YouTuber'lar gerçekten para kazanıyor mu?

Örneğin Technopat kanalından örnek vereyim, Recep Baltaş ve Ali Güngör hocalarım çok fazla emek harcıyor YouTube kanallarına, Ek olarak sizleride bilgilendiriyorlar. Onların kazanmaması örneğin adaletsiz olmaz mı?
Technopat gibi Hak edenler para kazansınlar, öyle saçma sapan hareket yapıp ünlü olanlar kazanmasın.

1000 izlenme başı 0.5 ile 2 dolar arası para aldıklarını okudum bir kaynakta. Bu değer video atma sıklığı vb. ile değişiyormuş. Ne kadar doğru bilmiyorum.

Technopat gibi hak edenler para kazansınlar, öyle saçma sapan hareket yapıp ünlü olanlar kazanmasın.

Siz YouTube'da para kazanma olmasın diye genelleme yaptınız. Ek olarak oturduğunuz yerden saçma sapan hareket yapıp para kazanıyor ya demesi kolay, bu bahsettiğiniz kişiler 10 yıldan fazla bir süredir yapıyor ve gerçekten iş sadece perdeye yansıdığı gibi değil. Kendi tanıdıklarım var biliyorum.

Bu arada para için başlamadım ama şu an para için yapıyorum diyenler doğru söylüyorlar. Onlar başladığı zaman YouTube Türkiye'de para kazanma bile yoktu.
Sonuçta dolar olarak paraları yatıyor ufakta olsa ekonomiye katkı yapıyor.
Sadece o değil, kazançlarının yarısı ülkeye gidiyor.

Youtuba yeni başlayanlar gelirlerini muhasebe kayıtlarını tutuyor mu?
Sonuçta kazanılan paranın vergisi ödenmesi zorunda ilerde başınız ağrıyabilir. Sanırım belli bir gelir kazananlar vergi mükellefi oluyorlardı.
Ben sıkıntıya girmedim o konuda hocam. Muhasebe kaydımı yaparken ek olarak 1700 TL vergi ödemek zorunda kaldım ama eğer muhasebeciniz işini iyi yapıyorsa problem yaşanmaz. Benim muhasebecim babam olduğundan bütün kayıtlarımı tutmak zorundayım 😀
Hocam YouTube kanalınızı merak ettim link atma şansınız var mı?
Siyasi mesaj verme ve telif hakkından askıya alındım hocam. Mesajınızı yıldızladım incelemeden sonra açıldığı zaman linkini bırakacağım.

Ben sıkıntıya girmedim o konuda hocam. Muhasebe kaydımı yaparken ek olarak 1700 TL vergi ödemek zorunda kaldım ama eğer muhasebeciniz işini iyi yapıyorsa problem yaşanmaz. Benim muhasebecim babam olduğundan bütün kayıtlarımı tutmak zorundayım 😀
Peki ilk youtuba başladığında mı tutmaya başladın? Merak ediyorum bilmediğim bir konu, yoksa belli bir gelirin üstüne çıkınca mı?

Hemde ne kadar kazanıyorlar.
Sosyal medya fenomeni Enes batur geçtiğimiz kasım ayında Etiler'de kaza yapmış,1 milyon 350 bin lira değerindeki aracı kullanılamaz hale gelmişti. Fenomen yaşanan olayın ardından kendisine 1 milyon TL değerinde bir cip aldı.

Peki ilk youtuba başladığında mı tutmaya başladın? Merak ediyorum bilmediğim bir konu, yoksa belli bir gelirin üstüne çıkınca mı?
Hocam ilk paramı Geçtiğimiz 2019 Temmuz ayında kazandım. 2020 Mart ayında home office kurdum vergi ödemesi yaparken geçmiş kazancımı da vergilendirmemi ofisi kontrol etmeye gelen memur söyledi. Eğer yapmazsam bir sonraki vergi diliminde ceza alabileceğimi söyledi.

Yeni konular

Geri
Yukarı