YouTube Music Neden Spotify'dan Daha İyi?

_83bb8790-7322-4bbc-bb32-3e61c543f70f.jpeg

YouTube Music, Google'ın video platformu YouTube'un bir uzantısı olarak, resmi şarkılar, fan yüklemeleri, podcast'ler ve videolar gibi çok çeşitli müzik içeriği sunan bir müzik akışı hizmetidir. Spotify gibi rakip hizmetlerden farklı olarak, YouTube Music hem ses hem de video modları arasında kolayca geçiş yapmanıza, şarkı sözleriyle arama yapmanıza ve YouTube'un zengin video kütüphanesinden yararlanmanıza olanak tanır.

Artıları
  • Müzik bulma konusunda çok başarılıdır. Spotify'la kıyaslandığında aşağı kalır yanı yoktur. Hatta Spotify'ı denemiş birisi olarak YouTube Music'in bu konuda daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
  • Kişiye özel mix'ler konusunda da Spotify'dan üstündür. Benim tecrübem de bunu gösteriyor. Size has karışık liste radyoları, duygu durumunuza uygun mix'ler, tavsiye radyolar konusunda daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Spotify'da da bu mix'lerin benzerleri var ama daha karışık ve yetersiz buldum. Neden yetersiz olduğunu bir sonraki maddede anlatacağım. Yetersizlik şundan kaynaklanıyor: YouTube Music bana çok sayıda mix radyosu sunarken Spotify sınırlı sayıda ve ilginç bir şekilde, bana uymayan mix'ler sunuyor. Spotify'ı yaklaşık 6 ay kullandım bu arada.
  • Arayüz konusunda YouTube Music kesinlikle öndedir. Spotify çok karmaşık ve istediğim şeylere ulaşmak zor. Mesela duygu durumu mix'lerine bakmak istesem 2-3 tık gerekiyor. YouTube Music'te ise her şey ana sayfada ve kolayca erişilebilir.
  • Sanatçı, tarz ve çeşitlilik oranı belirleyip kendi radyo istasyonunuzu kurma özelliği de YouTube Music'in avantajlarından biridir.
  • Ses kalitesi konusunda çok büyük bir farkı yok. Anker R100 ile 256kbps AAC ile 320kbps OGG Vorbis arasındaki farkı duyacak değilim. Ama YouTube Music'in sesi daha yüksek ve bass'ları daha iyi çıkıyor. Reddit yorumları da bunu destekliyor. Spotify'da sesi arttırmaya çalışsak kalite bozuluyor.
  • Dev kütüphanesini zaten tanıyorsunuz
Eksileri
  • Masaüstü uygulaması yok. Google neden hala yapmamakta ısrar ediyor anlamadım. Sen koca yazılım devisin be adam! :D
  • Sosyal ağ yönü zayıf bir servis. (Ki ana amaç müzik dinlemek olunca bunu pek önemsemiyorum ama yazayım dedim) Sadece şarkılara yorum yapma ve oynatma listesi paylaşıp arkadaşlarınızla düzenleme özellikleri var. Onun dışında Spotify’ın Jam, etkinlik gösterme gibi özellikler yok.
  • Podcast kütüphanesi geniş değil.
Sonuç olarak böyle. Bu yazıyı kendi kişisel deneyimlerime göre yazdım. Umarım beğenmişsinizdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende geçen ay YouTube music ile tanıştım, Spotify üyelik parası kesince (40₺) sonra aklıma YouTube üyeliğinin (60₺) olduğu geldi ve dedim 20tl fark ile çift deneyim yaşarım, hem YouTube hemde YouTube music kullanışlik ve kalite olarak efsane. YTMusic kalite olarak bana daha doyurucu geliyor ve eski şarkılar sevdiğim için orada hepsi bulunuyor. Çoğu Spotify da olmadığı için podcast fln aramakla uğraşıyordum. Ayrıca Arayüz gayet temiz, sade ve kullanışlı.

Youtube Music'in öneri kısmı biraz kötü. Oturtmak bayağı sürüyor. Arayüzünü Spotify'dan çok beğeniyorum.
Evet arayüzü Spotify’dan daha iyi. Daha işlevsel. Öneri kısmı ise bende hep iyiydi. Evet uzun zamandır kullanıyorum ama ilk aylar yine iyiydi. Gerçekten bu kişiden kişiye çok değişiyormuş.

Katılıyorum youtubes Music bayağı iyi bence nedenine gelirsem kendi açımdan konser kaydı ve canlı kayıtlar falan olması.

@Bilişsel Hack çok güzel olmuş hocam yanlız eklemeniz gerektiğini düşündüğüm bir nokta var YT premium alinca YT musicde geliyor bence buda çok önemli bir artı olarak yazılabilir eksi olarak sporify daha ucuz.

@Bilişsel Hack çok güzel olmuş hocam yanlız eklemeniz gerektiğini düşündüğüm bir nokta var YT premium alinca YT musicde geliyor bence buda çok önemli bir artı olarak yazılabilir eksi olarak sporify daha ucuz.
Ekliyorum. Teşekkürler.

Ekleyemiyorum. Düzenleme süresi geçmiş.

Ben hiç Spotify kullanmadım çünkü ilk kez kullanırken karışık geldi. YouTube Premium olması vesilesiyle Music indirdim ve hala onu kullanıyorum eksi yönleri sürekli dinlediğim şarkıyı öneriyor farklı şarkılar keşfetmek istiyorum, bir ara sürekli donup kalıyordu (Galaxy M52) ve indirilenler şarkıları açarken yüklemesi uzun sürebiliyor zaten indirilmiş şeyi beklemek can sıkıcı.
YT Music seçme sebebim YTdeki saçma mixleri vs dinlemem.

Ben hiç Spotify kullanmadım çünkü ilk kez kullanırken karışık geldi. YouTube Premium olması vesilesiyle Music indirdim ve hala onu kullanıyorum eksi yönleri sürekli dinlediğim şarkıyı öneriyor farklı şarkılar keşfetmek istiyorum, bir ara sürekli donup kalıyordu (Galaxy M52) ve indirilenler şarkıları açarken yüklemesi uzun sürebiliyor zaten indirilmiş şeyi beklemek can sıkıcı.
YT Music seçme sebebim YTdeki saçma mixleri vs dinlemem.
Önerdiği şarkıları ayarlayabilirsin. Keşif olarak seçmen yeterli.
Screenshot_20240201_185150_YouTube Music.jpg

Eki Görüntüle 2102800
YouTube Music, Google'ın video platformu YouTube'un bir uzantısı olarak, resmi şarkılar, fan yüklemeleri, Podcast'ler ve videolar gibi çok çeşitli müzik içeriği sunan bir müzik akışı hizmetidir. Spotify gibi rakip hizmetlerden farklı olarak, YouTube Music hem ses hem de video modları arasında kolayca geçiş yapmanıza, şarkı sözleriyle arama yapmanıza ve YouTube'un zengin video kütüphanesinden yararlanmanıza olanak tanır.

Artıları
  • Müzik bulma konusunda çok başarılıdır. Spotify'la kıyaslandığında aşağı kalır yanı yoktur. Hatta Spotify'ı denemiş birisi olarak YouTube Music'in bu konuda daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
  • Kişiye özel Mix'ler konusunda da Spotify'dan üstündür. Benim tecrübem de bunu gösteriyor. Size has karışık liste radyoları, duygu durumunuza uygun Mix'ler, tavsiye radyolar konusunda daha iyi performans gösterdiğini düşünüyorum. Spotify'da da bu Mix'lerin benzerleri var ama daha karışık ve yetersiz buldum. Neden yetersiz olduğunu bir sonraki maddede anlatacağım. Yetersizlik şundan kaynaklanıyor: YouTube Music bana çok sayıda mix radyosu sunarken Spotify sınırlı sayıda ve ilginç bir şekilde, bana uymayan Mix'ler sunuyor. Spotify'ı yaklaşık 6 ay kullandım bu arada.
  • Arayüz konusunda YouTube Music kesinlikle öndedir. Spotify çok karmaşık ve istediğim şeylere ulaşmak zor. Mesela duygu durumu Mix'lerine bakmak istesem 2-3 tık gerekiyor. YouTube Music'te ise her şey ana sayfada ve kolayca erişilebilir.
  • Sanatçı, tarz ve çeşitlilik oranı belirleyip kendi radyo istasyonunuzu kurma özelliği de YouTube Music'in avantajlarından biridir.
  • Ses kalitesi konusunda çok büyük bir farkı yok. Anker R100 ile 256Kbps AAC ile 320Kbps OGG Vorbis arasındaki farkı duyacak değilim. Ama YouTube Music'in sesi daha yüksek ve Bass'ları daha iyi çıkıyor. Reddit yorumları da bunu destekliyor. Spotify'da sesi arttırmaya çalışsak kalite bozuluyor.
  • Dev kütüphanesini zaten tanıyorsunuz
Eksileri
  • Masaüstü uygulaması yok. Google neden hala yapmamakta ısrar ediyor anlamadım. Sen koca yazılım devisin be adam! :D
  • Sosyal ağ yönü zayıf bir servis. (Ki ana amaç müzik dinlemek olunca bunu pek önemsemiyorum ama yazayım dedim) Sadece şarkılara yorum yapma ve oynatma listesi paylaşıp arkadaşlarınızla düzenleme özellikleri var. Onun dışında Spotify'ın Jam, etkinlik gösterme gibi özellikler yok.
  • Podcast kütüphanesi geniş değil.
Sonuç olarak böyle. Bu yazıyı kendi kişisel deneyimlerime göre yazdım. Umarım beğenmişsinizdir.

Masaüstü uygulaması niyetine music.youtube.com sitesini (Google Chrome veya Microsoft Edge gibi Chromium tabanlı tarayıcılar sayesinde) pwa uygulaması olarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz hocam.

Masaüstü uygulaması niyetine music.youtube.com sitesini (Google Chrome veya Microsoft Edge gibi Chromium tabanlı tarayıcılar sayesinde) pwa uygulaması olarak bilgisayarınıza kurabilirsiniz hocam.
Biliyorum. Ama masaüstü uygulaması gibi pek stabil değil. Stabil aslında da böyle yağ gibi akmıyor.

Geri
Yukarı