Yosemite org.chameleon.boot.plist konumu

Makaleler
1
Merhaba. Bilgisayarıma unibeast ile Mavericks kurmustum. GraphicsEnabler=Yes komutunu yazmayınca açılısta ekran kararıyordu. org.chameleon.boot.plist dosyasındaki graphics enabler komutunu no dan yes e çevirmiştim ve sorun ortadan kalkmıştı.

Şimdi aynı sorunu Yosemite'de yaşıyorum fakat org.chameleon.boot.plist dosyasının yerini bulamıyorum.
Muhtemelen Mavericks ile aynı dizinde fakat onu da unuttum. İnternettede bulamadım.
Yazarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Clover kullanıyorum ama aynıdır sanırım. Efi --> clover klasörünün içerisinde congif.plist dosyası var. Sanırım chameleon daki bahsettiğin dosyayla aynı işlevi görüyor. Sende de chameleon klasörünün içerisinde olabilir bir bak sitersen. EFI klasörünü göremiyorsan clover configurator ile mount edebilirsin.

Merhaba araştırmaya devam ediyorum. Öncelikle Yosemite'yi unibeast le sorunsuz bir şekilde kurduğumu belirteyim.

Tek sorun yukarıda yazdığım gibi açılış ekranına GraphicsEnabler=Yes komutunu elle girmek.
Multibeast le düzeltmeye çalıstığımda EXTRA klasörünün olmadığı yazıyor. Dolayısıyla org.chameleon.boot.plist de yok galiba. Basic boot options ı yükleyin yazıyor. Yüklediğimde ise sistem hata veriyor bir daha açılmıyor. Ben bootloader yüklemedim ve de yüklemeden USB'den boot ederek kullanmak istiyorum. Forumdan arkadaşlar bunun sorun yaratacağını söylüyorlar ama 6 - 7 aydır mavericks i bu şekilde sorunsuz kullanıyorum. Bootloader yüklemememin nedeni windows u çok daha sık kullanıyorum ve windows raid yapılmış yani birleştirilmiş iki adet ssd ye kurulu.

Mac'i daha az sıklıkla açıyorum. Eğer bootloader yüklersem her defasında BIOS'a girip windows u açmak için ayar yapmak zorunda kalıcam, bu da can sıkıcı bir şey. Mavericks'te de bu sorun beni uğraştırmıştı ama nasıl hallettiğimi hatırlayamıyorum bir türlü. Mavericks'i olanlar extra klasörünün olup olmadığına bakabilirler mi acaba. Yosemite'de neden yok yada ben bulamıyorum bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ben olsam 2 SSD olduğundan her birine ayrı kurulum yapardım tabi boyutları uygunsa.
1.SSD Windows, 2.SSD Hackintosh. Clover(Önerilir) veya Chameleon Bootloader kurardım ve sistemi biostan her zaman Windows açılacak şekilde ayarlardım. Hackintosh sistemi açmak istediğimde sistemi açarken hangi SSD ile başlatmak istiyorum seçeneğini kullanarak (bende F11 olarak geçiyor) sistemi açardım.
Bootloader kurmadan aradığın dosya işe yaramaz.

Muzisyenim ve cok yuksek boyutlu ses dosyaları kullanıyorum. Dolayısıyla birlestirilmis iki ssd ancak yetiyor. Bootloader kurmadan o dosya mavericks te gayet isime yaramıstı. Çok basit bir şey istedigim org.....dosyasındaki no komutunu yes yapmak. Baska hic bir seye ihtiyacım yok. Fakat extra klasorunu bulamıyorum. Yada eger baska bir yerdeyse org.....dosyasını bulamıyorum. Bir bilen yok mu nerdedir bu dosya. Yada extra klasoru acaba gizli bir klasormu. Bir ayarı falan mı var.

İskender Bey öncelikle Dual boot için en iyi seçenek Clover bootloader olacaktır. UEFI desteği varsa bu rehbere bakmanızda fayda var:

ASUS VivoPC'ye Mac OS X ve Windows 8 Kurulum Rehberi » Technopat

Chameleon/Chimera kullanmaya devam edecekseniz de Org.chameleon.Boot.plist dosyası ana dizinde, Extra klasöründe yer alır. Extra klasörü gizli değildir.

1. Bu klasör yoksa kendiniz oluşturun.
  2. Akabinde içinde org.chameleon.Boot.plist adında bir metin belgesi oluşturun. Uzantısının TXT kalmadığından emin olun.
  3. Şimdi metin belgesine bu kodu girin:

Kod:
    <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
    <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
    <plist version="1.0">
    <dict>
        <key>EthernetBuiltIn</key>
        <string>Yes</string>
        <key>GenerateCStates</key>
        <string>Yes</string>
        <key>GeneratePStates</key>
        <string>Yes</string>
        <key>GraphicsEnabler</key>
        <string>Yes</string>
        <key>Kernel</key>
        <string>mach_kernel</string>
        <key>Kernel Flags</key>
        <string>darkwake=0 npci=0x3000</string>
        <key>Legacy Logo</key>
        <string>Yes</string>
        <key>Timeout</key>
        <string>2</string>
        <key>UseKernelCache</key>
        <string>Yes</string>
    </dict>

4. Kodda gereksiz kısımları silebilir veya değiştirebilirsiniz. Mesela Timeout kullanmayacaksak koddan iki satır diliyoruz:

Kod:
    <!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
    <plist version="1.0">
    <dict>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <key>Kernel</key>
        <key>Kernel Flags</key>
        <key>Legacy Logo</key>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
    </dict>

5. Dosyamızı kaydediyoruz, bu kadar.

USB'den başlangıç yapacaksanız bootloader USB'ye kurup denediniz mi?
Denemediyseniz Multibeast ile deneyin. Kurulum yerini USB olarak seçin GraphicsEnabler=Yes aktif olmasına dikkat edin...

İskender Bey öncelikle Dual boot için en iyi seçenek Clover bootloader olacaktır. UEFI desteği varsa bu rehbere bakmanızda fayda var:

ASUS VivoPC'ye Mac OS X ve Windows 8 Kurulum Rehberi » Technopat

Chameleon/Chimera kullanmaya devam edecekseniz de Org.chameleon.Boot.plist dosyası ana dizinde, Extra klasöründe yer alır. Extra klasörü gizli değildir.

1. Bu klasör yoksa kendiniz oluşturun.
  2. Akabinde içinde org.chameleon.Boot.plist adında bir metin belgesi oluşturun. Uzantısının TXT kalmadığından emin olun.
  3. Şimdi metin belgesine bu kodu girin:

Kod:
    <plist version="1.0">
    <dict>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <key>Kernel</key>
        <key>Kernel Flags</key>
        <key>Legacy Logo</key>
        <string>Yes</string>
        <key>Timeout</key>
        <string>2</string>
        <string>Yes</string>
    </dict>

4. Kodda gereksiz kısımları silebilir veya değiştirebilirsiniz. Mesela Timeout kullanmayacaksak koddan iki satır diliyoruz:

Kod:
    <plist version="1.0">
    <dict>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
        <key>Kernel</key>
        <key>Kernel Flags</key>
        <key>Legacy Logo</key>
        <string>Yes</string>
        <string>Yes</string>
    </dict>

5. Dosyamızı kaydediyoruz, bu kadar.

Recep bey merhaba.

Dediklerinizi uyguladım fakat sistem çöktü.Artık yosemite tan vazgeçmek üzereyken aklıma bir şey geldi.
Mavericks te de aynı sorunla karşılaşmış fakat mavericks teki org.chameleon..... dosyasındaki GraphicsEnabler komutunu yes yapınca sorun düzelmişti.Bende üşenmedim hali hazırdaki mavericks usb im ile tekrardan mavericks kurdum ve onun içindeki org..... dosyasını kopyaladım.

Ardından yosemite ı kurdum ve dediğiniz gibi Extra klasörü oluşturup mavericks ten kopyaladığım org.... dosyasını yosemite a kopyaladım ve sorun çözüldü :) dosyayı başkalarının ihtiyacı olur diye aşağıya kopyalıyorum

<plist version="1.0">
<dict>
<key>Boot Banner</key>
<string>No</string>
<string>Yes</string>
<key>Instant Menu</key>
<string>Yes</string>
<key>IGPEnabler</key>
<string>Yes</string>
<key>Kernel Flags</key>
<string></string>
<key>Legacy Logo</key>
<string>Yes</string>
<string>No</string>
</dict>
</plist>

arkadaşlar ben bilgisayarıma sorunsuz kurdum yosemiteyi boot ederken yazdığım kod -f GraphicsEnabler=Yes -v bu kodun dışında açılmıyor multibeast yarımıyla boot olarak bir türlü yazamıyorum bu kodu yardımcı olacak bir arkadaş varsa çok sevinirim kolay gelsin herkese...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı