Yüklü bellek, 16 GB kullanılabilir 8 GB sorunu nasıl çözülür?

JoseFeelix

Hectopat
Merhaba,
Bugün 8 GB olan RAM kapasitemi 16 GB çıkarmak için 8 GB 2666GHz RAM aldım. Daha önceki kullandığımda aynı frekanslıydı. Taktım herhangi bir problem olmadan açıldı. Kontrol ettiğimde özellikler kısmında yüklü 16 GB - kullanılabilir 8 GB olarak gözüküyor.

2 slotuda denedim herhangi bir sorun olmadan tek tek açıldı (2 RAM'i de iki slotta teker teker denedim). Web'te biraz araştırma yaptım barış CPU'nun fazla sıkıldığıyla alakalı bir konusuna geldim denedim olmadı.

Ön yükleme ekranından denedim olmadı. Format atabileceğim bir bilgisayar değil.
Anakartım Gigabyte B450M S2H AMD B450 3600MHz (OC) DDR4 soket AM4 mATX.
32 GB ve 3600 MHz destekliyor. Nasıl çözebilirim? BIOS'ta da 16 GB görünüyor.
Daha önceki RAM Team T-Force Vulcan Z 8GB 2666MHz DDR4
Yenisi Hikvision 8 GB DDR4 2666 MHz RAM

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    6,2 KB · Görüntüleme: 16
Son düzenleyen: Moderatör:
Slotla ilgili değil gibi hatırlıyorum. 2015-16 da 4 GB RAM'li laptopumda da bu problem vardı. 4 GB olan RAM 3,50 olarak gözüküyordu. Ben bunu bir şekilde 3,90 yapmıştım. YouTubedan araştırırsanız sonuç çıkar bence.

Merhaba,
Bugün 8 GB olan RAM kapasitemi 16 GB çıkarmak için 8 GB 2666GHz RAM aldım. Daha önceki kullandığımda aynı frekanslıydı. Taktım herhangi bir problem olmadan açıldı. Kontrol ettiğimde özellikler kısmında yüklü 16 GB - kullanılabilir 8 GB olarak gözüküyor.

2 slotuda denedim herhangi bir sorun olmadan tek tek açıldı (2 RAM'i de iki slotta teker teker denedim). Web'te biraz araştırma yaptım barış CPU'nun fazla sıkıldığıyla alakalı bir konusuna geldim denedim olmadı.

Ön yükleme ekranından denedim olmadı. Format atabileceğim bir bilgisayar değil.
Anakartım Gigabyte B450M S2H AMD B450 3600MHz (OC) DDR4 soket AM4 mATX.
32 GB ve 3600 MHz destekliyor. Nasıl çözebilirim? BIOS'ta da 16 GB görünüyor.
Daha önceki RAM Team T-Force Vulcan Z 8GB 2666MHz DDR4
Yenisi Hikvision 8 GB DDR4 2666 MHz RAM

Hocam RAM'ları slottan çıkarın sarı kısımları sınav silgisi ile silin sonra temizleyin sarı kısımları sonra çıkardığınız RAM'ları farklı slotlara takın açın bilgisayarı düzelecek mi bir deneyelim ben böyle çözdüm bende de olmuştu şu anda sorunsuz çalışmakta.

Hocam RAM'ları slottan çıkarın sarı kısımları sınav silgisi ile silin sonra temizleyin sarı kısımları sonra çıkardığınız RAM'ları farklı slotlara takın açın bilgisayarı düzelecek mi bir deneyelim ben böyle çözdüm bende de olmuştu şu anda sorunsuz çalışmakta.
Slotun biri daha önce kullanılıyordu ama diğeri ilk kez kullanılıyor :) Denedim herhangi bir değişim olmadı :)

Yapmanız gerekenleri tek tek söylüyorum:
  • BIOS sıfırlayın.
  • BIOS güncellemesi varsa yapın.
  • RAM'leri ve soketleri temizleyin, toz vs olmasın. RAM'leri yer değiştirin.
  • İşlemci Intel ise anakart üzerindeki pinleri kontrol edin ve soğutucu çok sıkılıysa hafif gevşetin. AMD ise işlemci üzerindeki pinleri kontrol edin, yamuk vs olmasın. Soketteki delikleri kontrol edin, toz kir vs olmasın.

Slotun biri daha önce kullanılıyordu ama diğeri ilk kez kullanılıyor :) denedim herhangi bir değişim olmadı :)

Vallahi çoğunlukla düzeliyor benim dediğimi yapınca ama MSConfig'e gir öyükleme ye gir gelişmiş seçeceneklere gir orada bellek üst sınrı var onu tik haline getir aç geri tiki kaldır kapat rakamları sakın oynama tamam tamama bas sonra yeniden başlat PC'yi olmazsa yapacak bir şey yok bilfiğim kadarıyla.

Slotların yerini değiştirdim. Açtım problemsiz oldu. İlginç.

Oldu mu dediğim çözüm işe yaradı demek çözüm olarak işaretlersiniz umarım beni.

Geri
Yukarı