Yüksek DPI düşük hassasiyet vs düşük DPI yüksek hassasiyet

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar merhaba. Başlıkta gördüğünüz gibi bu soruya cevap arıyorum. Aşırı hareketlilik isteyen oyunlar oynuyorum. Örneğin; Overwatch 2 ve The Finals. Düşük DPI yüksek sensle oynuyorum. Oyun içi 12 sens, 1000 DPI kullanıyorum. Farem Razer Viper Mini. Bazı durumlarda aim tutmuyor ve antrenmanlarla kapatmayı denesem de bir türlü bu açığı kapatamadım. Flick ve tracking sıkıntılarım var. Yüksek DPI düşük sens kullanımını önerir misiniz? En basitinden tracking sorununu çözebilir mi?

Arkadaşlar merhaba. Başlıkta gördüğünüz gibi bu soruya cevap arıyorum. Aşırı hareketlilik isteyen oyunlar oynuyorum. Örneğin; Overwatch 2 ve The Finals. Düşük DPI yüksek sensle oynuyorum. Oyun içi 12 sens, 1000 DPI kullanıyorum. Farem Razer Viper Mini. Bazı durumlarda aim tutmuyor ve antrenmanlarla kapatmayı denesem de bir türlü bu açığı kapatamadım. Flick ve tracking sıkıntılarım var. Yüksek DPI düşük sens kullanımını önerir misiniz? En basitinden tracking sorununu çözebilir mi?

EDPI aynı kaldığı sürece pek bir şey değişeceğini zannetmiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Emin değilim ama bazı yerlerde DPI artarsa fare hassasiyetinin artacağı söyleniyor. Bence bu çok doğru yoksa Razer gibi firmalar neden farelerine yüksek DPI'lar koysunlar ki? kaç kişi 10.000 DPI kullanıyor (saf hızıyla)? O yüzden bence yüksek DPI düşük hassasiyet.

Farenin yazılımı ile doğruluk artabilir mi peki?

Şöyle söyleyeyim mesela diyelim ki 800DPI 12 kullanıyorsunuz. Bunu 1600DPI 6 hassasiyet yaparsanız tek değişecek şey birkaç piksel daha düz(smooth) olur. Benim kısaca önerim direkt hassasiyet değiştirmek olur. Oblivity programı az çok ideal hassasiyeti bulmanızda yardımcı olur. Veya direkt trackingte hassasiyet yavaş ya da hızlı kalıyorsa ona göre ayarlarsınız. Günden güne rahat olduğunuz hassasiyet değişebilir o yüzden 3-4 gün o sense alışmayı deneyin. Gerisi aim çalışma zaten.

Emin değilim ama bazı yerlerde DPI artarsa fare hassasiyetinin artacağı söyleniyor. Bence bu çok doğru yoksa Razer gibi firmalar neden farelerine yüksek DPI'lar koysunlar ki? kaç kişi 10.000 DPI kullanıyor (saf hızıyla)? O yüzden bence yüksek DPI düşük hassasiyet.
Hassas yaptığından kastın "pixel skipping" olayı ise böyle bir şey gerçek değil. Detaylıca anlatımı burada da mevcut:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Çevrilmiş hali)

10.000 DPI koymalarının sebebi yüksek çözünürlüklü monitörlerle kullanılabilirliğini arttırmak ve "Bakın, bunda bu kadar çok DPI değeri var." diye pazarlama yapabilmek. 1080p de bile 5000 DPI kullanabilen fırıldaklar olduğuna göre çok da şaşılacak bir şey değil bu sebepler.

@Blacksidemre
eDPI değeri aynı olduğu sürece değişen bir şey olmaz. Bilgisayarın her yerinde kullanabileceğin bi' DPI değerinde sabit kalıp ihtiyacına göre oyun içinde değişiklik yapmak en mantıklısı olacaktır. Alışkanlıklar her zaman her şeyin üstünde oluyor.

Geri
Yukarı