YouTube'daki Embed veya iFrame Videolardan Telif Yenir mi?

YusufBal

Centipat
Merhaba tarihi filmlerin olduğu bir site kurmak istiyorum. YouTube'daki filmleri ve dizileri embed veya iframe olarak videoları koyacağım. Bunlardan telif falan yer miyim başıma bir iş gelir mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam biraz karışık bir konu, çokta bilgili değilim fakat normal şartlar altında embed koduyla paylaşılabilen YouTube videolarına içeriği sağlayanlar YT Studio üzerinden izin vererek açıyorlar embed kodlarını.
Ama diğer forum sitelerine bakarsanız bu olaylardan dolayı davalık olmuş bir çok kişi görürsünüz, en basitinden bu videoları yayınladığınız sitede adsense, sponsor vb. aracılığıyla gelir elde ediyorsanız onu bile delil olarak sunabilirler size karşı.

Hocam biraz karışık bir konu, çok da bilgili değilim fakat normal şartlar altında embed koduyla paylaşılabilen YouTube videolarına içeriği sağlayanlar YT Studio üzerinden izin vererek açıyorlar embed kodlarını.
Ama diğer forum sitelerine bakarsanız bu olaylardan dolayı davalık olmuş birçok kişi görürsünüz, en basitinden bu videoları yayınladığınız sitede AdSense, sponsor vb. aracılığıyla gelir elde ediyorsanız onu bile delil olarak sunabilirler size karşı.

Para kazanmak için açmak istemiyorum. Sadece videoları orada yayınlayacağım. Hostingim de videoları falan tutmuycam youtubda izin verilen embedli ve iframe olan videoları koyacağım sadece.

Para kazanmak için açmak istemiyorum. Sadece videoları orada yayınlayacağım. Hostingim de videoları falan tutmuycam youtubda izin verilen embedli ve iframe olan videoları koyacağım sadece.
Dediğim gibi normalde bir YouTube videosunun paylaş kısmından iframe - embed alabiliyorsan kanal sahibi YT Studio üzerinden senin bu videoları kendi sitende paylaşmana izin vermiş oluyor ama buna rağmen dava edilenler var.

Youtube için "embed" özelliğinin kapatılabilmesi davadan yara almadan kurtulmana olanak sağlayabilir. Peki başka siteler? Bu iş tehlikeli. Yine de yapacağım diyorsan, her filmin altına "bu filmin hakları size mi ait?", "kaldırılmasını talep et" gibi butonlar koyarak, yine olası bir davadan daha az hasarla çıkma potansiyelini arttırırsın.

Merhaba tarihi filmlerin olduğu bir site kurmak istiyorum. YouTube'daki filmleri ve dizileri embed veya iframe olarak videoları koyacağım. Bunlardan telif falan yer miyim başıma bir iş gelir mi acaba?
Koyduğun videoların içinde logo varsa yemezsin.

Edit: yani referans maksatıyla bir bilgi içermeli videoların içinde...

YouTube için "embed" özelliğinin kapatılabilmesi davadan yara almadan kurtulmana olanak sağlayabilir. Peki başka siteler? Bu iş tehlikeli. Yine de yapacağım diyorsan, her filmin altına "bu filmin hakları size mi ait?", "kaldırılmasını talep et" gibi butonlar koyarak, yine olası bir davadan daha az hasarla çıkma potansiyelini arttırırsın.

Mantıklı.

Koyduğun videoların içinde logo varsa yemezsin.

Edit: Yani referans maksatıyla bir bilgi içermeli videoların içinde...

Mantıklı.

Herhalde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Çünkü zamanında TRT yayınlamış orijinal halini hiçbir şeykilde bulamadım. Youtubda bir sürü kişi paylaşmış seneler önce telif atsalar onlara atarlardı herhalde filmler ve diziler yabancılar yapmış bizimkiler Türkçe dublaj yapmış Türkçe dublajdan bir sorun yaşar mıyım acaba. TRT'nin sitesine baktım kendi sitesinde bile yok yayınlıyacaklarım. Orjınal dilinde aradım orijinal dilinde de yok internete hiçbir şeykil yok orijinali.

1674739263982.png

Üste youtub diye kaynak yazıyor oraya bir de telif hakkı için button eklesem maile gönderen yeter herhalde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı