YouTube Vergi Mükellefiyeti Ne Zamandan İtibaren?

Sesk

Femtopat
Daha fazla  
YouTube'a vergi olayları gelmiş 2018 yılında 200 lira civarı para çekmiştim bir daha da para kazanmadım YouTube politikası falan zaten değişti 4 bin saat falan falan. Bu parayla ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Ne zamandan itibaren kazandığımız paraların vergisi başladı? Yani tek seferlik 2018 yılındaki kazandığım paranın vergisini verecek miyim? İleride başımı ağrıtır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne zamandan itibaren kazandığımız paraların vergisi başladı?
Afedersin de kazandığın paradan vergi almayacaklar da neyin vergisini alacaklar. Devlet senin için ayakta duruyor ve senin yükümlülüğün kazancının bir kısmını vergi olarak vermek, medeniyetin başından beri böyleydi, "Ne zamandan itibaren kazandığımız paraların vergisi başladı" cümlesini ilk kuran kişi sen olabilirsin.

YouTube'a vergi olayları gelmiş 2018 yılında 200 lira civarı para çekmiştim bir daha da para kazanmadım YouTube politikası falan zaten değişti 4 bin saat falan falan. Bu parayla ilgili bir sıkıntı yaşar mıyım? Ne zamandan itibaren kazandığımız paraların vergisi başladı? Yani tek seferlik 2018 yılındaki kazandığım paranın vergisini verecek miyim? İleride başımı ağrıtır mı?
Bunu bir muhasebeciye danış, belki aramızda vardır.

Affedersin de kazandığın paradan vergi almayacaklar da neyin vergisini alacaklar. Devlet senin için ayakta duruyor ve senin yükümlülüğün kazancının bir kısmını vergi olarak vermek, medeniyetin başından beri böyleydi, "Ne zamandan itibaren kazandığımız paraların vergisi başladı" cümlesini ilk kuran kişi sen olabilirsin.

Sıkıntının vergi vermek ve vermemek olduğunu zannetmiyorum. Sıkıntı bu konudaki yasaların açık ve net olmaması. Mesela şu anda Minecraft videosu çeken maksimum 50 bin abonesi olan 10 yaşında bir çocuk olduğunu düşünün bu çocuğun bir şirket kurup kazandığı paranın vergisini verebilecek kapasitede olabileceğine inanıyor musunuz? Sonuçta vergi vermek Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan her bir bireyin sorumluluğudur ve bu sorumluluğun YouTube veya Twitch gibi mecralara uygulanabilmesi için bunun nasıl uygulanacağını devletin açık ve net bir şekilde belirtmesi gerekiyor. Sorun şu ki birçok yayıncı ve YouTuber 9-10 sene önce YouTube'a başladığında bu tür bir şeyi nasıl yapacakları belirtilmemişti ancak buna rağmen birçoğuna vergi kaçırma suçundan soruşturma açıldı. Halbuki bunun yerine devlet yeni bir yasa ile bu tarihten sonrasını kapsayacak şekilde verilecek verginin esaslarını belirtseydi bu ve benzeri durumlar yaşanmayacaktı. Konu sahibi arkadaş da mağdur olma riskinde olduğunu düşünüp burada onu açmazdı. "Ne zamandan beri kazandığımız paraların vergisi başladı" cümlesini YouTube'dan kazandığımız paraların vergisine dikkat çekmek için söylediği açık.

Afedersin de kazandığın paradan vergi almayacaklar da neyin vergisini alacaklar. Devlet senin için ayakta duruyor ve senin yükümlülüğün kazancının bir kısmını vergi olarak vermek, medeniyetin başından beri böyleydi, "Ne zamandan itibaren kazandığımız paraların vergisi başladı" cümlesini ilk kuran kişi sen olabilirsin.
Beyninde bir sıkıntı var sanırım önceden youtube ile ilgili herhangi bir vergi söz konusu değildi. Biz de ona göre içerik ürettik ona göre para aldık. Sonradan çıkartılan bir olay için geçmişe dönük tahsilat yapılmaya kalkıldığı için ne zamandan itibaren para kazananlar mükellef olacak diye soruyorum ve her ay aldığım bir para da yok tek seferlik olmuş bitmiş. Sıkıntı para da değil tek sefer aldığım para için gidip şirket açılmaz heralde.

Beyninde bir sıkıntı var sanırım önceden youtube ile ilgili herhangi bir vergi söz konusu değildi. Biz de ona göre içerik ürettik ona göre para aldık. Sonradan çıkartılan bir olay için geçmişe dönük tahsilat yapılmaya kalkıldığı için ne zamandan itibaren para kazananlar mükellef olacak diye soruyorum ve her ay aldığım bir para da yok tek seferlik olmuş bitmiş. Sıkıntı para da değil tek sefer aldığım para için gidip şirket açılmaz heralde.
Senin beyninde bir sıkıntı var, gelirini vergilendirilmemek her zaman vergi kaçakçılığıydı.

Mesela şu anda Minecraft videosu çeken maksimum 50 bin abonesi olan 10 yaşında bir çocuk olduğunu düşünün bu çocuğun bir şirket kurup kazandığı paranın vergisini verebilecek kapasitede olabileceğine inanıyor musunuz?

On yaşındaki çocuk, ödemeyi telgrafla almayacak sanırım. Banka hesabına ihtiyaç duyacaktır herhalde ve banka hesabı açabilmesi için de reşit bir bireye gereksinimi olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı