Yüksek DBI Modem vs Access Point

Aslında laptop 5ghz destekliyor ama netim 32 mbit. Yani çok yüksek hızlara sahip olmadığım için 5ghz modemi gereksiz buldum. Bulunduğum yerde de kim bilir kaç sene sonra fiber altyapısı gelirde 75 mbitleri görürüm. O yüzden 5 ghz değilde 5 dpi antenli modem almayı ya da access point ile wifi güçlendirmeyi düşünüyorum. Sence hangisi ?
Modem 5dpi-7dpi beklentini karşılamayacaktır. Benim tercihim kesinlikle access point ile güçlendirmen. Benim yinede tavsiyem bir kere alacaksın sonuçta çift bant 5ghz destekli modem alman sadece laptop için düşünme telefonların hemen hemen hepsi 5ghz destekli access point ile gelen hızı tüm cihazlara kablolu bağlantı gibi performanslı aktarabilirsin.

Biraz araşt
Modem 5dpi-7dpi beklentini karşılamayacaktır. Benim tercihim kesinlikle access point ile güçlendirmen. Benim yinede tavsiyem bir kere alacaksın sonuçta çift bant 5ghz destekli modem alman sadece laptop için düşünme telefonların hemen hemen hepsi 5ghz destekli access point ile gelen hızı tüm cihazlara kablolu bağlantı gibi performanslı aktarabilirsin.
Biraz araştırmıştım. 802.11ac Gerekli mi ? Yoksa bende 5ghz destekli bir modem almayı düşünüyordum ama gereksiz buldum. Ben telefondan bilgisayardan Tvye yayın yapmayacağım. Sadece internet wifi ile laptobuma kesintisiz ve güçlü gelsin istiyorum hepsi bu. 5ghz modemler en aşağı 350 liradan başlıyor. Birde access point alınca çok masraflı oluyor. O kadar bütçe ayırmak istemiyorum açıkcası. Çünkü çoğu özelliğini kullanmayacağım. Birde 5ghz frekansta çekim kalitesi düşük. O yüzden tercih etmiyorum pek.

Benim kullandığım model Tenda N301 çift antenli modeli, bir de bunun tek antenli modeli var. Ev kullanımı için yeterlidir gidip pahalı AP almaya gerek yok. Tabii cihazı nereye konumlandirdigin önemli ben bizim ikinci kata Tenda'yi bırakmışım alt katta her yerde çekiyor. Yalnız birinci katta mutfağa koyduğumda her odadan çekmiyordu iki odayda ise cekiyordu 3 oda ise çekmiyordu.

24 saat takılı günde 2-3 defa donar Tenda, yeniden başlattığında ya da fişini çıkarıp taktığında net geliyor. Bunun haricinde gelen hızı kayıpsız dağıtıyor.

Evin çok büyükse daha güçlü AP modellerine yönel. Tplink modellerine de bakabilirsin.

Benim kullandığım model Tenda N301 çift antenli modeli, bir de bunun tek antenli modeli var. Ev kullanımı için yeterlidir gidip pahalı AP almaya gerek yok. Tabii cihazı nereye konumlandirdigin önemli ben bizim ikinci kata Tenda'yi bırakmışım alt katta her yerde çekiyor. Yalnız birinci katta mutfağa koyduğumda her odadan çekmiyordu iki odayda ise cekiyordu 3 oda ise çekmiyordu.

24 saat takılı günde 2-3 defa donar Tenda, yeniden başlattığında ya da fişini çıkarıp taktığında net geliyor. Bunun haricinde gelen hızı kayıpsız dağıtıyor.

Evin çok büyükse daha güçlü AP modellerine yönel. Tplink modellerine de bakabilirsin.
Ev küçük aslında 1+1 öğrenci evi :) Ama önceki kullandığım modem o kadar rezil ki 3 metreden çekmiyor. O yüzden iss değiştireceğim için yeni modem almam lazım ve adam akıllı çeksin istiyorum. Kesilme olmasın istiyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı