Youtube ile Para Kazanmak

ROG_Myth

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bu konuyu internette tam olarak düzgün ve doğru bir şekilde anlatan bir video/yazı bulamadığım için açtım. Ben Youtube'da bir eğitim kanalı açmak istiyorum. Ama bu videoların yapımı para ve zaman alacak. Bu nedenle emeğimi az da olsa karşılaması (en azından kullanılacak materyalleri karşılaması) için reklam almak istiyorum. Ancak bu konuda kafamı kurcalayan bazı sorularım var.

1-) Mesela Youtube'a ilk videoyu yükleyeceğim, eğer para kazanmayı açtıysam ama adsense daha aktifleşmediyse, yine de videodan gelen para birikir mi?

2-) Hesapta bir video da olsa adsense aktifleşir mi, yoksa hesabınız yeterli nitelikte değil mi der?

3-) İnternette çoğu kişi ülke olarak Amerika ya da Türkiye harici ülkeler seçiyor. Yanlış bilmiyorsam Tükiye'de para kazanmayı açtı Youtube. Artık Türkiye seçebilir miyiz yoksa yine Türkiye harici bir ülke mi seçmemiz gerek?

4-) Youtube hala kazançları dolar hesabı mı veriyor? Eğer öyleyse Paypal'dan parayı Türk Lirası hesabına çekmek istediğimizde Paypal otomatik çevirip gönderebiliyor mu?

5-) Yotube partnerlik olayı yanlış anlamadıysam belirli seviyenin üstündeki kanallarda oluyor. Peki bazı kanalları bünyesinde toplayan şirket benzeri yapılar var. Onlar tam olarak nasıl çalışıyor?

6-) Son olarak eğitim için kullanacağımız materyallerde Youtube telif hakkı çıkarır mı? Mesela bir markanın ürününü kullansak, problem olur mu? (Mesela Technopat kanalında bilgisayar monitörü olarka Asus'un bir monitörü kullanılıyor, bunun için Asus'dan izin almak gerekir mi?)

Sorularımı yanıtlayan herkese şimdiden teşekkür ederim. Halihazırda bu yollardan geçmiş ve kullanmakta olan arkadaşlar ve tabi @Recep Baltaş abi, @Ali Güngör abi de cevap verirse bu yazı Youtube'da yeni kanal açıp para kazanmak isteyenlere doğru ve kaliteli bir rehber olacak başlangıç için :).

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Öncelikle para direk olarak adsense hesabından alınmıyor. Bunları kendine bağlayarak sana gönderen Network şirketleti var. Bunlarla anlaşma yapmadığınız takdirde adsense hesabınızı açıp videolardan para kazansanız bile paranın herhangi bir banka hesabına bağlı olmadığı için para birikmez.

2- Şu an youtube partnerliği açmak istendiğinde, orada size bir dilekçe sunuyor. Oraya gerekli bilgileri girdikten ve kabul edildikten sonra para kazanma başlıyor. Ayrıca biriken para belli miktara ulaşılmadan çekilemiyor.

3- Türkiye şu anda partnerliğe uygun. Bu yüzden Türkiye seçilebilir.

4- Youtube kazançları dediğiniz gibi dolarla vermekle. Paypal hesabınıza o zamanki kurdan eş zamanlı olarak TL çevirilir. Ve bankadan TL olarak çekersiniz.

5- Aslına bakılırsa youtube partnerliği belirli bir aboneye ve izleyiciye ulaşmış kişilere veriliyor. Yani videolarınız düzenli olarak izlenip, aboneleriniz gün geçtikçe arttıkça youtube sizin uygun olduğunuzu belirliyor. O dediğiniz şirketleri Network olarak dediğinizi varsayıyorum. Yukarıdada dediğim gibi bu şirketleri youtubeden gelen parayı kendine bağlar. Ve siz kazandıkça parayı size yollar. Tabi bir kısmını kendine keser.

6- İnceleme gibi durumlarda telif hakkı girmemekte. Telif hakkının ihlal edildiği durumlar genelde; "Lisansı olan ve kullanılmasında izin olmayan şarkıların kullanılması", "Başkasına ait videonun kendi kanalına yüklenip para kazanılması" gibi temel nedenler telif hakkına girmekte.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Ha bu arada izlenme başına para kazanılmaz. İzleyiciler reklamlara tıkladıkça ve reklamlara girdikçe kanal sahibi para kazanır.

@Ulgoray Bu arada video hazırlamaya başlarken bir soru daha aklıma takıldı. İnternetten bulduğum fotoğrafları kullansam telif hakkına girer mi? Mesela google görsellere televizyon yazdım. Samsung'un kendi sitesindeki ürününün bir fotoğrafı çıktı. Kullanabilir miyim video'nun içinde?

Resimlere iyi dikkat etmelisin. Bazı firmalar ürünlerinin inceleme videolarının yapılmasını, hatta videoda gözükmesini bile istemiyor. Kullanmadan önce biraz araştırmak, yararına olacaktır.

Cevaplar için teşekkürler. En fazla birkaç dakika ekranda kalacak şeyler olur muhtemelen. Bir de Network ya da Youtube partnerliğinde görüntülemeye de para veriliyormuş, bunun hakkında bir bilginiz var mı?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı