YouTube ve Netflix'te video izlerken kasma oluyor

Winder

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, ben cidden delirmek üzereyim ve bunun hiçbir yerde çözümü yok her şeyi denedim her şeyi ama her şeyi yok olmuyor. Neyse sorundan bahsedeyim, ben YouTube'da video izlerken her şey güzel ilerliyor ve birden tak video 1-0.5 takılıyor sonra bu belli aralıklarla devam ediyor ve Netflix'te ise bu aralık daha uzun 30 ya da 20 saniye de bir izlediğim şey takılıyor. Ama mesela anime izlemeye kalkıp türkanime'ye girdiğimde bu asla olmuyor ya da Windows Media Player'dan izlerken. Allah aşkına çözümü olsan yazsın çünkü delirmek üzereyim doğru düzgün video izleyemiyorum ne zaman takılacak diye düşünmekten izleyeceğim şeye odaklanamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem özellikleriniz nedir?

Video oynatıcılar sadece intenet ile çalışmıyor. Eğer video oynatıcıyı yürütecek işlemci gücüne sahip değilseniz takılacaktır. Bu nedenden sorun yaşanıyorsa sistem yükseltmek dışında yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Ya uzantı ya da kaliteden kısarak donmaları önleyebilirsiniz.

YouTube için video codec değiştiren şu uzantıyı kullanabilirsin. Bu arada 60 FPS videolar daha fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden h264ify uzantısı ile 60 FPS videoları da engelleyebilirsin. Oyun videoları dışında 60 FPS video yapan kanallara da öneri yapabilirsin. Oyun dışında 60 FPS video bana sorarsan gereksizdir.

Netflix için ise kalite ayarını düşürmeyi deneyebilirsin.

2023-02-21_06-29.png

2023-02-21_06-31.png

Tarayıcı için önerdiğim ayarlar ve bu işlemleri yaparken CPU, GPU kullanan siteleri azaltmayı da deneyebilirsiniz.

Sisteminizi yükseltmek de buna çözüm sağlayacaktır. Siteler maalesef güncel donanımlara göre sürekli olarak kendilerini güncelliyorlar. Elbette herkese hitap etmek için de bu süreç daha yavaş işliyor.

Ayrıca Netflix'i Edge üzerinden izlemenizi öneririm. Tüm kalite seçenekleri ve en iyi performansı Edge ve uygulaması üzerinden veriyor. Uygulaması düzenli güncellenmediğinden Netflix'i Edge üzerinden izlemek daha mantıklı.

Türkanime vb. siteler daha maaliyeti düşük video oynatıcılar kullanıyor. Bunlar çoğunlukla sisteme yük bindirebilecek kalitede değiller. O yüzden YouTube, Netflix gibi aşırı kaliteli bir görüntü de sağlayamıyorlar.

Son düzenleme:
Sistemim gayet iyi
8 GB RAM
NVIDIA GeForce MX230 ekran kartı
Sorun başka birşeyde ve dediğiniz şeyleride denedim işe yaramıyor

O laptop'un içerisindeki işlemci dediğim gibi YouTube'un varsayılan codec ve Netflix için sorunlar yaşayabilir. Dizüstü bilgisayarda tarayıcılar işlemciye gömülü GPU kullanıyor. Bu yüzden tüm yük CPU'ya biniyor. Tarayıcıyı harici GPU'ya tanıtsanız bile genellikle çoğu işleminde işlemciyi kullanıyor.

Belirttiğim şekilde YouTube için h264ify kullanın. Tarayıcı için önerdiğim ayarları yapın. Eğer CPU tüketimini artıran bir uzantı varsa kaldırın. Aynı şekilde uzun süre çerezleri temizlenmemiş, sıfırlanmamış tarayıcılar da zamanla sorunlar yaşıyor. Sıfırlamayı ve çerezleri temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Bu arada Netflix'i 4K paketiyle, en yüksek kalite izliyorsanız takılması normal. O sistemin 4K işleyecek bir işlemcisi olduğunu sanmıyorum.

O laptop'un içerisindeki işlemci dediğim gibi YouTube'un varsayılan codec ve Netflix için sorunlar yaşayabilir. Dizüstü bilgisayarda tarayıcılar işlemciye gömülü GPU kullanıyor. Bu yüzden tüm yük CPU'ya biniyor. Tarayıcıyı harici GPU'ya tanıtsanız bile genellikle çoğu işleminde işlemciyi kullanıyor.

Belirttiğim şekilde YouTube için h264ify kullanın. Tarayıcı için önerdiğim ayarları yapın. Eğer CPU tüketimini artıran bir uzantı varsa kaldırın. Aynı şekilde uzun süre çerezleri temizlenmemiş, sıfırlanmamış tarayıcılar da zamanla sorunlar yaşıyor. Sıfırlamayı ve çerezleri temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Bu arada Netflix'i 4K paketiyle, en yüksek kalite izliyorsanız takılması normal. O sistemin 4K işleyecek bir işlemcisi olduğunu sanmıyorum.
Abi 4k izlemiyorum vede orda bahsettiğin herşeyi yaptım bilgisayarım gayette kaldırıyor 1080p videoları 1 ay önce başladı bu sorun ve hala düzelmiyor emin ol orda desiğin herşeyi denedim

Dediğimi yaptın mı?

Denedim dedim ya

Arkadaşlar sorunu çözdüm anlatıyorum, ben dayanamayıp bilgisayara format attım ve sonra bilgisayar açılır açılmaz Microsoft Edge'e girip YouTube'dan video izlediğimde kasmadı Google'da deniyeyim dedim bir de Google'da da kasmadı sonra t Launcher Minecraft indirdikten sonra video izleyeyim diye YouTube'a girdim ve videolar kasmaya başladı geri yani bunun sebebi "t Launcher" virüslü diyorlardı inanmıyordum gerçekten öyleymiş.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı