. MACIASL diye bir program indirdim açtım. Önüne direk C dilini andıran bir kod çıktı. Compile dediğimde bi dolu hata ve uyarı. Onu toparlamama imkan yok. Bir de Clover Configurator var.

Bazı programlar da sanki bu rehberde söylenenleri direk yapıyor gibi. Vietnam Tool diye birşeyin içinde bu seçenekler var hakikaten. HD4600 patch falan diyor. O da nasıl çalışıyor anlamadım. Bir sefer çalıştırdım. Masaüstüne bi yığın kext falan attı Config plist attı. Onları EFI/clover a atıp kextleri de kurdum olmadı. Sonraki bir denememde ise kuruverdi sisteme açılmadı bi daha. Böylece gökten bir ilham gelse bir açılım yaratacak birşeyler çıksa diye bekliyorum anlayacağınız. (n)

Sabah dinlenmiş kafayla tekrar bakacağım rehbere. Adım adım deneyeceğim ama 'acaba bu rehberdekinin dışında birşeyleri eksik mi yaptım?' diye de düşünmeden edemiyorum? NVidia hususunda hiç birşey yapmadım mesela. Onu da görüyor sistem bilgilerinde.

Ps. Bir merakım daha var. Bunu halletmek için gerekli kext lerin kurulması ve config,plist dosyasına yazılan gerekli satırlar yeterli oluyor mu? Kaç kalem iş yapılması gerekiyor buna emin olamıyorum.

Yapman gereken aslında çok basit. Grafik kartının Vendor ve Device ID ' sini Listedekiler ile karşılaştır. Senin ID'ler Kahverengi ile işaretli olanlardan ise aşağıdaki işlemleri yapman lazım. Kext' leri kurduysan sonraki adım, EFI / CLOVER / içinde ki Config.plist dosyanı Clover Configrator ile aç. Burada Devices seçeneğine gel ve Fake ID yazan yere 0x04128086 gir. Resimdeki gibi:
Screen Shot.png

Ardından Graphics sekmesine gel. Burada da resimdeki gibi Inject Intel tık koy ve platform ID olarak 0x0a260006 gir. Resimdeki gibi:
Screen Shot.png

Bu işlemlerin ardından dosyayı kaydet ve çık. Kext Wizard programını indir ve uygulama içinden Rebuild Cache yaptıktan sonra sistemi yeniden başlat.

Bu kadar açık net anlatımın üzerine olacağına kesin gözüyle bakmıştım ama aynı: 7 mb görünüyor.(n)

Kext Wizard'ı kullanarak FakePCIID.kext (69kb) ile FakePCIID_HD4600_HD4400 (2kb) olan iki kext yükledim.

Ardından henüz clover yüklememişim sanıyorum (Gerçi açılışta menüsü geliyordu??) ama Sistem diskimde EFI Klasörü olmadığı için Post install adlı bir klasördeki Clover_v2.3k_r3320-UEFI.pkg dosyasını yükledim. Masaüstüne bi EFI klasörü oluşturdu. Bunu öylece sistem root klasörüne attım.

Sonra onun içindeki config.plist i dediğin şekilde değiştirdim.

Yalnız daha önce Clover Configurator ile değişikliği kaydederken uyarı verirdi normalde, (Dosyayı düzenleme izniniz yok kopyasını çıkarıyorum şeklinde) bu sefer vermedi. Tekrar açtığımda değişiklik var ama uyarı olmamasından kıllandım.

Ardından cache rebuild işlemini yaptım. Restart ettim. Durum aynı.

Yanlış yapıyorsun. Biraz rehberleri dikkatlice etüt etmen lazım. Aşağıdaki konudaki ( USN olmadan sistemin açılması için gerekli ayarlar konusunu takip et.
Kurulum sonrası sistemin USB olmadan Boot edilebilmesi için yapılması gerekenler:

mad_at_computer_800_clr_8355-copy-copy-png.83232

Her ne kadar USB / EFI içindeki dosyaları direk olarak kurulum yaptığınız EFI bölüntüsüne kopyaladığınzda çalışıyorsa da, biz Clover Bootloader ile kurulum yapmanızı öneriyoruz. Bunun için;
USB / EFI içindeki Clover bootloader açın ve sisteminize göre ( UEFI yada Legacy ) buna göre kostüm ayarlarını yaptıktan sonra kurulumunu yapın:

UEFI için:

uefi-clover-png.83204

UEFI olmayan Sistemler için (GPT Olarak Formatlanmış HDD için):

non-uefi-png.83205

UEFI Olmayan Sistemler ( Windows Yanına Yapılan Kurulumda MBR Formatlı HDD için):
mbr_clover-png.95956

Ardından USB / EFI içinden sadece size gerekenleri HDD / EFI içine kopyalayın. Kopyalanması gerekenler:
  1. /EFI/CLOVER/kexts/10.10/ dosya yoluna gidin ve içine Ethernet kextinizi ekleyin.
    ALXEthernet
    AppleIntelE1000
    AtherosE2200Ethernet
    RealtekRTL8111
  2. /EFI/CLOVER/kexts/10.10/ dosya yoluna gidin ve içine FakeSMC.kext ekleyin.
    FakeSMC.kext
  3. /EFI/CLOVER/kexts/10.10/ dosya yoluna gidin ve içine NullCPUPowerManagement.kext ekleyin.
    NullCPUPowerManagement.kext
  4. EFI/ CLOVER içindeki Config.plist dosyasını aşağıdakilerden size uygun olan ile değiştirin.
    config.plist-Intel-HD4600-desktop.zip
    config.plist-Standard.zip
    config.plist-GE=Yes-NVIDIA.zip
    config.plist-GE=Yes-ATI.zip
  5. /EFI/CLOVER/drivers64UEFI/ dosya yoluna gidin ve içinden VBoxHfs-64.efi dosyasını silin ve yerine HFSPlus.efi koyun.
    HFSPlus.efi
  6. (Opsiyonel): /EFI/CLOVER/ACPI/patched/ dosya yoluna gidin ve içine DSDT.aml, SSDT.aml dosyalarını koyun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı