Çözüldü Yüksek CPU kullanımı ve ses sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Brummbar

Hectopat
Yer
Bursa
Anakart
H310M H 2.0
Öncelikle merhabalar.

Bilgisayarımı 2020 yılında sıfır olarak topladım. Normalde 2020-2021 yıllarında kullanırken bu kadar ses ve kullanım yoktu fakat şu 2022 girdiğimizden beridir PC'de bir gariplik var yani aşırı ses çıkartıyor. Sadece Google'da geziniyorum gene ses çıkıyor normalde Valorant oynarken 0 ses kullanım çok azdı bu aralar %100 kullanıyor ve öyle bir ses çıkıyor ki kulaklığım takılı olmasına rağmen duyuyorum.

Bu sorun neden olabilir?
Darboğaz yaşıyorum zaten onu biliyorum ekran kartım ile işlemcim çok uyumlu değil galiba yakın zamanda yeni bir anakart ve işlemci almayı düşünüyorum ama bu aralar çok oynak fiyatlar bu yüzden alamam alana kadar bu kullanımı ve sesi nasıl engellerim? Şimdi sormadan hiçbir şey yapmak istemedim açıkca.
Acaba bir virüs falan mı var PC'de diye format atacaktım az önce sonra acaba macunumu bitti dedim çünkü en son bir 8-9 ay önce sürmüştüm macun acaba ondan mı ısınıyor ve ses yapıyor? Veya ne gibi sorunlar olabilir? Veya nasıl azaltırım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Öncelikle PC boşta iken kullanım ve sıcaklık değerlerini kontrol et. Sonra yükte iken yani oyun oynarken sıcaklık ve kullanım değerlerini kontrol et. Daha sonra da sesin hangi fandan geldiğini kontrol et. Benim şahsi düşüncem işlemci fazla ısındığı için işlemci fanının çok hızlı çalışarak ses yaptığı yönünde. Termal macun değişikliği ya da biraz daha büyük bir soğutucuya geçiş ile çözülebilir. Tabii ki sorun buysa.
Öncelikle PC boşta iken kullanım ve sıcaklık değerlerini kontrol et. Sonra yükte iken yani oyun oynarken sıcaklık ve kullanım değerlerini kontrol et. Daha sonra da sesin hangi fandan geldiğini kontrol et. Benim şahsi düşüncem işlemci fazla ısındığı için işlemci fanının çok hızlı çalışarak ses yaptığı yönünde. Termal macun değişikliği ya da biraz daha büyük bir soğutucuya geçiş ile çözülebilir. Tabii ki sorun buysa.

Çözüm

Sorunumu çözdüm. Dediğiniz gibi o gün kasayı açtım, bir temizledim, bütün fanları temizledim ve termal macunu yeniledim. Şu an ne ses var ne ısı. Önceden oyunlarda %100 yiyordu işlemci ve çok ısınıyordu, şu an %60'lara çıkıyor maksimum ve ısısı normal.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı