YouTube, Twitch yayıncı telifi

Mosleman

Hectopat
Merhaba iyi günler
YouTube’dan kanal açmayı düşünüyorum, bir Twitch yayıncısının videosunu alıp montajlayıp > “Yayıncı ismi” TV diye bir kanalda paylaşmak istiyorum bu yayıncı telif atar mı? Genelde telif atıyorlar mı? Telif atılıp atılmadığını nasıl öğrenirim? Başka birkaç kanal da paylaşıyor diye telif istemiyor diye düşünüyorum,
Sizce durum nedir? Yorumlarınızı istiyorum teşekkürler.

Bildigim kadariyla yayincidan izin almaniz gerekiyor. Yoksa telif atma hakkina sahip. Ayirca bu adamlar paralarinin belirli bir miktarini yayinciya bagisliyor.

Yayıncıya bağlı tamamen, bazıları atarken bazıları ise atmıyor. Yine de izin alıp, yayınlamanız daha iyi olur.

Youtube'un telif atma olayı çok saçma çalışıyor. Ben de bu tarz bir kanala sahibim. Bir yayıncının videosunun özetini yapıp kendisinden izin alarak kanalımda paylaştım. Başka bir kanal ise benim yaptığım videoyu indirip kendi kanalına yüklemiş. Videonun ismini hatta kapak fotoğrafını bile almış. Ben de bu kanala telif attım ve videoyu kaldırttım. Buradaki saçmalık şurada, orijinal videonun telif hakları bende olmadığı halde ben bu videomun kopyasını yükleyen kanala telif atabiliyorum. Bu saçma ve büyük bir açık. Sorunun cevabına gelecek olursak eğer özet veya düzenleme yapmadan direk videoyu indirip atarsan yüksek ihtimalle telif yersin. Tabi en makul olanı düzenleme de yapmış olsan izin alarak paylaşmak.

Yayıncıdan izin almazsan telif atar. Önce yayıncıya ulaşıp bunu yayınlamak için izin isteyeceksin. O da büyük ihtimal bir ücret isteyecek senden. Mesela 2-3 ay önce Mithrain isimli yayıncı YouTube üzerinden oyunundan kesitler paylaşan bir sürü kanala kendisinden izin almadıkları için telif attı ve videoları kaldırttı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı