YouTube'un içerik üreticisi için oldukça çileli bir platform olması

EkmekArasiHDD

Megapat
Makaleler
3
Yer
Ordu/Perşembe
Kendime ait bir meme video kanalım var ve 3930 aboneye sahiptim. Uzun zamandır bu kanalımda bir video düzenim yoktu ve abone sayım normalde 4030'du ve 3930'a geriledi. Bunun üstüne şu anda da saçma sapan sebeplerden 3 ay içinde 2 ya da 3 kez ihtar yedim. Hepsi de 2-3 sene önceki alakasız videolardan. Şunu görüyorum ki kesinlikle çoluk çocuk eğlendirme platformuna dönmüş. Her şeye karşı inanılmaz katı kuralları var, hiçbir şekilde şakadan anlamıyorlar.

Kanalımda yüzlerce video var ve bu videolardan herhangi birinden yine durduk yere ihtar yiyecek olursam kanalım kalıcı olarak çöpe gidecek. Bu kanal 3 senelik olmasına rağmen güzel anılarım vardı. Üzülüyorum ancak elden bir şey de gelmiyor. Yine bu videoların gelmesi ve ihtarı silmeleri için uzun ve açıklayıcı bir yazı yazıp yeniden itirazda bulunmuş olsam bile asla kabul etmiyorlar. Kendim ciddi bir içerik üreticisi olmamama rağmen canımı aşırı sıktı bu durum. Diğer içerik üreticilerinin videolarına göz gezdiriyorum ve inanılmaz derecede sıkıcı birkaç kanal harici. Biraz kanalımdan bahsedeyim.

Bu yolculuğuma ise bu içerik üreticileri yüzünden başlamıştım. İnsanların sevip güldüğü bir sürü "shitpost" tarzı videoları tek tek toparlayıp kanalıma yüklüyordum. İlk 3-4 ay bir hareketlilik yoktu ancak yine de yapmaya devam ettim. Sonra yavaşça kanalım insanlara önerilmeye başlanmış ve insanlar geliyordu. Oldukça da olumlu yorumlar gelmişti. Beni çok motive etti ve buna devam ettim.
En parlak dönemimde artık 3-4 tane videom Shorts'a düşmüş ve abartısız 200k - 1M arası görüntülenme almıştı. Bu periyotta her şey kusursuz ilerlemeye başlamıştı ve çok mutlu olmuştum. Ancak uzun sürmedi bu.
Telefonumu formatlamıştım ve 1 hafta civarı ara vermek zorunda kalmıştım. Ancak o da ne? Eski düzeni oturttuğum halde kanal etkileşimi %25 oranına gerilemişti. Ne denersem deneyeyim ne yaparsam yapayım YouTube artık beni önermiyordu. Bir video ya da topluluk gönderisi atsam hiç etkileşim alamıyordu. Sonradan benim motivasyonum yavaşça kaybolmaya yüz tuttu. Zaten araya okulum da giriyordu ve bu da beraberinde kanalı boşlamaya itti beni.
Sonrasında ise durduk yere ihtarlar silsilesi başladı. Kanalım yılda 2-3 kez falan ihtar yiyordu rastgele bir videodan. Ben herhangi bir topluluk ya da video atmadığım halde, inaktif takıldığım halde sürekli rastgele videolardan ihtar yiyip duruyordum. Sebebi şiddetten tutun videoda kullanılmış müziğr kadar her şeyden ihtar yiyordum. Son 3 ayda 3 kez falan ihtar yemiş olmalıyım şu an ve kanalım son bir ihtar sonrası kapanacak kalıcı olarak. Bu kanalda şu an 300'ün üzerinde video var ve hangi birinden ihtar yiyeceğimden emin değilim.

Benim YouTube yolculuğum buydu. En hoşuma giden bir iş, ufak bir ihmalim sonucu tamamen elimde patlamakla birlikte YouTube'un inanılmaz saçma politikalarına uymuyorum diye (diğer bir deyişle onların istediği gibi davranmıyorum diye) durduk yere ihtarlar yiyorum. Sanki bir ekip toplanmış da benim kanalımı özenle inceleyip bir ihtar atmak için anı kolluyorlar gibi. YouTube denen platformun bu yüzünü de bu şekilde görüyorum şu an. Gelecekte eğer ki kanalım kapanırsa bu yüzden herhangi bir şekilde içerik üretmeyeceğim. Ben bu platforma içerik üreteceksem eğer insanları sağlam şakalarla, güzel içeriklerle çok iyi eğlendirmeliyim. Ben bu platforma ne 2-15 yaş arası kitleyi eğlendirmeye geliyorum ne de kendim gülmeyeceğim, eğlenmeyeceğim içerikleri sırf YouTube istiyor diye atıp abone, etkileşim ve beğeni kasacağım. Gerçekten de bu konuda ciddi anlamda dolmuş durumdayım. Elbette ki yüzlerce hatta binlerce içerik türü var ve sevdiğim içerik türleri de var. Ancak YouTube'un aşırı katı davranması ve bu içeriklerin potansiyelini aşırı sınırlaması ciddi anlamda sinirlerimi bozuyor.

Buraya kadar okuduysanız teşekkür ediyorum hepinize. Ne kadar dolduğumu zaten konu uzunluğundan anlarsınız rahatça.

Belki başka bir kanalla başka bir konsept deneyebilirsiniz. Kararınıza bağlı.
Dener miyim emin değilim. YouTube her konuda çok çok katı bir platform. Oyundan bir video atayım desem bu kez "şiddet var" diyip ihtar atar. Öyle bir platform olmuş. Ha milyonluk bir kanalım yok ama katı oluşuna ciddi tepkiliyim.

Dener miyim emin değilim. YouTube her konuda çok çok katı bir platform. Oyundan bir video atayım desem bu kez "şiddet var" deyip ihtar atar. Öyle bir platform olmuş. Ha milyonluk bir kanalım yok ama katı oluşuna ciddi tepkiliyim.

Mizah kanalıysanız YouTube'a çok bakmayın. YouTube adam kayırıyor o noktada. Yabancı mizah kanalları ırkçılıktan tutun her şeyi yayınlayabiliyor. Ama iş yerli kanallara gelince aynı olmuyor. Benim size önerim Instagram'da mizah sayfası açmanız. Instagram YouTube'a kıyalsa çok daha yumuşak

Dener miyim emin değilim. YouTube her konuda çok çok katı bir platform. Oyundan bir video atayım desem bu kez "şiddet var" diyip ihtar atar. Öyle bir platform olmuş. Ha milyonluk bir kanalım yok ama katı oluşuna ciddi tepkiliyim.
Videolarınızda genelde vahşet,kan veya nazilerle ilgili bişey göstermedikçe şiddetten ihtar atmazlar diye biliyorum. Oyun videolarına geçersenizde aşırı vahşet içermeyen oyunlar oynayıp, videoda kan gibi kelimeleri kullanmayıp ve özellikle telifine dikkat ederek müzikler seçerseniz bi sıkıntı çıkmaz.

Videolarınızda genelde vahşet,kan veya nazilerle ilgili bişey göstermedikçe şiddetten ihtar atmazlar diye biliyorum. Oyun videolarına geçersenizde aşırı vahşet içermeyen oyunlar oynayıp, videoda kan gibi kelimeleri kullanmayıp ve özellikle telifine dikkat ederek müzikler seçerseniz bi sıkıntı çıkmaz.
Hocam hiçbir videoda bunlar geçmiyor bile. Bildiğiniz shitpost videoları ve bu video türlerinde bunlar yer almıyor bile. Zaten sinirimi bozan ana kısım bu.

Mizah kanalıysanız YouTube'a çok bakmayın. YouTube adam kayırıyor o noktada. Yabancı mizah kanalları ırkçılıktan tutun her şeyi yayınlayabiliyor. Ama iş yerli kanallara gelince aynı olmuyor. Benim size önerim Instagram'da mizah sayfası açmanız. Instagram YouTube'a kıyalsa çok daha yumuşak
Instagramı çok kez denedim ancak bir torpiliniz yoksa gelişmeniz çok aşırı zor. En azından 4 kere denedim bunu zaten. YouTube denen platform ben başladığım zamanlar hiç bu kadar katı değildi. Zaten videolarda kan, vahşet, nazi vb. hassas konular geçmiyordu bile.

Hocam hiçbir videoda bunlar geçmiyor bile. Bildiğiniz shitpost videoları ve bu video türlerinde bunlar yer almıyor bile. Zaten sinirimi bozan ana kısım bu.

Instagram'ı çok kez denedim ancak bir torpiliniz yoksa gelişmeniz çok aşırı zor. En azından 4 kere denedim bunu zaten. YouTube denen platform ben başladığım zamanlar hiç bu kadar katı değildi. Zaten videolarda kan, vahşet, nazi vb. hassas konular geçmiyordu bile.

Siz yaparsınız hocam. Youtubedede gelişmek çok zordur. Onu başardıysanız instadada başarılı olursunuz. Siz hiç merak etmeyin

Siz yaparsınız hocam. Youtubedede gelişmek çok zordur. Onu başardıysanız instadada başarılı olursunuz. Siz hiç merak etmeyin
Bakalım. Şu an motivasyonum sıfır olduğundan içimden denemek gelmiyor. Ama olur da denemek istersem zaten YouTube'u gözden çıkarttım tamamen. Oraya atmayı düşünmüyorum hiçbir şeyi. Orası olmuş çoluk çocuk eğlendirme platformu.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı