Youtube'de video izlerken doluyor ama ilerletemiyorum

mkeshnoda

Kilopat
Youtube'de açıyorum videoları, ben izlerken video doluyor. Ben ilerlettiğim zaman ise direkt devam etmesi gerekirken dolan bölüm gidiyor, benim açtığım noktadan tekrardan dolmaya başlıyor. Kısacası bir kaç saniye bekletiyor beni. Bugün dayımdan ekran kartını aldım. Düşük çözünülükte açıldı bilgisayar o sırada youtube'yi açtım video izliyordum bu sırada AMD Driver ile ilgili hata verdi bilgisayar. Ve ben videoyu ilerlttiğim zaman sorun ortadan kalktı. Çözünürlüğü yükselttim ve Driver yükledim sorun tekrardan çıktı ortaya.

Alakası yok, YouTube artık öyle yaptı eskiden kırmızı çizgi tamamen dolduktan sonra senin internetin tamamen kesilse bile izleyebiliyordun. Ancak artık öyle değil.

Hemen sebebini söyleyim. Bu YouTube'un geliştiricileri tarafından yapılan çok akıllıca bir yöntem. Bildiğiniz üzere bu sitede milyonlarca veri trafiği akışı var. Bunu daha hızlı hale getirmek için yapılmış bir olay. Şöyle ki 40 dakikalık bir videoyu 10 parça halinde koyuyorlar. Sen tek gibi görüyorsun. Videoyu ilerlettiğin zaman o parçayı açıyor sana, tabi eski parçalar gidiyor. Yani sadece izlemek istediğin bölümü açıyor sana.
Mesela sen 40 dakikalık videonun 10. dakikasında tüm video doldu ama sen kapattın. Sunucu sana boşuna yolladı tüm videoyu. Bunun önüne geçmek için yapılıyo.
Bu sunucuları daha hızlı yapmak için yapılmış çok akıllıca bir yöntem.

Umarım anlatabilmişdir. Fazla teknik detaylara girmedim. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı