Youtube Türkiye Rezilliği

Hangisi daha iyi?

• Youtube

Oy: 33 42,9%
  • Twitch

Oy: 40 51,9%
  • Dailymotion

Oy: 4 5,2%

• Oy verenlerin toplamı
    77
  • Anket kapandı .
İnsanları aşağılayın, kendinizi üstün görün.
Veletmiş, boşmuş...
Sizene?
İçerik üreten mutlu, izleyici mutlu?
Beğenmeme butonuna tıkla.
Geç sonra.
100 milyar dolarlık şirket senin insanlara saygısı olmayan fikrinle değişmeyecek.
Girmek zorunda değilsin.
Galiba YouTube’un hedef kitlesinin bizi kapsamadığını söylemeye çalıştınız.

Arkadaşlar içeriğini beğendiğiniz kanalları takip edin, bu kadar. Niye herkes içerik ve kitle kalitesini konuşuyor anlamış değilim, bırak millet istediğini yapsın. Ayrıca ''Türkiye'' adı altında lanse etmekten vazgeçin, zira yabancılarda da aykırı bir durum olduğu söylenemez.

Bu arada şu Twitch kullanıcılarının kendini sütten çıkmış ak kaşık olarak görmelerine hastayım cidden. Tartışmadan duramayan, seyircileri kutuplaştırma çabasında olan yayıncılara göre çok daha temiz bir ortam bence YouTube.

Hayran kitlesi konusuna gelecek olursak; yayıncının veya YouTube içerik üreticisinin planladığı şeyler değil bunlar. Kitleyi siz oluşturamazsınız, kitle sizi bulur.

Video hazırlamak ile yayın yapmak arasındaki zorluk farkından kaynaklanır bu mesele, video çekmek ve hazırlamak yayından çok daha kolaydır...
Rica ediyorum bunu ciddi anlamda yazmadığını söyle. Orijinal bir içerik bulacaksın, bunu kurgulayacaksın ve ilgili çekimlerini yapacaksın. Her şey bittikten sonra elinde bulunan video kayıtlarını düzenleyeceksin ve en sonunda izleyicilerine senin açından ''mükemmeliyete'' ulaşmış içeriğini sunacaksın. Diğerinde de yayını başlatacaksın ve canlı yayında insanlarla etkileşimde bulunacaksın veya profesyonel olarak oynadığın oyunu yayınlayacaksın, bayağı zor cidden. Çok merak ediyorum saydığım bunca nokta arasından sadece birisi olan video düzenlemesiyle hiç uğraştın mı, sanırım iki dakikalık iş gibi geliyor ekran başından.

Arkadaşlar içeriğini beğendiğiniz kanalları takip edin, bu kadar. Niye herkes içerik ve kitle kalitesini konuşuyor anlamış değilim, bırak millet istediğini yapsın. Ayrıca ''Türkiye'' adı altında lanse etmekten vazgeçin, zira yabancılarda da aykırı bir durum olduğu söylenemez.

Bu arada şu Twitch kullanıcılarının kendini sütten çıkmış ak kaşık olarak görmelerine hastayım cidden. Tartışmadan duramayan, seyircileri kutuplaştırma çabasında olan yayıncılara göre çok daha temiz bir ortam bence YouTube.

Hayran kitlesi konusuna gelecek olursak; yayıncının veya YouTube içerik üreticisinin planladığı şeyler değil bunlar. Kitleyi siz oluşturamazsınız, kitle sizi bulur.

Rica ediyorum bunu ciddi anlamda yazmadığını söyle. Orijinal bir içerik bulacaksın, bunu kurgulayacaksın ve ilgili çekimlerini yapacaksın. Her şey bittikten sonra elinde bulunan video kayıtlarını düzenleyeceksin ve en sonunda izleyicilerine senin açından ''mükemmeliyete'' ulaşmış içeriğini sunacaksın. Diğerinde de yayını başlatacaksın ve canlı yayında insanlarla etkileşimde bulunacaksın veya profesyonel olarak oynadığın oyunu yayınlayacaksın, bayağı zor cidden. Çok merak ediyorum saydığım bunca nokta arasından sadece birisi olan video düzenlemesiyle hiç uğraştın mı, sanırım iki dakikalık iş gibi geliyor ekran başından.
6 Youtube kanalım oldu, 2014 sonundan beri bu işlerle uğraşıyorum. Hatta video atmasam bile kullanmayı unutmayayım diye ara sıra Sony Vegas Pro 13 ile değişik düzenlemeler yapar render alırım. Ha az sunmadım o dediğin "mükemmeliyete" ulaşmış içeriklerimden. Bir de ne olur sadece alıntı yaptığınız yeri okuyup bir kulp aramadığınızı söyleyin bana. Ayrıca 2 dakikada video düzenlemeyi beceremiyor isen o benim sorunum değil.
Kısaca sen dostum... Sen baltayı taşa vurdun. :dur::yumruk:

Bir de ne olur sadece alıntı yaptığınız yeri okuyup bir kulp aramadığınızı söyleyin bana.
Yazının geri kalanı o alıntıda savunduğun şeyi kapsamıyor mu zaten? Tam olarak hangi cümlene cevap verdiğimi görmen için var alıntı özelliği, rahatsız olman garip.

Ayrıca 2 dakikada video düzenlemeyi beceremiyor isen o benim sorunum değil.
Konuşuyosun ama boş konuşmaktan öte gidemiyorsun maalesef, kırıcı olmak yerine yapıcı olsan böyle konuşmak istemezdim.

Video düzenlemekten anladığın sadece belirli kesitleri kesip, düzenlemekten mi ibaret? Ki böyle bile olsa videonun uzunluğuna göre yine uzun sürecek bir iş, 10 dakika izlediğimiz videonun çekimleri saatler, hatta günler alabiliyor. Piyasada profesyonel olarak çalışan çoğu editörün bile haftalarını alabiliyor, After Effects ile 10 dakikalık bir oyun montajı hazırlaması.

Son olarak; içerik üretip, sergilediğin bir işe daha kolay diyemezsin. Üretirsin ama nereye kadar? En basitinden Barış Özcan gibi orijinal içerik üreten birinin verdiği emeğe daha kolay diyemezsin. Diğerinde yayını açıp, muhabbetin ve oynayışın sardığı takdirde akışına bırakabiliyorsun çünkü. İyi bir sistem veyahut yüksek hızlarda internet gereksinimi bana göre bir zorluk değil, ben kişinin o işi yapmak için hangi faaliyetlerde bulunduğuna bakarım.

Yazının geri kalanı o alıntıda savunduğun şeyi kapsamıyor mu zaten? Tam olarak hangi cümlene cevap verdiğimi görmen için var alıntı özelliği, rahatsız olman garip.

Konuşuyosun ama boş konuşmaktan öte gidemiyorsun maalesef, kırıcı olmak yerine yapıcı olsan böyle konuşmak istemezdim.

Video düzenlemekten anladığın sadece belirli kesitleri kesip, düzenlemekten mi ibaret? Ki böyle bile olsa videonun uzunluğuna göre yine uzun sürecek bir iş, 10 dakika izlediğimiz videonun çekimleri saatler, hatta günler alabiliyor. Piyasada profesyonel olarak çalışan çoğu editörün bile haftalarını alabiliyor, After Effects ile 10 dakikalık bir oyun montajı hazırlaması.

Son olarak; içerik üretip, sergilediğin bir işe daha kolay diyemezsin. Üretirsin ama nereye kadar? En basitinden Barış Özcan gibi orijinal içerik üreten birinin verdiği emeğe daha kolay diyemezsin. Diğerinde yayını açıp, muhabbetin ve oynayışın sardığı takdirde akışına bırakabiliyorsun çünkü. İyi bir sistem veyahut yüksek hızlarda internet gereksinimi bana göre bir zorluk değil, ben kişinin o işi yapmak için hangi faaliyetlerde bulunduğuna bakarım.
Peki, yapıcı olalım. :)
Burada 2 dakikada yapıyorum ben o videoları cümlesinde kast edilen videolar tabiki de Youtube'un veletlerinin ürettiği ve ortam kalitesini düşüren içerikler. Kimse buraya gelip ben bilmemkaç saniyede Barış Özcan içeriği üretiyorum demez zaten, diyemez de, dememeli de. Sırf 1 saatlik bir timelapse videomla en fazla 5 dakika uğraşıp sonra render'a verdiğimi bilirim, öte yandan 1 dakika 53 saniyelik ingilizce proje ödevimize 6 saat düzenleme yaptığımı bilirim(yalnız ne efekt vermiştim be ona da peh C: ) ki bu 2 gün hatta 3 gün düzenleme yaptığım başka bir oyun videom ile kıyaslanamaz bile. Ha 3 gün nasıl sürdü diyeceksin günde sadece 10 20 dakika açtım programı öyle öyle max 3 saat sürdü o da. Yani Youtube'un kolaylığı olarak kastettiğim asıl şey işi yayıla yayıla istediğiniz zaman bitirebilir olmanız. Eve geldim bilgisayarımı açtım a o da ne video çekesim yok. Yarın çekerim zaten haftada bir atmıyor muyum ;) gibi düşünün. Bunu yayın ile karşılaştırınca asıl mesele edit süresi değildir. Canınız istemese bile yapmalısınız çünkü o günün o saati millet sizi bekliyor olacak. Zorluk farkında bahsini ettiğim mesele kısaca planlı olmak oluyor. :)
Bu arada söylemeye çalıştığınız program Adobe Premiere Pro çünkü After Effects kurgu için değil de daha çok tek bir sahne için çok daha fazla katmadan oluşan, detaylı ve kaliteli efektler için kullanılıyor (bkz: film sektörü(en çok bunlar kullanır bu programı), genelde green screen işleri, partikül, duman ve alev gibi efektler)

Youtube'da o kadar boş videolar var ki buraya atsam ban yerim herhalde. Bilirsiniz ilk önce adam arabasız öyle yürüyerek normal biriymiş gibi gelir. Kız buna yüz vermez. Sonra adam bir tane arabaya biner kız da binmek ister kız tam binmek ister bu gaza basıp gider ve kız şok olur. Böyle videolara hayran olan kitle var bak cidden çok boş. Bu sadece birisi daha yazmadım niceleri var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı