YouTube Shorts algoritması nasıl işliyor?

Voldens

Zeptopat
Daha fazla  
Selam. 8 günde YouTube Shorts üzerinde 17.000'e yakın izlenme elde ettim. Tam 8 günde 24 video attım, yani her gün 3 video olmak üzere ama son 6 videomun toplam görüntülenmesi sadece 7 diğerlerinin, bazen yine minimum 25 izleniyordu. Ama bir hareket vardı. Genelde 1.000 - 1.500 maximum 3.480'i gördüm. Ama genelde hep tutuyordu. Yani günde 3 video ( her gün 3 farklı aynı saatte ) atıyordum 3'ünden birisi tutuyordu. 1.000 üstü yani ama son 6 videom önerilmedi.

Nasıl bir algoritması var? Videolarımın çözünürlüğü aynı etiketleri daha da mantıklı hale getirdim. Video içeriğim aynı değişen bir şey yok aksine daha iyi sonuçlar çıkarması gereken hashtagler var. Ama izlenmiyor. Önerilmiyor. 0 yani. Etiketleri fazlalaştırmıştım bakalım. Düşüreceğim ama buna bir çözümü olan var mı? Ya da ne yapmam lazım? Aklımdaki düşünce videoların izlenmesine aldırış göstermeden düzene devam etmek bir yerden sonra tutar illaki düşüncesindeyim. Eğer bilgisi olan varsa yorum yaparsa çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aklımdaki düşünce videoların izlenmesine aldırış göstermeden düzene devam etmek bir yerden sonra tutar illaki düşüncesindeyim.
Bence tamamen böyle yapmalısınız. Yeni başladıysanız ve aboneniz az ise sistemin gözüne girmek için bol bol kısa video atmanız lazım izlenme sayısını hiç umursamadan. Tabii içeriği sunuş kaliteniz ve konu da önemli. Bir videoyu hiç izletmezken başka bir videoyu milyon izletebiliyor. Bir mantığa göre çalışmıyor anladığım kadarıyla. En sonunda oturacaktır yeriniz algoritmada devam edin şimdilik.

Bir de tavsiyem içerikleriniz kullanıcıyı videoyu sonuna kadar oynatacak bir formatta olsun. Ciddi faydasını görürsünüz. Örnek veriyorum en basitinden "sonuna kadar izle" tarzında merak unsuru uyandırın.

Bir de son zamanlarda döngü videolar görüyorum, bunlar da çok iyi etkiliyor izlenmeleri. Şöyle açıklayayım videonun başı sonuna bağlı. Örnek: Videonun başı "sahte Windows etkinleştirme yazılımları sisteminizi yavaşlatır" ile başlasın. Sonra konu anlatımı... Video sonu: işte bu yüzden. Ve başa döndük.

Bu sayede kullanıcı videonun ilk birkaç saniyesini bir daha izlemiş oluyor. Algoritmaya faydası olduğunu bizzat deneyimledim.

Son düzenleme:
Günde 3 video atıyorsan, kalitesini sorgularım. Boş video atıyorsan, bir yerden sonra algoritma seni eliyecektir.

Günde 3 video atıyorsan, kalitesini sorgularım. Boş video atıyorsan, bir yerden sonra algoritma seni eliyecektir.

Kankam, aktif olarak hazırladığım Shorts'lardaki kişileri takip ederim ve montaj programına, ve klipleri bulma konusunda hakim olduğum için kısa bir sürede hazırlanabiliyor. Adamın 7,8 milyon izlenen klibi ile 100k izlenen klip arasındaki 100K'nın hazırlanmasa daha uzun ama basit olan videolar tutuyor pek anlamış değilim.

Bence tamamen böyle yapmalısınız. Yeni başladıysanız ve aboneniz az ise sistemin gözüne girmek için bol bol kısa video atmanız lazım izlenme sayısını hiç umursamadan. Tabii içeriği sunuş kaliteniz ve konu da önemli. Bir videoyu hiç izletmezken başka bir videoyu milyon izletebiliyor. Bir mantığa göre çalışmıyor anladığım kadarıyla. En sonunda oturacaktır yeriniz algoritmada devam edin şimdilik.

Bir de tavsiyem içerikleriniz kullanıcıyı videoyu sonuna kadar oynatacak bir formatta olsun. Ciddi faydasını görürsünüz. Örnek veriyorum en basitinden "sonuna kadar izle" tarzında merak unsuru uyandırın.

Bir de son zamanlarda döngü videolar görüyorum, bunlar da çok iyi etkiliyor izlenmeleri. Şöyle açıklayayım videonun başı sonuna bağlı. Örnek: Videonun başı "sahte Windows etkinleştirme yazılımları sisteminizi yavaşlatır" ile başlasın. Sonra konu anlatımı... Video sonu: işte bu yüzden. Ve başa döndük.

Bu sayede kullanıcı videonun ilk birkaç saniyesini bir daha izlemiş oluyor. Algoritmaya faydası olduğunu bizzat deneyimledim.
Abonem, yaklaşık 5 günde 20 seviyelerine ulaştı tabii daha çok yeniyim, içeriği sunuş kalitem klipler yeni klipler, kalitesi iyi ve popüler tutan kişileri paylaşıyorum, videonun kurguda başına sonunu kaçırma gibi belirtiler koyacağım bundan sonra daha iyi olacaktır herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı