Yük altında sistemin resetlenmesi

meraklıkedi

Hectopat
Yer
Georgia, Tbilisi
Daha fazla  
Sistemim:
  • R7 260X
  • AMD Ryzen 3 1200
  • 8 GB Crucial bellek
  • 450Watt Corsair +80
  • MSI A320M-A Pro Max

Bu özelliklere sahip sistemim Skyrim açınca belli bir süre sonra yük altına girdiğinde kendini resetliyor. Düşük oyunlarda bir sorun yaşamıyorum.
Sistemim bu hataları ilk başlarda vermişti ve o zamanlar farklı anakart, RAM, işlemci mevcuttu. Bu hatayı bulmak ve çözmek için İşlemci anakart ve bununla birlikte belleklerimide değiştim hatta disk değiştirdim ve yeni SSD aldım. Değişmeyen 2 parça kaldı. Ekran kartım ve Güç kaynağım. Değirmenin suyu çekildi tabii ki artık :) Son bir değişim şansım var sorunum ekran kartımda mı yoksa güç kaynağında mı anlayamıyorum. Ekran kartını yük altına sokup test etmeye kalktığımda ekran donuyor ve kendine gelmiyor.
Sorunu nasıl tespit edebilirim ve nasıl çözebilirim. Çaresiz bir şekilde her türlü öneriye açığım.

Oyuna girdim, ekran kartı sıcaklıklarını MSI afterburner ile takip ettim %100 yük altında 62 derece stabil bir sıcaklık değeri ile karşılaştım. Sonra Radeon Yazılımı ile fan hızını biraz arttırdığımda sistem kendini resetledi.

Kapanma ve resetlenme farklı sorunlardır. Kapanma genelde arızalı PSU kaynaklıdır. Öte yandan resetleme genelde arızalı ekran kartına işaret eder.

Ben oyumu ekran kartından yana kullanıyorum.

Ekran kartımın sıcaklığı 70 dereceye geldiğinde resetleniyor. Macunu yenilememe rağmen sıcaklık artmaya devam ediyor. Fan ise hızlanmamakta ısrarcı. Ek yazılımlar ile fan hızını arttırdığımda ise oyuna girmem durumunda direkt kapanıyor. Ekran kartını değiştirmem gerekiyor anlaşılan?

Son düzenleme:
Aşırı ısınmada genelde resetlenmek yerine bilgisayarın donması veya çalışan uygulamanın crash vermesi ile sonuçlanır.
Bazı sistemler reset atıyor özellikle eski bilgisayarlar benim kendi eski bilgisayarımdan yola çıkarak söyledim reset atıp açılış ekranında CPU over temperature diyordu.

Bazı sistemler reset atıyor özellikle eski bilgisayarlar benim kendi eski bilgisayarımdan yola çıkarak söyledim reset atıp açılış ekranında CPU over temperature diyordu.
Evet aşırı ısınmadan dolayı resetleniyor benimde şuan onu fark ettim. Ekran kartım 70 dereceye ulaşınca resetleniyor. Ancak fanlar asla hızlanmıyor. Kendim müdahale edip fan hızını arttırdığımda resetlenme gerçekleşiyor.
Acaba güç kaynağım yetersiz kalıp fandan güç çekip ekran kartını beslemeyi tercih ettiği için hem yük altında hemde fanı son hız yapmamla beraber resetlenmesinin sebebi bu olabilir mi, Siz ne düşünüyorsunuz?

Evet aşırı ısınmadan dolayı resetleniyor benimde şuan onu fark ettim. Ekran kartım 70 dereceye ulaşınca resetleniyor. Ancak fanlar asla hızlanmıyor. Kendim müdahale edip fan hızını arttırdığımda resetlenme gerçekleşiyor.
Acaba güç kaynağım yetersiz kalıp fandan güç çekip ekran kartını beslemeyi tercih ettiği için hem yük altında hemde fanı son hız yapmamla beraber resetlenmesinin sebebi bu olabilir mi, Siz ne düşünüyorsunuz?
Tam kesin bir şey söyleyemem. Ama @Recep Baltaş dediği gibi ekran kartı arızası olabilir bir baktırın derim ama işinin ehli birine.

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar mevcut ve şuan bu konuyu okuyorlarsa; sorunun kaynağını buldum. Bütçesi mevcut olmayan arkadaşlara sesleniyorum, güç kaynağı yetersizlik yaşıyor. MSI Afterburner ile güç değerlerini frekansları düşürmeden deneyerek azalttım ve yaklaşık 1-2 fps kayıp yaşamakla beraber artık oyun oynayabiliyorum. Muhtemelen bilinçsiz ve acemi bir şekilde voltaj değerleriyle oynadım ancak, AIDA64 ile kararlılık testlerinde maksimum 66 dereceleri geçmeyecek şekilde sabit bir sıcaklık değerleri yakaladım. Şuanda oyunları mı oynayabiliyorum. En kısa vakitte güç kaynağımı yenileyecek ve ekran kartımıda uygun bir şekilde yükselteceğim. Kesinlikle sapphire önermiyorum, pişmanlıktır. Fikirlerini beyan eden tüm insanlara teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı