You did go ve you went farkı nedir?

Sadece vurgu farkı var. Eğer yardımcı filleri çıkarırsınız vurgu anlamına gelir. Mesela " I'll go." yerine "I will go" derseniz vurgu oluyor.

Orada iki cümle yok, tek bir cümle var.
Nasıl ikinci cümle yok?

Birinci cümle:
You did go to school.
Sorduğu sorudaki diğer cümle, yani ikinci cümle:
You went to school.
1 ve 1'i topladığımızda da 2 ediyor. İki farklı cümlenin farklarını soruyor.

Doğrulama isterseniz:

2.png

Nasıl ikinci cümle yok?

Birinci cümle:

Sorduğu sorudaki diğer cümle, yani ikinci cümle:

1 ve 1'i topladığımızda da 2 ediyor. İki farklı cümlenin farklarını soruyor.

Doğrulama isterseniz:

Eki Görüntüle 1087487
Hiç güleceğim yoktu, teşekkürler. "You did go to school. You went to school." bu anlamlı bir cümle mi şimdi? sizin "1+1=2" doğrulamanıza(?) göre mantıklı oluyor çünkü.

Konu sahibi, ikisini tek cümlede veya arka arkaya iki cümle olarak kullanmıyor ki. İki farklı cümle kurmuş ve farkları ne diye soruyor.
Hangisi kullanılmalı ve farkları nelerdir?
Ayrıca gramer olarak uygunsuz herhangi bir şey yok. İkisini tek seferde de söyleyebilir ama mantıksız olur. Aynı anlamdaki cümleleri bağlaç ile bağlasa bile gramer olarak uygun fakat anlam olarak mantıksız oluyor.

Böyle cümleler kurarsa hiçbir sorun olmaz mesela: "You went to school. I was there. :)" Aynı anlamda iki tane cümleyi arka arkaya söyleyince tabii ki mantıksız olur.

Birine okula gittiğini söyleyecekken hangisini söyleyeceğini merak etmiş ve bunu sormuş. Üzümlü kek mi, sade kek mi gibi bir soru yani. İkisi beraber değil.

Sizin dediğiniz gibi "You did go to school. You went to school." olsaydı tek seferde söyleyeceği, diğer cümlesi ne olacaktı? Ne ile karşılaştırıyoruz?

İki cümle de gramer olarak hatalı, bunu söylemeye çalışıyorum. "You did go to school." veya "You went to school." tek başına bir yerde kullanılamaz. Bu iki "cümle" bildiğimiz Türk İngilizcesi.

Yapı olarak tamamen doğrular. "Gramer olarak hatalı" demeniz için "I is to going." falan demeniz gerekiyor. "You went to school." diyerek bir konuşma başlatılabilir fakat tuhaf olur. Cümleyi yanlış yapmaz. Belki "You went to school. I'll kill you for that!" tarzı bir şey derler birden odaya girip. Konu sahibi, konuşmasının ortasında bir yerde yanıt olarak tek başına onu verecektir muhtemelen. Zaten buradaki asıl soru, "did v1" ve "v+ed" farkı.

"I did my homework." ve "I did do my homework." de olabilirdi örnekleri.

Konu sahibinin cümlesinin yapısıyla oldukça mantıklı bir örnek:

"Your house seems fine. Are you sure anything happened?"
"Yeah, I am sure. Someone did break into my house yesterday. I'm not dreaming."

Burada vurgulanmış oluyor.

Direkt konu sahibinin cümlesiyle örnek:

"I did not go to school because I was sick. I don't know what you're talking about."
"You did go to school."
"How so?"
"You're lying. Someone took a photo. Here it is."

Burada da aynı şekilde vurgulanmış oluyor. "You went to school." derse de aynı şekilde herhangi bir sorun olmazdı ama vurgu olmazdı.

Bu konuyu okurken kanser oldum sanırım. Her şey o kadar yanlış ki.

İki cümle de gramer olarak hatalı, bunu söylemeye çalışıyorum. "You did go to school." veya "You went to school." tek başına bir yerde kullanılamaz. Bu iki "cümle" bildiğimiz Türk İngilizcesi.
İki cümle de dil bilgisi olarak doğru. Hiçbir sıkıntı yok. Hata nerede?

"you did go to school" cümlesinde "school" kelimesi vurgulanıyor.
Hayır, go fiilini vurguluyor.

Cümle içerisinde iki tane past tense fiil bulunamaz.
Cümle de ikinci fiil nerede? Did auxiliary zaten fiil değil. Ne anlatıyorsunuz?

Sadece vurgu farkı var. Eğer yardımcı filleri çıkarırsınız vurgu anlamına gelir. Mesela " I'll go." yerine "I will go" derseniz vurgu oluyor.
Hayır, kısaltma o dediğiniz şey. I am yerine I'm demek ile aynı. Vurgu falan yok.

Anlamamakta ısrar edilmesine rağmen açıklama gayretinizi tebrik ederim.

Ses kaydı ekleyemedim için böyle belirttim. Konuşurken I'll deriz yani Will çıkmaz. Vurguda ise will çıkar.
Telaffuz vurgusundan bahsediyorsunuz. Yardımcı fiil ile yapılan vurgu ile o bambaşka şeyler. Telaffuzla her kelime vurgulanabilir. Burada sorulan şey bu değil ki. Yanıltıcı olmasın diye düzeltiyorum.

Geri
Yukarı