YTÜ Bilgisayar Mühendisliği vs. Aydın Üniversitesi Yazılım Mühendisliği

YTÜ'lü olarak diyebilirim ki bilgisayar müh okulun sürekli yükselen nadir bölümlerinden, kesinlikle tavsiye ederim.

YTÜ'lü olarak diyebilirim ki bilgisayar müh okulun sürekli yükselen nadir bölümlerinden, kesinlikle tavsiye ederim.

Hocam İngilizceyi nasıl hallediyorsunuz?

Para için veya yurt dışı için yapacaksan yapma, memur olmaktan öteye gidemezsin. Ha memur gibi masa başında oturayım maaşımı alayım diye düşünüyorsan, onun için en güzeli doktorluk. Cildiyeci mesela, bakıp ilacını yazıyor yolluyor. Okuması zordur ama, bilgisayar bölümleri de zor.

Ama doktorluk da yoğun bir meslek ve ben bilgisayar mühendisliği için de yazılım mühendisliği için de meraklıyım yoksa para için değil madem bunlar da birbirine çok yakın meslekler ortalama olarak hangisinin maaşı daha yüksekse onu olayım diyorum

Hocam yani dersleri İngilizce işliyor musunuz?

Son düzenleme:
Tamamdır hocam çünkü mesela İngiltere'de iş ilanlarında software engineer yazınca daha çok maaş olduğunu gördüm Computer engineer yazıdığıma göre o yüzden ikisi de benzediği için yazılım mühendisi olayım diye düşündüm ama sizce doğru yapıyor muyum?

@Ömerrrrrr

Hocam?
Computer science bir meslek alanı değil bir bilimdir. Nasıl ki bir insan fizik bölümünden mezun olunca fizik olmuyorsa computer science'dan mezun olunca da o adı almaz. Ama mezun olan kişiler %95 sofware engineering alanına yani yazılım mühendisliğine kayar. Türkiye'de bu oran %99 falan çünkü donanım yapan neredeyse kimse yok. Computer science software engineering alanını da kapsar.

Computer science bir meslek alanı değil bir bilimdir. Nasıl ki bir insan fizik bölümünden mezun olunca fizik olmuyorsa Computer Science'dan mezun olunca da o adı almaz. Ama mezun olan kişiler %95 sofware engineering alanına yani yazılım mühendisliğine kayar. Türkiye'de bu oran %99 falan çünkü donanım yapan neredeyse kimse yok.computer science software engineering alanını da kapsar.

Tamam hocam anladım peki derslerde İngilizce mi yoksa Türkçe işleniyor

Yine bilgisayar mühendisliği. Yurt dışında bu mühendislik değil computer science olarak geçer ve en çok tercih edileni odur.

Tam doğru değil. Temelde ABD için konuşuyorum (ki bu iş ABD'de dönüyor genelde), "Computer Engineering" derecesi de "Computer Science" derecesi de var olan dereceler. Bazı okullarda EECS yani "Electrical Engineering and Computer Science" derecesi de var ki Computer Engineering derecesine benzer bir derece. Computer Science derecesinde elektronik ve donanımla neredeyse hiç uğraşmanıza gerek yokken Computer Engineering derecesinde mutlaka elektronik ve donanımla biraz da olsa uğraşır, elektronik ya da yazılım tarafına ağırlık verebilirsiniz.

Şunun anlaşılması lazım, üniversitede okunan bölüm ismiyle iş tanımları aynı şeyler değiller. Türkiye'de de bu böyle, dünyada da. Denildiği gibi Türkiye'de "Computer Science" derecesi yok ya da yaygın değil, yazılım mühendisliği bunu biraz karşılıyor olabilir. Bilgisayar mühendisliği okuyup yazılım alanında kesinlikle çalışabilirsiniz, çoğu insan böyle yapıyor.

@Kckc sizi daha çok alakadar eden kısma gelince yurt dışında okumak istiyorsanız buna hızlıca karar verin derim. Yurt dışındaki iyi üniversitelere kabul almak kolay değil, efor istiyor. Türkiye'de de okuyabilirsiniz, illa yurt dışına gitmenize gerek yok. Daha önce söylenmiş zaten ama şu anda sizin için bu konuda en önemli olan şey dersleriniz. Derslerinize odaklanın, spor yapın, kitap okuyun, kendinizi geliştirin. Mutlaka dil öğrenin. Önce İngilizce. İstiyorsanız bu alanın sizin ne kadar ilginizi çektiğini görmek için kodlama öğrenmeye başlayabilir ya da benzer konularda çevrimiçi dersler alabilirsiniz. YTÜ vs. bunları düşünmek için henüz erken, naçizane tavsiyem.

YTÜ bilgisayar mühendisliğinin dilini merak ettiyseniz bu sitede şöyle bir ifade var:

"Günümüz bilgisayar teknolojisinin dayandığı yabancı dil olarak kullanılan İngilizcenin gerekliliği göz önüne alındığında, mesleki anlamda uluslararası gelişmeleri takip edebilme ve kendini mesleğinin gerektirdiği yabancı dilde ifade edebilmek hedefine ulaşabilmek için ders programı mesleki İngilizce dersleri ile desteklenmekte, derslerin bir kısmı İngilizce olarak yürütülmektedir. Bölümümüzde İngilizce dersleri, verilen kredilerin %33'ü düzeyinde olmalıdır."

Tabii ki orada okuyan bir öğrenciye sormanız en iyisi.

Tam doğru değil. Temelde ABD için konuşuyorum (ki bu iş ABD'de dönüyor genelde), "Computer Engineering" derecesi de "Computer Science" derecesi de var olan dereceler. Bazı okullarda EECS yani "Electrical Engineering and Computer Science" derecesi de var ki Computer Engineering derecesine benzer bir derece.computer Science derecesinde elektronik ve donanımla neredeyse hiç uğraşmanıza gerek yokken Computer Engineering derecesinde mutlaka elektronik ve donanımla biraz da olsa uğraşır, elektronik ya da yazılım tarafına ağırlık verebilirsiniz.

Şunun anlaşılması lazım, üniversitede okunan bölüm ismiyle iş tanımları aynı şeyler değiller. Türkiye'de de bu böyle, dünyada da. Denildiği gibi Türkiye'de "Computer Science" derecesi yok ya da yaygın değil, yazılım mühendisliği bunu biraz karşılıyor olabilir. Bilgisayar mühendisliği okuyup yazılım alanında kesinlikle çalışabilirsiniz, çoğu insan böyle yapıyor.

@Kckc sizi daha çok alakadar eden kısma gelince yurt dışında okumak istiyorsanız buna hızlıca karar verin derim. Yurt dışındaki iyi üniversitelere kabul almak kolay değil, efor istiyor. Türkiye'de de okuyabilirsiniz, illa yurt dışına gitmenize gerek yok. Daha önce söylenmiş zaten ama şu anda sizin için bu konuda en önemli olan şey dersleriniz. Derslerinize odaklanın, spor yapın, kitap okuyun, kendinizi geliştirin. Mutlaka dil öğrenin. Önce İngilizce. İstiyorsanız bu alanın sizin ne kadar ilginizi çektiğini görmek için kodlama öğrenmeye başlayabilir ya da benzer konularda çevrimiçi dersler alabilirsiniz. YTÜ vs. bunları düşünmek için henüz erken, naçizane tavsiyem.

YTÜ bilgisayar mühendisliğinin dilini merak ettiyseniz bu sitede şöyle bir ifade var:

"Günümüz bilgisayar teknolojisinin dayandığı yabancı dil olarak kullanılan İngilizcenin gerekliliği göz önüne alındığında, mesleki anlamda uluslararası gelişmeleri takip edebilme ve kendini mesleğinin gerektirdiği yabancı dilde ifade edebilmek hedefine ulaşabilmek için ders programı mesleki İngilizce dersleri ile desteklenmekte, derslerin bir kısmı İngilizce olarak yürütülmektedir. Bölümümüzde İngilizce dersleri, verilen kredilerin %33'ü düzeyinde olmalıdır."

Tabii ki orada okuyan bir öğrenciye sormanız en iyisi.

Teşekkürler hocam cevabınız için benim İngilizce düzeyim şu an B1 seviyesinde ve 9'a geçtim sizce iyi mi?

Bu çok göreceli bir soru. İyi ya da kötü ne fark eder? Siz geliştirmeye devam edin, yeterli diye düşünmeyin.

Bu çok göreceli bir soru. İyi ya da kötü ne fark eder? Siz geliştirmeye devam edin, yeterli diye düşünmeyin.

Yok hocam ben geliştirmeye devam edeceğim zaten şöyle demek istedim 9. sınıfa yeni geçen birisi için B1 İngilizce seviyesi nasıl diye sordum yoksa tabii ki geliştiriceğim.

Seçtiğiniz okula göre Türkçe İngilizce Fransızca Almanca artık ne işliyorsa okul ona göre işlenir :D

Hocam hangi liseden mezunsunuz? Eğer söylemek istemiyorsanız lisenin bu yılki puanını ve yüzdelik dilimini yazabilir misiniz?

Geri
Yukarı