Yüksek disk kullanımı ve yanıt süresinin fazla olması

Tunç Sadık

Hectopat
Daha fazla  
Dizüstü bilgisayarımın özellikleri şunlar:

Windows 8.1 Single Language
Intel i5 3210M 2.50 GHz işlemci
NVIDIA GeForce GT 630M
Intel HD Graphics 4000
4 GB RAM

Bilgisayarıma format atarak Win 8.1 yaptım eskiden de aynıydı işletim sisteminde bir değişen olmadı.

Formattan sonra driverleri yükleyip windows güncellemelerini yaptım. Ama bir sorun olduğunu fark ettim. Bilgisayarım aşırı derecede yavaş çalışıyordu. Disk kullanımı bir 0 bir 100 oluyordu. Diskin ortalama yanıt süresi 25000ms çıkıyordu. HD Tune Pro ile read testi yaptığımda max 69 MB okuma görebildim. Bad sector taraması yapamadım sebebi ise aşırı derecede yavaş olmasıydı 3 saatte yüzde 10'una falan gelmişti ve bi sorun gözükmüyordu. Bilgisayarın bu kadar yavaş çalışmasının sebebi disk mi değil mi bilmiyorum sorunun çözümü için hizmetlerden birkaç şeyi kapattım bununla ilgili birkaç video izledim CMD'den bir kod ile disk taraması tarzı bir şey yaptım ama sonuç değişmedi para harcamadan bilgisayarımı eski haline nasıl getirebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

1537289436626.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Formatla direk ilgili olmaması lazımdır, ancak SATA kablosunun temassızlığı, yetersiz ve az temas etmesi işlemlerle ilgili bazı gecikmelere neden olabilir. HDD'in laptoptaki plastik kapağını vidasıyla kaldırıp HDD'in SATA kablosunu söküp yeniden sıkı olarak yerine takın. Bu bağlantıda bir gevşeklik varsa kablo geçme ucunun arkasına biraz pamuk koyarak (Yeteri kadar arada boşluğu varsa) kapağını öyle kapatın. Kolay gelsin.

1537544403942.png

geç cevap için üzgünüm hdd'nin kablosundan kastın hdd nin içinde falanmı çünki hdd nin bir kablosu yok direk pim tarzı birşeylerle bağlanıyor ortada kablo yok

Kullanmakta olduğun yazılımlar güncelleniyor olabilir mi? Win update, office vb. ?

Görev yöneticisinde işlemler sekmesinde disk kullanımına göre sıralama yaptırarak bir görsel daha iyi olur, sorun anında tabii. Ama 3 saatte 320GB diski normal şartlarda HDtune test ederdi. O nedenle başka bir makinaya 2. bir disk olarak bağlayıp test yapman gerek her durumda.

elimde başka bir makina yok win update kapalı. Gördüğün gibi pek birşey yok 0.1 kullanan var en fazla ama yinede disk kullanımı 100 oluyor kaç haftadır çözülmedi ne yapacağım artık bir çözüm yolu yokmudur
1537558417130.png

eski konulara baktım işe yarayan bir şey bulamadım ne denersem deneyeyim olmadı. sanal bellek olayına gelirsek sanal belleği 0 yaptım'ki diske etkisi olmasın. sık sık bilgisayar kullanmadığım içinde makinesi olan birisini tanımıyorum fazla bir çevrem yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı