Yüksek fan sesi

Cem Sonışıl

Hectopat
Arkadaşlar kasanın neresinden geliyor bilmiyorum ancak herhangi bir oyunu açtığımda bilgisayarın bir fanı aşırı derecede ses çıkarıyor. Süpürge gibi. Bir türlü nereden geldiğini çözemedim ne yapabilirim? Sesi nerenin çıkardığını bulduk diyelim bu sesi nasıl azaltabilirim? Gece oyun oynayamıyorum bu yüzden resmen. Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Kaç tane fan var kasanızda? Dikkatlice dinleyerek anlar ve o fanı değiştirebilirsiniz. Belki içindeki makine yağını değiştirmek de kurtarabilir.
Diğer bir ihtimal de fanın dönerken bir şeye çarpıyor olma ihtimali. Kontrol edip buraya bildirin.

Kasanın arkasında ekstra bir fan varsa onun fişini çıkartıp bilgisayarı tekrar açın ses gittiyse ekstra fan bozulmuştur. Ekstra fansız da kullanabilirsin bir sıkıntı yapmaz bir süre sonra da fanı değiştirirsin. Zaten 10 20 lira gibi bir şey çok pahalı değil fakat ses işlemci fanından geliyorsa kesinlikle yağlamanız lazım yoksa ses gitmez. Ha bu arada güç kaynağından geliyorsa ve garantisi yoksa söküp içindeki fanı yağlayın veya değiştirin.

Kasanın arkasında ekstra bir fan varsa onun fişini çıkartıp bilgisayarı tekrar açın ses gittiyse ekstra fan bozulmuştur. Ekstra fansız da kullanabilirsin bir sıkıntı yapmaz bir süre sonra da fanı değiştirirsin. Zaten 10 20 lira gibi bir şey çok pahalı değil fakat ses işlemci fanından geliyorsa kesinlikle yağlamanız lazım yoksa ses gitmez. Ha bu arada güç kaynağından geliyorsa ve garantisi yoksa söküp içindeki fanı yağlayın veya değiştirin.
Hocam kontak sprey alıp fanları güzelce temizlerseniz sorun çözülür.
Kaç tane fan var kasanızda? Dikkatlice dinleyerek anlar ve o fanı değiştirebilirsiniz. Belki içindeki makine yağını değiştirmek de kurtarabilir.
Diğer bir ihtimal de fanın dönerken bir şeye çarpıyor olma ihtimali. Kontrol edip buraya bildirin.
Arkadaşlar şöyle söyliyeyim, 3 önde, 1 arkada , 1 üstte harici fan var. Bunun dışında 2 ekran kartı fanı,işlemci ve psu'nun fanı var. Ekran kartını kontrol ettim ondan olduğunu sanmıyorum. PSU veya İşlemci fanından geliyor muhtemelen. İkisinide iyice temizledim ancak hala ses devam ediyor. Yağlamak işe yarar mı diyorsunuz?

Fanaları MolEx'ten PSU'ya mı bağladınız yoksa anakarta SYSFan'dan mı? Fan kablolarını teker teker söküp sesin hangisinden geldiğini kontrol edin. Eğer hiçbirinden gelmiyorsa muhtemelen PSU fanından geliyordur. İşlemci veya ekran kartı fanlarından geldiğini sanmıyorum. Kolay gelsin.

Bende de aynı sorun var dün güç kaynağının içini açtım, ordan geliyor ses. Üç seçeneğimiz var bizim. Fanı değiştirmek, yeni psu almak ya da sese katlanmak. Bana en makul fan değiştirmek gibi geliyor şuan.

Çözüm olarak ne yapabilirim hocam?
Sorun PSU Fanda ise genelde fanı değiştirmeye zorluyor.
Bende öyle olmuştu;
Temizleme. Yağlama vs... benzeri yöntemler işe yaramamıştı;
Bu arada tahminim oyun esnasında kartınız güç çekiyor, PSU ısınıyor.
Sorunun kaynağını anlamak için; ekran kartınızın güç limitini düşürebilirsiniz.
Bir süre sonra oda işe yaramayacaktır.
Çünkü; en küçük güç değişiminde bile fan çalışmaya başlıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı