Yükesek Watt Hoparlörü Düşük Watt Amfi Devresi İle Kullanmak

Oto hoparlörlerinin duyarlılığı çok kötüdür.
Onları alırsan paranı boşa harcamış olursun.
İyi kalite ve seçkin markalardan tercih etmelisin. Çünkü müzik sadece yüksek güç demek değildir. İyi kalite müzik dinlemek te gereklidir.
Bir örnek.
İNTERAUDİO-BOSE ALPHA A1 HOPARLÖR - ikinci el Bose Raf Tipi hoparlör fiyatları sahibinden.com'da - 292939169
Ama benim param çok, bu işi çılgınca yapmak istiyorum dersen işte bir örnek daha.
Klipsch Heresy II - ikinci el Klipsch Kule Tipi hoparlör fiyatları sahibinden.com'da - 454056249
Bu hoparlörlerin neden bu kadar pahalı olduğunu düşünen arkadaşlar da olabilir.
Teknik verileri incelendiğinde bu hoparlörün duyarlılığının 96dbA olduğunu görüyoruz. Bunun anlamı şudur.
Bu hoparlörlere 1W güç uyguladığımızda 1 metre mesafeden 96dbA ses şiddeti duymaktayız.
İnsan kulağı için 90dbA ve yukarısı ses şiddeti zararlı olabildiği için, bu hoparlörleri 1W lık bir ampli ile dinliyor olsak ta max. ses seviyesinde oldukça yüksek bir ses elde edebiliyoruz demektir.
Esasen aynı markanın 100dbA hassasiyette olanları da var da onları kurcalamayalım :D
NOT:
Verilen liklerdeki ürünler teknik anlatım için örnek teşkil etmektedir. Tavsiye değildir.
İkinci el satışlarında ürünlerin durumu önceden bilinemez.
Yani ben bu modellerin sıfırını alırsam. Amfinin bir önemi kalmaz. Hocam seninde dediğin gibi benim param çok. Bu işin ırzına geçmek istiyorum. Ben bunları 6W amfiye bağlarsamda yüksek bir ses çıkacaktır değil mi? Ben böyle anladım. Birde buna 1000 WATT amfi bağlarsam nolur acaba. :p

Hassasiyeti yüksek hoparlörlerden alırsan, yüksek güçlü ampliye ihtiyacın olmaz.
Örnek linkteki Klipsch hoparlörleri 5-6W lık ampli gücü ile kullanabilirsin.
Teknik hesaplamaları yaparsak.
1W için 96dbA
2W için 99dbA
4W için 102dbA
8W için 105dbA. Bu değer diskoteklerdeki ses seviyesine yakındır.
Tabiki ölçüm değerleri 1 metre mesafe içindir. Dinleme uzaklığının her metrede 3dbA düşeceğini ve dolayısı ile mekanın hacmi de burada hesap edilmesi gerektiği için, hesaplar biraz daha karışacaktır.
Ancak ideal oda ölçüsü ele alınırsa, ki bu 4metreye 4 metredir. Yani 16 metrekarelik bir odada Klipsch'ler için 5W lık ampli gücü yeterlidir.
Ampli gücünü artırsan bile hoparlörün verebileceği ses basınç seviyesinin üst sınırı vardır. Örnekteki ürünün max ses basınç seviyesi 1 metre için 116dbA dır. İnsan kulağının tahammül sınırı ise 120dbA olarak literatürde yer almıştır.
Yani 120dbA dan daha yüksek ses şiddeti kesinlikle kalıcı hasarlar vermektedir.

Hassasiyeti yüksek hoparlörlerden alırsan, yüksek güçlü ampliye ihtiyacın olmaz.
Örnek linkteki Klipsch hoparlörleri 5-6W lık ampli gücü ile kullanabilirsin.
Teknik hesaplamaları yaparsak.
1W için 96dbA
2W için 99dbA
4W için 102dbA
8W için 105dbA. Bu değer diskoteklerdeki ses seviyesine yakındır.
Tabiki ölçüm değerleri 1 metre mesafe içindir. Dinleme uzaklığının her metrede 3dbA düşeceğini ve dolayısı ile mekanın hacmi de burada hesap edilmesi gerektiği için, hesaplar biraz daha karışacaktır.
Ancak ideal oda ölçüsü ele alınırsa, ki bu 4metreye 4 metredir. Yani 16 metrekarelik bir odada Klipsch'ler için 5W lık ampli gücü yeterlidir.
Ampli gücünü artırsan bile hoparlörün verebileceği ses basınç seviyesinin üst sınırı vardır. Örnekteki ürünün max ses basınç seviyesi 1 metre için 116dbA dır. İnsan kulağının tahammül sınırı ise 120dbA olarak literatürde yer almıştır.
Yani 120dbA dan daha yüksek ses şiddeti kesinlikle kalıcı hasarlar vermektedir.
Anladım hocam bana baya yardımcı oldun. Teşekkür ederim.

Diyosun ki Subaru'm var ama pedalın arkasına ip koydum fazla basmayayım diye. Büyük ihtimal darboğaz olur.
Daha iyi açıklanamazdı. :p

Niye Logitech 2.1 almıyorsun? yada 5.1 sesi daha iyi olurdu...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Niye Logitech 2.1 almıyorsun? yada 5.1 sesi daha iyi olurdu...
Hocam ben devresine kadar herşeyini kendim yapmak istiyorum. Zevk meselesi desek yeridir.

Zevk = Pahalı olur demek gücenme ama hoparlör kasalarında ki işçiliğin çok kötü o yaptığını Casper yapmıyor...
Hocam o gördüğün kasa çok eski zaten. Geçici bir çözüm olsun diye kullanıyorum. Yarın yeni kasa ve hoparlör almaya gideceğim. Bu arada tavsiye ettiğin kasa var mı?

merhabalar bilmiyorum yerimi burasi
ev sinema sistemi hakkinda bilgi almak istiyorum
5 tane 150 watt 8 ohm hoparlör
1 tane 200 watt rms aktif subvoofer

amfi cikislarida 180 watt 6 ohm

öncelikle bu watt = ohm farkliliklari nasil bir sorun yaratabilir
uygunsa elde edecegim watt degeri kac olur

HARMAN KARDON HKTS 65BQ/230 HOPARLÖR

DENON AVR-X3400H AMFI

Geri
Yukarı