YouTube'da video izlerken aşağıya Scroll yapınca görüntü gidip geliyor

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Garip bir sorun yaşamaktayım. Sorunum şudur ki; YouTube'dan bir video açıp izlemeye başladığımda bir sorun olmadan izliyorum. Yeşil ekrana düşmüyor, donmuyor, hiçbir şey olmuyor. Videoyu durdurup bir süre bekleyip yorumlara bakmak için aşağıya Scroll yaparken de bir sorun yok. Fakat videoyu izlerken bir yandan da yorumlara bakayım deyip videoyu durdurmadan (hatta bazen durdursam bile) aşağıya Scroll yaparsam önce mouse ile üzerine geldiğim hiçbir öğe tepki vermiyor, sonra ise komple ekran gidiyor, video o sırada duruyor ve sonra ekran geri geliyor. Aynı sistemde sorunsuzca 1080P'de oyun oynayabiliyorum. Gerek ben Minecraft ve WoT oynarken, gerek abim Red Dead Redemption 2 oynarken en ufak bir siyah ekran veya görüntü gitme sorunu çıkmıyor lakin YouTube'da böyle acayip bir sorun var.
Yaklaşık 1-2 gündür bu sorunu yaşıyorum, daha önceden böyle bir sorun yoktu.

Bunun nedeni nedir ve nasıl çözebilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sistemim şu şekilde;
AMD Ryzen 5 3600 işlemci
MSI B450 Tomahawk Max anakart
Adata XPG Spectrix D60G 2x8GB DDR4 3000MHz CL16 bellek kiti
MSI GTX 1660 Super Gaming X ekran kartı
Aerocool Verkho 5 işlemci soğutucu
Kingston A2000 1TB SSD
Kingston UV400 240GB SSD
Samsung 850 Evo 120GB SSD
Corsair 275R Airflow White kasa
Cooler Master MWE White 700 güç kaynağı

İşletim sistemi olarak Windows 10 Pro 20H2 Insider Preview 64 Bit (Yapı 19042.388), tarayıcı olarak da Microsoft Edge Chromium Stable 84.0.522.40 kullanıyorum.

Merhaba @yusuf6554,

Eğer bu sorunu sadece Microsoft Edge Chromium tarayıcında yaşıyorsan, tarayıcının Sistem ayarlarında bulunan Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırma kullan seçeneğini etkinleştirilmiş bir şekilde kullanıyorsan devre dışı bırakıp tarayıcını yenilemeyi deneyebilirsiniz.

Kod:
edge://settings/system
Sistem.png

Hâlâ daha sorununuz devam ediyorsa, farklı bir tarayıcı üzerinden aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Mozilla Firefox veya Google Chrome üzerinde YouTube'da aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Merhaba @yusuf6554,

Eğer bu sorunu sadece Microsoft Edge Chromium tarayıcında yaşıyorsan, tarayıcının Sistem ayarlarında bulunan Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırma kullan seçeneğini etkinleştirilmiş bir şekilde kullanıyorsan devre dışı bırakıp tarayıcını yenilemeyi deneyebilirsiniz.

Kod:
edge://settings/system
Eki Görüntüle 620107

Hâlâ daha sorununuz devam ediyorsa, farklı bir tarayıcı üzerinden aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Mozilla Firefox veya Google Chrome üzerinde YouTube'da aynı sorunun yaşanıp yaşanmadığını kontrol edebilirsiniz.
Donanım hızlandırmayı devre dışı bırakmak sorunu çözdü gibi görünüyor. 3 farklı videoda denedim, hiçbirinde donma sorunu çıkmadı.
Peki bu donanım hızlandırma açıkken olan görüntü gitme sorunu neyden kaynaklı olabilir? Ekran kartında sorun olmadığından eminim çünkü dün uzun süre World of Tanks oynadım Ultra ayarlarda, hiçbir şekilde sorun yaşamadım. Ama neden YouTube'da böyle bir sorun oluyor olabilir?

Peki bu donanım hızlandırma açıkken olan görüntü gitme sorunu neyden kaynaklı olabilir?
İşlemleri daha hızlı yapabilmek için (özellikle YouTube'da) grafik işlem birimini (GPU) kullanıyor ve bazı tarayıcılarda bu tarz sorunlara neden olabiliyor. Çoğu zaman bu özelliiği devre dışı bırakarak YouTube'da video izliyorum ve bir sorun yaşamıyorum. Şu anda da aynı sorununuz devam etmekte midir?

İşlemleri daha hızlı yapabilmek için (özellikle YouTube'da) grafik işlem birimini (GPU) kullanıyor ve bazı tarayıcılarda bu tarz sorunlara neden olabiliyor. Çoğu zaman bu özelliği devre dışı bırakarak YouTube'da video izliyorum ve bir sorun yaşamıyorum. Şu anda da aynı sorununuz devam etmekte midir?
Henüz kontrol etmedim fakat tahminimce Edge 84'ten sonra böyle olmaya başladı. Çünkü daha öncesinde Edge 83 kullanıyordum ve en ufak bir sorun bile yoktu. Şimdi Firefox ile deneyeceğim, bakalım sonuç ne olacak.

Şimdi Firefox ile denedim ve hiçbir sorun çıkmadı. Video GPU ile oynatılıyordu (Görev Yöneticisi'nden izledim) ve aşağıya sorunsuzca Scroll yapabildim, görüntü gitmedi. Sanırım Microsoft Edge'e gelen güncelleme bu soruna neden oluyor. Aslında buna Chromium motoruna gelen güncelleme demek istiyorum çünkü Google Chrome da Microsoft Edge gibi Chromium tabanlı bir tarayıcı, yani Chrome'da da büyük ihtimalle aynı sorun çıkacak. Sorunun tarayıcıdan kaynaklı olduğunu sonunda doğrulamış oldum.
Bilgisayarıma kesinlikle Edge dışında hiçbir tarayıcı kurmama konusunda kararlıydım fakat bir sorun tespiti için Firefox kurmak zorunda kaldım ve gerçekten de sorun tarayıcı kaynaklı. Umarım sonradan gelen sürücü ve tarayıcı güncellemeleri ile sorun çözülür.
Ayrıca sorun 2 gündür var demiştim, şimdi kontrol ettiğimde Edge sürümü de 2 gün önce (19 Temmuz'da) 84'e güncellenmiş. Yani sorun büyük ihtimalle Edge 84 sürümünden veya Blink 84 motorundan kaynaklı.
Bir de anlamadığım bir nokta NVIDIA ekran kartı kullanmama rağmen böyle bir sorun yaşamam. Hadi AMD ekran kartı kullanıp bu sorunu yaşıyor olsaydım "Klasik AMD sürücüleri, ne beklersin ki?" derdim fakat NVIDIA ekran kartı ile bu sorunu yaşayınca araştırma yapmak istedim.

Güncelleme: Bilgisayarı yeniden başlattım ve "Use hardware acceleration if available" seçeneğini tekrar etkinleştirip test ettim. Tekrar YouTube'da bir video açıp Scroll yaptım ve ilginçtir ki bu sorun bu sefer çıkmadı. Galiba o anlık bir sorun olmuş. En azından şimdilik bir sorun görünmüyor.

Son düzenleme:
Microsoft Edge tarayıcıda YouTube'da video izlerken videoyu durdurup orta tuş ile yukarı aşağı yaptığımda ekranda anlık olarak siyah alanlar oluşuyor sonra kayboluyordu. Ayarlardan donanım hızlandırmayı kapattım sorun çözüldü. Firefox da aynı durumu denediğimde bir sorun ile karşılaşmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı