Yüksek CPU sıcaklığında uzun süreli kullanım tehlikeli mi?

harbiMe

Hectopat
Acer Nitro 5 marka Gaming notebook sahibiyim. Ağır yük isteyen oyunlarda (özellikle Call of Duty: Warzone oynuyorum bu sıralar.) CPU sıcaklığım 92-98 derece, GPU sıcaklığım 75-89 derece arasında geziyor. Genelde 5-6 saat boyunca oynuyorum ve bu süre boyunca laptop hep bu sıcaklıklarda. Bu durum cihaz için tehlike arz eder mi? Cihaz ömrünü kısaltır mı?

Acer'in kendi fan ve güç kontrol uygulaması var. Adı nitrosense. Oradaki ayarı otomatikte bıraktığımda fan 5500 RPM civarında dönerken maximuma aldığımda 6133 RPM'de dönüyor ve fanlar Max.'Tayken klavyeden elime gelen sıcaklığın otomatik fana göre daha az olduğunu hissedebiliyorum. Fanları manuel ayarlayıp maximum hızda uzun süreli kullanırsam bir zararı olur mu?

Ek olarak oyun sırasında 1 ya da 2 saniyeliğine 60-100 arası olan FPS'im 25-30'a iniyor. Bunun dışında 6 saat oynasam da FPS'te bir düşüş hissetmedim.

CPU: Intel i5 8300H.
GPU: GTX 1050 Ti.
Çift ısı borulu, çift fanlı soğutma. (CPU'dan çıkan boru ile GPU'dan çıkan boru 'güya' farklı ama birinden çıkan boru fanlara giderken diğerinin üzerinden geçiyor.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorun bende de vardı termal macun yenileyince düzeldi. Sen de ne kadar oynuyormuşsun kardeş 5-6 saat oynarsan tabii cihazın ömrü azalır. Ben PUBG'de 2-3 maç oynadıktan sonra cihazı soğumaya bırakıyorum tekrar oynuyorum. Termal macun yeniledikten sonra en fazla 75 dereceyi gördüm.

Güç seçeneklerinden yeni profil oluşturup maksimum işlemci gücünü 99 yap. Bayağı sıcaklık düşüyor. Fps kaybı da en fazla 2-3 oluyor.

Aslında eski sistem işlemci tipinde olsa tehlikeli olmazdı.Şimdiki işlemcilerde BGA olduğu için aşırı sıcaklık tabiki ileriye dönük tehlikeli olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı