Çözüldü Yüksek boyutlu MP4 dosyası nasıl kayıpsız olarak parçalara bölünür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Elimde 80GB boyutlu bir MP4 video var, herhangi bir kayıp olmadan 3.5GB olarak parça parça bölmek istiyorum. Yani 22 parça olacak. Nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
MP4Box ile denedim ve videoyu boyutlarına göre parçalarına ayırabildim:
kaynak-video.png

boyuta-göre-ayrılmış-videolar.png

videolar.png

Şimdi yapman gereken şunlar:
- Sistemine uygun MP4Box'u buradan indir:
- Setup dosyasını çalıştır, sadece MP4Box'un tiki kalsın ve kurulum yerini seçip kur.
- Videonun olduğu klasörü aç ve videonun ismini boşluksuz bir isimle değiştir. Örneğin video ismi "80 GB Video" ise bunu "Video" yap.
- Dosya gezgininin üstündeki adres çubuğuna cmd yazıp o klasörde CMD'yi çalıştır.
- CMD ekranına mp4box -splits 3670016 videoismi.mp4 yazıp Enter'a bas video bölünmeye başlayacak. Yazdığım koddaki sayı 3.5 GB'ın KB cinsinden değeri. Farklı boyutlarda parçalamayı istiyorsan boyutu KB cinsinden yaz.

Dosya boyutu yok maalesef. Ancak onu video boyutu ve süresine göre tahmini deneyebilirsin. 15 dakikalık 10 GB bir dosyayı 5'er dakikalık kesmek gibi. Elindeki videonun süresini 22'ye bölsen boyut tutmaz mı?
Hocam videolarda yavaş ve karanlık sahneler az boyutta olurken hareketli ve rengarenk sahneler ise yüksek boyutta oluyor, bu yüzden eşit süreye bölmek her zaman aynı dosya boyutunu vermeyecektir.
Maalesef dosya boyutunu ayarlayabilecek şekilde kesmeyi beceremedim... Seçenekleri yok ya da ben bilmiyorum, mp4box ise işe yaramadı.

Dosya boyutu yok maalesef. Ancak onu video boyutu ve süresine göre tahmini deneyebilirsin. 15 dakikalık 10 GB bir dosyayı 5'er dakikalık kesmek gibi. Elindeki videonun süresini 22'ye bölsen boyut tutmaz mı?

kaynak-video.png

boyuta-göre-ayrılmış-videolar.png

videolar.png

- Setup dosyasını çalıştır, sadece MP4Box'un tiki kalsın ve kurulum yerini seçip kur.
- Videonun olduğu klasörü aç ve videonun ismini boşluksuz bir isimle değiştir. Örneğin video ismi "80 GB Video" ise bunu "Video" yap.
- Dosya gezgininin üstündeki adres çubuğuna cmd yazıp o klasörde CMD'yi çalıştır.
- CMD ekranına mp4box -splits 3670016 videoismi.mp4 yazıp Enter'a bas video bölünmeye başlayacak. Yazdığım koddaki sayı 3.5 GB'ın KB cinsinden değeri. Farklı boyutlarda parçalamayı istiyorsan boyutu KB cinsinden yaz.

Hocam videolarda yavaş ve karanlık sahneler az boyutta olurken hareketli ve rengarenk sahneler ise yüksek boyutta oluyor, bu yüzden eşit süreye bölmek her zaman aynı dosya boyutunu vermeyecektir.

Çözüm

Merhabalar bende bir video dosyasını 2GB olarak parçalara bölmek istiyorum ama hata alıyorum yardımcı olabilir misiniz?

[iso file] Unknown top-level box type A3B8681
[iso file] Unknown box UNKN (0x554E4B4E) with payload larger than 1 MBytes, ignoring
[iso file] Box "A3B8681" (start 0) has 440786843 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type CBA3F2e
[iso file] Unknown box UNKN (0x554E4B4E) with payload larger than 1 MBytes, ignoring
[iso file] Box "CBA3F2e" (start 440786851) has 164284385 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type 1F,ACE0
[iso file] Box "1F,ACE0" (start 605071244) has 4275825820 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type H9EFCC5
[iso file] Box "H9EFCC5" (start 4880897072) has 2427492357 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type OB9113
[iso file] Box "OB9113" (start 7308389437) has 1975436200 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type 86D1cm
[iso file] Incomplete box 86D1cm - start 9283825645 size 910919787
[iso file] Incomplete file while reading for dump - aborting parsing
[iso file] Unknown top-level box type A3B8681
[iso file] Box "A3B8681" (start 0) has 440786843 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type CBA3F2e
[iso file] Box "CBA3F2e" (start 440786851) has 164284385 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type 1F,ACE0
[iso file] Box "1F,ACE0" (start 605071244) has 4275825820 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type H9EFCC5
[iso file] Box "H9EFCC5" (start 4880897072) has 2427492357 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type OB9113
[iso file] Box "OB9113" (start 7308389437) has 1975436200 extra bytes
[iso file] Unknown top-level box type 86D1cm
Truncated file - missing 910919787 bytes
Error opening file Video.mp4: IsoMedia File is truncated

@Jesse_Pinkman MP4 dosyası düzgün kodlanmamış gibi gözüküyor, FFmpeg ile tekrardan kodlanarak çözülebilir gibi duruyor. Ben de örnek verdiğim dosyayı MKV'den MP4'e FFmpeg ile dönüştürmüştüm.

Buradan FFmpeg'i indirin:

RAR dosyasının içerisindeki "bin" klasöründen "ffmpeg.exe" uygulamasını çıkartın ve videoyla aynı klasöre koyun.

Dosya gezginin üstündeki adres çubuğuna "cmd" yazıp bulunduğunuz klasörde cmd'yi açın ve şu komutu girin: ffmpeg.exe -i videoismi.mp4 -c copy yenivideo.mp4

Kodu girince hızlı bir biçimde videoyu tekrardan MP4'e dönüştürecek, sonra da bu yeni videoyu önceki mesajda dediğim yöntemle mp4box'da parçalarına ayırın. Parça boyutunu da KB cinsinden yazmayı unutmayın.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa maalesef daha da bilmiyorum.

@Jesse_Pinkman MP4 dosyası düzgün kodlanmamış gibi gözüküyor, FFmpeg ile tekrardan kodlanarak çözülebilir gibi duruyor. Ben de örnek verdiğim dosyayı MKV'den MP4'e FFmpeg ile dönüştürmüştüm.

Buradan FFmpeg'i indirin:

RAR dosyasının içerisindeki "bin" klasöründen "ffmpeg.exe" uygulamasını çıkartın ve videoyla aynı klasöre koyun.

Dosya gezginin üstündeki adres çubuğuna "cmd" yazıp bulunduğunuz klasörde cmd'yi açın ve şu komutu girin: ffmpeg.exe -i videoismi.mp4 -c copy yenivideo.mp4

Kodu girince hızlı bir biçimde videoyu tekrardan MP4'e dönüştürecek, sonra da bu yeni videoyu önceki mesajda dediğim yöntemle mp4box'da parçalarına ayırın. Parça boyutunu da KB cinsinden yazmayı unutmayın.

Eğer bu yöntem işe yaramazsa maalesef daha da bilmiyorum.
Teşekkür ederim cevap için. Cevabınızdan önce Format Factory ile denedim ve istediğim gibi bölebildim, alternatif olarak anlatmak istedim.

Video menüsünün altından "-> MP4" seçeneğine tıklıyoruz.

1.png

Açılan pencerede "Add Files" diyerek kaynak dosyamızı ekliyoruz. Ekledikten sonra dosyanın yanında çıkan "Divide" seçeneğine tıklıyoruz

2.png
3.png

Açılan pencere de karşımıza;

Uzunluğa göre - "By lenght of time"
Dosya sayısına göre - "By count of files"
Dosya boyutuna göre - "By size of files" bölme seçenekleri çıkıyor. Boyutuna göre bölmek için "By size of files" seçeneğini seçip bölmek istediğimiz boyutun MB cinsinden değerini yazarak "OK" butonuna tıklayarak pencereyi kapatıyoruz.

4.png

Video dosyasının ses ve görüntü kalitesinden kayıp yaşamamak için "Output Settings" butonuna tıklıyoruz ve açılan pencerede "Video" ve "Audio" kısımlarında ki gerekli yerlere videonun MediaInfo bilgisinde yazan değerleri giriyoruz ve "OK" diyerek pencereyi kapatıyoruz.

5.png

Daha sonrasında çıktı yolunu ayarlayarak yine "OK" butonu ile bu pencereyi de kapatıyoruz.

6.png

Son olarak "Start" butonuna basarak işlemi başlatıyoruz ve bitmesini bekliyoruz.

7.png

Sonuç;
Sonuç1.png

Sonuç2.png
Sonuç3.png

Yeni konular

Geri
Yukarı