YouTube kısa filmi için kamera önerisi

mariana2

Hectopat
YouTube'da kısa film çekmeyi düşünüyorum ama hangi makineyi alacağıma karar vermedim. Çok araştırdım, şu anlık Sony A7 IV kamerasını almayı düşünüyorum çok da bu işlerde bulunmadım belki aranızda bazı arkadaşlar bu makine değil de şu makine senin daha çok işine yarar ve daha iyi olur dediği varsa bütün düşüncelerinize açığım. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum çok teşekkür ederim.

YouTube'da kısa film çekmeyi düşünüyorum ama hangi makineyi alacağıma karar vermedim. Çok araştırdım, şu anlık Sony A7 IV kamerasını almayı düşünüyorum çok da bu işlerde bulunmadım belki aranızda bazı arkadaşlar bu makine değil de şu makine senin daha çok işine yarar ve daha iyi olur dediği varsa bütün düşüncelerinize açığım. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum çok teşekkür ederim.

Bütçen nedir? Çoğunlukla önemli olan body değil ışık ve lenslerdir.

120 bin TL Max

Çevremde redmi note 8 pro ve 12 pro telefonları mevcut
Aşırı profesyonel olmasamda bildiklerimi/tecrübemi paylaşayım dostum.

Body olarak kullandığın makine film çekiminde aşırı önemli değil. 1080p, 4k isteğine göre bir body seçebilirsin. Benim bildiğim kadarıyla genelde 1080p çekim yapıyorlar. Body olarak 80D, 800D, 250D hatta Sony A7 IV gibi her tür body işini görür. Ama bütçenin çoğunu body için kullanacağına elinde yoksa lense yatırım yapmanı tavsiye ederim. (Elinde hangi ekipmanlar var bilmediğimden söylüyorum.) Söylediğin bütçe sadece body içinse dediğin kamera dışında Fujifilm, Canon ve Sony'nin tüm üst segment kameraları senin için aynı görevi görecekir. Ama dediğim gibi kısa film çekimi için öncelik lensler ve ışıklar.

Eğer lenslerin yoksa 50mm, 40mm portre lensleri öneririm. Yakın plan çekimler için eşsiz. Bunun dışında geniş açı alabileceğin bir kaç farklı lens gerekebilir.

Kaliteli bir tripod, gimbal ve slider bence olmazsa olmaz. Birde alacağın lenslerde auto focus motorunun sesli olmamasına dikkat et.

Aşırı profesyonel olmasamda bildiklerimi/tecrübemi paylaşayım dostum.

Body olarak kullandığın makine film çekiminde aşırı önemli değil. 1080p, 4k isteğine göre bir body seçebilirsin. Benim bildiğim kadarıyla genelde 1080p çekim yapıyorlar. Body olarak 80D, 800D, 250D hatta Sony A7 IV gibi her tür body işini görür. Ama bütçenin çoğunu body için kullanacağına elinde yoksa lense yatırım yapmanı tavsiye ederim. (Elinde hangi ekipmanlar var bilmediğimden söylüyorum.) Söylediğin bütçe sadece body içinse dediğin kamera dışında Fujifilm, Canon ve Sony'nin tüm üst segment kameraları senin için aynı görevi görecekir. Ama dediğim gibi kısa film çekimi için öncelik lensler ve ışıklar.

Eğer lenslerin yoksa 50mm, 40mm portre lensleri öneririm. Yakın plan çekimler için eşsiz. Bunun dışında geniş açı alabileceğin bir kaç farklı lens gerekebilir.

Kaliteli bir tripod, gimbal ve slider bence olmazsa olmaz. Birde alacağın lenslerde auto focus motorunun sesli olmamasına dikkat et.
elimde tripod dışında hiçbir lens ve ekipman yoktur abi ama dediğin gibi gimbal alıcam çok teşekkür ederim bilgilerin doğrultusunda beni bilgilendirdiğin için lenslere daha fazla önem vereceğim dediğin şeyler çok doğru 50mm kesin alıcam başka önerin varsa paylaşırsan mutlu olurum yardımcı olduğun için çok çok teşekkür ederim

elimde tripod dışında hiçbir lens ve ekipman yoktur abi ama dediğin gibi gimbal alıcam çok teşekkür ederim bilgilerin doğrultusunda beni bilgilendirdiğin için lenslere daha fazla önem vereceğim dediğin şeyler çok doğru 50mm kesin alıcam başka önerin varsa paylaşırsan mutlu olurum yardımcı olduğun için çok çok teşekkür ederim
Rica ederim kardeşim bende amatör olarak ilgilendiğim için az biraz biliyorum. Daha profesyonel arkadaşlar daha iyi bilirler.

Geniş açı, portre lens önemli. Işıklar çok önemli. Kamera slider çok önemli. Bunlar aşağı yukarı yeter. Bende birde hassas fokus işlemlerini yapabildiğim araç vardı adını unuttum ama sen araştır oda çok önemli.

Ayrıca lensler için parasoley ve nd filtreler alman gerek.

Öncelikle söz konusu video olduğu zaman aynasız bir makine alman lazım. DSLR makinelere hiç bakma bile. Renk düzenlemesi için yüksek bit değerini dahili sunan veya en azıdan harici kayıtçı ile halledebileceğin bir cihaz olmalı. Lensin fokus motorunun çıkardığı sesin önemi yok. Hiçbir video çekiminde dahili ses alınmaz. Cihazın rolling shutter performansı, lensin focus breathing sorunu olup olmaması asıl önemli etkenler. Lens olarak da direkt şu alınır, 50 MM işini görür diye bir şey olmaz. Filmcilikte standart FF için 35 MM'dir. Genel açılar için en ideal seçenek budur. Yakın plan için 50 MM veya daha dar açılar gerekebilirken, manzara göstereceksen çok daha geniş açılara ihtiyacın olabilir. Ne çekeceğin önemli. Kamerayı aldım yarın film çekerim de diyemezsin, öncesinde baya bir süre kurcalaman gerekecek. Tam olarak ne için kısa film çekmeyi düşünüyorsun?

Sony A7 IV, Sony FX30 tercih edilebilir makineler. Fuji tarafında en ideal seçenek X-H2s. 120 bin gibi bir bütçem olsa ben X-H2s tercih ederdim herhalde. Dahili Apple Proress, FLOG olarak yine dahili 6K 30 FPS'e kadar 720 Mbps kayıt destekliyor. Kendi sınıfında rolling shutter seviyesi en düşük makine de aynı zamanda. Yalnız Sony FX30, Fujifilm X-H2s gibi makineler tercih edeceksen bunlar crop sensörlü makineler. Alacağın lenslerin açısı yaklaşık 1.5 ile çarpıldığında FF karşılığı açı ortaya çıkıyor. Yani örneğin Fujifilm 23 MM F1.4 R LM WR lensi alırsan, Full Frame karşılığı 35 MM'ye denk geliyor. Bence genel açı için çok iyi bir lens. 18-120 zoom lensi belki iş görebilir. Focus breathing yani lens soluması sinema tarafında istenmeyen bir şey. Özellikle bahsettiğim 23 MM bu açıdan baya iyi, ancak en iyi sonucu film lensleri kiralayarak elde edersin.

Bunun dışında video için en az birkaç adet, farklı güçlerde ve boyutlarda ışığa ihtiyacın olacaktır. Yalnızca açık alanda gündüz çekim yapmayacaksan eğer. Onda da lens önüne ND filtre eklemen gerekecek. Bunun yanında video için özel tripodlar, gimbal veya stadicam gibi sabitleyiciler, ışık yönlendiriciler, ses kayıt için boom mikrofon, harici referans monitörü, yedek piller, hafıza kartları gibi birçok ihtiyaç da doğacak.

Bütün bunlar harici en önemli şey de ekip bence. Bu işler pek tek başına olacak şeyler değil. Doğa çekip üstüne müzik atıp kısa film diye paylaşmayacaksan işten anlayan bir ekibin olmalı. Görüntü yönetmeni, ses teknisyeni, asistan, ışıkçı vs. gibi liste uzar gider.

Bir heves olarak denemek istediğin bir şey ise öncesinde bir kamera kiralayıp denemende fayda var. Çok kolay işler değil.

abi işte tr nin gündeminde olan bir takım olaylar biraz ben ve arkadaşımın kattığı bazı senaryoları harmanlayıp daha çok yakın plan çekimleri ile kısa film tarzı şeyler yapmayı planlıyoruz ışık evet önemli ama biz o kadar profesyonele kaçmayacağız ışığı hallederiz bi şekilde ama dediğiniz lens önemini araştırdım çok teşekkür ederim aklıma takılan sadece bazı şeyler var mesela 50mm örnek verelim aynı 50mm lensler biri 5bin tl diğeri 20bin tl bunların arasında ne fark var baktım diyaframı daha iyi daha düşük bir de sony a7 ıv makine alıcam ful frame diğer markaların ful frame e özel lensleri benim makinaya olurmu yoksa sadece sony marka lens mi takılıyor ?

https://www.devtiyatro.gov.tr/DevletTiyatro/tr/oyundetay/1298?a=profesyonel

Diyafram açıklığı fazla olan lens pahalı oluyor genel olarak. Optik eleman kalitesi, dış koşullara karşı dayanıklı olması, gövde içi sabitleme, oto fokus olup olmaması gibi fiyata etki eden çok unsur var. Sony bir kamera alırsan Sony FF gövde serisi için üretilmiş lensleri ve lens üreticisi bazı firmaların o bayonet için ürettiği lensleri kullanabilirsin. Sigma, Vitrox, Tamron gibi birçok lens üretici firma var.

Geri
Yukarı