Youtube Telif Hakkı

z133661

Hectopat
Merhaba, geçmişte yaşadığım olay benim kafamı karıştırdı ben oyun videosu çekiyordum kanal yeni fakat önceden açılmıştı. Yeni video atmaya başlamıştım konuya dönersek ben bu video 2 müzik ekledim ve yüklenir telif yemişim. Sanırsam bu contend ID oluyor fakat yayınlayamadım bilmiyordum bende neyin ne olduğu altta seçenekler vardı;
Bu müzik benim, bu müziği satın aldım ve ben bu video üzerinden para kazanmıyorum seçeneğine tıkladım diye biliyorum fakat itiraz yapmış oldum bu olay 60 gün öncesinden gerçekleşti ve ne Youtube'den ne de karşı taraftan geri bildirim geldi. Sizce ne olmuştur, mahkemelik olunur mu ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, geçmişte yaşadığım olay benim kafamı karıştırdı ben oyun videosu çekiyordum kanal yeni fakat önceden açılmıştı. Yeni video atmaya başlamıştım konuya dönersek ben bu video 2 müzik ekledim ve yüklenir telif yemişim. Sanırsam bu contend ID oluyor fakat yayınlayamadım bilmiyordum bende neyin ne olduğu altta seçenekler vardı;
Bu müzik benim, bu müziği satın aldım ve ben bu video üzerinden para kazanmıyorum seçeneğine tıkladım diye biliyorum fakat itiraz yapmış oldum bu olay 60 gün öncesinden gerçekleşti ve ne Youtube'den ne de karşı taraftan geri bildirim geldi. Sizce ne olmuştur, mahkemelik olunur mu ?
Konu ile ilgili bir tecrübesi olan kişi mutlaka vardır ama mahkeme, dava vs gibi bir olayın gerçekleşeceğini sanmıyorum. Çok uzak ihtimal yani yüzde 99.99 davalık bir durum olmaz. Ciddi bir gelir elde etmiş olan vs. mahkemelik olursun ama öyle bir durum olmamış. Az buçuk sosyal medya tarafının içerisindeyim muhtemelen senin gibi binlerce kişi oluyor ve telif haklarına sahip firmalar çift haneli izlenmelere sahip kanallara da dava açacak olsa yüzlerce avukata ihtiyaç duyarlar. Kısaca dava açılma ihtimali çok çok düşük. Teknik olarak mümkün ama olmaz.

Merhaba,

Kanalınız yüksek ihtimal ile 3 telif hakkı ihtarından birini kullanmış olacak ve videonuz kaldırılacak. 2 telif hakkı daha ihlali sonucunda kanalınız silinecektir.

Hazır YouTube işine yeni başlamış iken yeni bir kanal açarak temiz bir başlangıç yapmak isterdim yerinizde olsaydım.

Youtube telif hakkı politikası mahkeme gibi şeyleri kapsamıyor. !Aykut'unda dediği gibi yol izliyorlar. Telif hakkı yerseniz 2 seçenek oluyor. 1- Müzik devam eder fakat para kazanamazsınız 2- Video kaldırılır. Telifli müzikler belli bir müzik şirketinin altında olan müziklerdir. Atıyorum netd kanalının paylaştığı müzikler teliflidir. Telifsiz müzik işi yapan kuruluşlar mevcut (SuicideSheep, NoCopyrightMusic, Monstercat, Trap Nation, Proximity vb.). ya da remixler telif yemez.

Peki yalnız ben açıklamamışım şöyle bir durumumuz var. Video yükledim fakat yayınlayamadım dünya geneli telif diyordu bende boştan yere durmasın dedim sildim o yüzden kafam karışık şuan diyorum keşke silmeseydim neyin ne olup bittiğini öğrenirdim. Şuan ihtar gözükmüyor fakat arkadaşımında böyle oldu onunkine baktım onda da böyle resimde gözüktüğü gibi fakat arkadaşım itirazda bulunmadı o kurtardı gibi bir şey benim itiraz dediğim konuda bu video üzerinden para kazanmıyorum seçeneği mahvetti beni hani geri bildirim gelse anlıyacam birisi karşı bıldırım yapmış fakat o forum doldurmuş ona itirazınız işleme alınmamıştır diye geri bildirim gelmiş ban oda gelmedi kafam iyice karıştı herşey için teşekkür ederim ellerinize sağlık

Dosya Ekleri

• ss.png
    ss.png
    51,7 KB · Görüntüleme: 128
YouTube telif hakkı politikası mahkeme gibi şeyleri kapsamıyor! Aykut'unda dediği gibi yol izliyorlar. Telif hakkı yerseniz 2 seçenek oluyor. 1- müzik devam eder fakat para kazanamazsınız 2- video kaldırılır. Telifli müzikler belli bir müzik şirketinin altında olan müziklerdir. Atıyorum netd kanalının paylaştığı müzikler teliflidir. Telifsiz müzik işi yapan kuruluşlar mevcut (suicidesheep, nocopyrightmusic, monstercat, trap nation, proximity vb.). Ya da remixler telif yemez.

Hocam sanırım siz bu konularda bilgilisiniz.
Bundan 3 sene önce o zamanlar biraz küçüktüm ve bu telif muhabbetlerini bilmiyordum. YouTube'a bir film yüklemiştim ve video dünya genelinde kaldırılmıştı. Kaldırılmış bir video yüzünden dava yer miyim? Bu gibi konularda çok takıntılıyım. YouTube stüdyo da videonuz dünya genelinde engellenmiştir diyordu. Daha farklı bir durum olsa orada yazardı değil mi?

Ayrıca olayın üstünden 3 yıl kadar zaman geçti böyle bir durum olsa şu ana kadar olur muydu? Ve ben olaya hiç itiraz dahi etmeyip videoyu kaldırmıştım.

Bu arada para kazanmam kapalıydı.

Bundan 3 sene önce o zamanlar biraz küçüktüm ve bu telif muhabbetlerini bilmiyordum. YouTube'a bir film yüklemiştim ve video dünya genelinde kaldırılmıştı. Kaldırılmış bir video yüzünden dava yer miyim? Bu gibi konularda çok takıntılıyım. YouTube stüdyo da videonuz dünya genelinde engellenmiştir diyordu. Daha farklı bir durum olsa orada yazardı değil mi?

Ayrıca olayın üstünden 3 yıl kadar zaman geçti böyle bir durum olsa şu ana kadar olur muydu? Ve ben olaya hiç itiraz dahi etmeyip videoyu kaldırmıştım.

Bu arada para kazanmam kapalıydı.
İstese dava açabilirlerdi ama açmamışlar belli ki. Açsanız da toy olduğunuz için mevzu kapanırdı diye düşünüyorum. Daha da sorun olmaz herhalde. Böyle görüntüleri yayınlarken dikkatli olmalısınız baş ağırtabilir.

İstese dava açabilirlerdi ama açmamışlar belli ki. Açsanız da toy olduğunuz için mevzu kapanırdı diye düşünüyorum. Daha da sorun olmaz herhalde. Böyle görüntüleri yayınlarken dikkatli olmalısınız baş ağırtabilir.

Evet o zamanlar çok cahildik. Video kaldırıldıktan sonra da hiç itiraz etmedik zaten. Teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı