Yüksek akım bilgisayar parçalarına zarar verir mi?

ulaşcan3

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Eski bilgisayarıma sonradan ethernet kartı takmıştım. Bir gün yüksek voltaj sebebiyle ethernet kartı yanmıştı. Bugün yeni bir sistem kurdum MSI B150M Bazooka üzerine. Sadece PC'yi akım korumalı prize bağlamam yeterli midir? Elektrik ve elektronikten çok anlamıyorum, modemimi taktığım prizi de akım korumalı priz ile değiştirmeli miyim? Ethernet aracılığıyla bilgisayarımın parçalarına zarar gelir mi? Parçaların tam korumasını bu yönden nasıl sağlarım? Yönlendirirseniz memnun olurum.

Anakartınızda ve PSU nuzda dalgalanma koruması var ise birşey olmaz. Sadece PSU nuzda dalgalanma koruması olsa dahi olur.

Ethernet kartının yüksek voltajdan yandığını nasıl anladın?

Esâs soruya gelecek olursak akım korumalı priz evet sistemi dalgalanmalardan koruyacaktır. Ama daha önemli olan şey PSU kalitesidir. Mutlaka +80 plus sertifikası olmalıdır. Çünkü bu sertifika güç kaynağının koruma elemanları normal güç kaynaklarına göre çok daha iyidir. Sertifika yoksa bile aktif PFC olmalıdır kezâ anakartta da koruma olması lazım. Akım koruma prizleri elbette işe yarar ancak mümkünse bir UPS alınmalı çünkü UPS'lerin koruması akım korumalı prize göre çok daha gelişmiştir. Eğer sistemde SSD varsa o zaman mutlaka UPS alınmalıdır. Bazı elektrik kesintileri SSD'ye ciddi zararlar verebilir hatta öldürebilir. UPS alırken de kaliteli bir UPS alınmasına özen gösterilmedilir. COSfi yani güç faktörü olabildiğince 1'e yakın olmalıdır.

Yıldırımdan olmuştu. Modem ve ethernet kartı aynı anda yanmıştı ve başka hiçbir şeye zarar gelmemişti. Şu anki mevkimizde dalgalanma çok yaşamıyoruz. Akım korumalı priz aldım bi tane. Güç kaynağım da 80+ Bronze sertifikalı aktif PFC mevcut. SSD kullanmıyorum şimdilik ama ilerde kullanabilirim. Yıldırıma karşı bi önlem alsam yeter. UPS'siz de yıldırımdan koruyabilir miyim makineyi?

Yıldırımdan korunmak için binada paratoner olmalı. Şu anda kullandığınız güç kaynağı korumalı. Evde topraklama hattı var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek akım tabiki her elektronik eşyaya zarar verebilir. Sadece bilgisayar değil, TV, buzdolabı v.s. Bunun önünü geçebilmek için önce ana hattı korumaya alman lazım. Bunuda gerilim koruma rölesi ile çözebilirsin. Şayet evin içinde sıkıntılı bir durum varsa bunuda kaçak akım rolesi ile çözmen lazım. Sigorta panonuz bu gereksinimleri karşılıyorsa kullanacak olduğunuz diğer korumalar hakkıyla çalışacaktır.

Yıldırımdan korunmak için binada paratoner olmalı. Şu anda kullandığınız güç kaynağı korumalı. Evde topraklama hattı var mı?

Evet var. Yildirim binanin yakinina dusuyor. Paratoner de var.

Yüksek akım tabiki her elektronik eşyaya zarar verebilir. Sadece bilgisayar değil, TV, buzdolabı v.s. Bunun önünü geçebilmek için önce ana hattı korumaya alman lazım. Bunuda gerilim koruma rölesi ile çözebilirsin. Şayet evin içinde sıkıntılı bir durum varsa bunuda kaçak akım rolesi ile çözmen lazım. Sigorta panonuz bu gereksinimleri karşılıyorsa kullanacak olduğunuz diğer korumalar hakkıyla çalışacaktır.
Anladim. Dediklerinize bakacagim. Tesekkurler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı