YouTube videolar kalitesiz görünüyor

Loewrx

Decapat
Merhaba. Ben yeni fark ediyorum ben YouTube'da videolar 1080p olmasına rağmen piksellik varmış gibi gözüküyor yardım edebilecek var mı? Telefondan aynı videoyu 1080p açınca net gözüküyor video alakalı değil yani monitor MSI Optix G24C6 ekran kartı 1650 Super Ryzen 5 5600X.

Merhaba. Ben yeni fark ediyorum ben YouTube'da videolar 1080p olmasına rağmen piksellik varmış gibi gözüküyor yardım edebilecek var mı? Telefondan aynı videoyu 1080p açınca net gözüküyor video alakalı değil yani monitor MSI Optix G24C6 ekran kartı 1650 Super Ryzen 5 5600X.
Telefonda daha kaliteli olması gayet normal. Pixel yoğunluğu diye bir kavram var. İnç başına düşen pixel sayısı telefonlarda daha fazla.

Ayrıca Youtube yüklenilen her videonun kalitesini oldukça fazla düşürüyor. 3 bin aboneli kanalım var ve videonun saf haline ne zaman baksam görüntü çok iyi pürüzsüz diyorum, Youtube halini izlediğimde çok düşüş olduğunu görüyorum.

Telefonda daha kaliteli olması gayet normal. Pixel yoğunluğu diye bir kavram var. İnç başına düşen pixel sayısı telefonlarda daha fazla.
Öyle ama aynı videoyu bilgisayar oynatıcısında ve Youtube'da oynattığın zaman farkı bariz görüyorsun. Youtube kaliteyi çok fazla düşürmeye başladı bu sıra.

Youtube videoları işleyerek kalitesini düşürüyor. Mesela 1 gb olan bir video 480 mb olabiliyor. Bu sıkıştırma işleminin sonucunda pikselleşme veya kalite kaybı olması çok normal.
Ayrıca arkadaşın dediği gibi ppi değeri de bu durumu etkiler.

Telefonda öyle gözükmesi gayet normal.
Mesela siz 480p bir televizyonun ekranındaki pikselleri sayabilirsiniz çünkü o pikseller büyüktür.
Ama siz 480p bir akıllı saatin piksellerini sayamazsınız çünkü o pikseller çok küçüktür.
in² başına düşen piksel sayısı ne kadar çok olursa o kadar iyi gözükür. inç= 2.54 ²=6,4516cm²
Buna Pixel yoğunluğu PPI (Pixel per Inch) denir.

Yeni konular

Geri
Yukarı