Yüksek FPS ekran kartına zarar verir mi?

BloondyTK

Hectopat
Makaleler
1
Fallout 76 FPS limitini kaldırıp oyuna girdim. Bir de ne göriyim açılıştan menü bölümüne kadar 1500-2000FPS seyretti 20 saniye kadar sürdü. Alt F4 çekip oyunu kapattım bu süre zarfında. XFX RX 6700 XT ekran kartım herhangi bir zarar görmüş müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fallout 76 FPS limitini kaldırıp oyuna girdim. Bir de ne göriyim açılıştan menü bölümüne kadar 1500-2000FPS seyretti 20 saniye kadar sürdü. Alt F4 çekip oyunu kapattım bu süre zarfında. XFX RX 6700 XT ekran kartım herhangi bir zarar görmüş müdür?

Monitörünün yenileme hızından fazla FPS vermene gerek yok bir şey değişmez. Açılış ekranında demişsin zaten zarar görmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kaliteli bir kartsa hiç sıkıntı yok fakat kart üreticisi malzemeden kıstıysa/çaldıysa problem olabilir. Ya coil whine gibi telaş etmenizi gerektirmeyen ufak bir sorun olabilir ya da EVGA 3080/3080 Ti/3090 modellerinde olduğu gibi kart tamamen gidebilir.

Monitörünün yenileme hızından fazla FPS vermene gerek yok bir şey değişmez. Açılış ekranında demişsin zaten zarar görmez.

Bunu bende biliyorum her oyunumu sabit 144Hz de oynarım sorun oyunu yeni yükleyip açtım 30FPS de çalışıyordu bende FPS limitidir belki deyip kaldırdım ama sorun kapatıp açsam düzelirmiş.

Bir sorun olmaz dostum. Kendi limitini geçmiş sayılmıyor o değerleri görünce kart. Yanması patlaması için voltaj ayarlarında oynama olması lazım. Zaten monitör hızına ayarlayın ki yırtılma yaşamayın. Bende LoL'de 650 FPS değerlerini görmüştüm. Kart güçlü olunca oluyor bunlar.

Ben bazı oyunlarda 4000 fps yi görüyorum bir şey de olmuyor. %100 yük de en fazla kaç dereceyi görüyorsa normalde en fazla o dereceyi görür.

Sıkıntı çıkarmaz ama ekran kartını ne kadar kulanırsan o kadar ısınır sınırlama koylanı öneririm 144Hz kullanıyorsan 200Hz sınırlama koy bol keseden.
Ben bazı oyunlarda 4000 FPS'yi görüyorum bir şey de olmuyor. %100 yük de en fazla kaç dereceyi görüyorsa normalde en fazla o dereceyi görür.

Overclocktan bahsediyor yapmadıysan sıkıntı yok.

Fazla FPS vermesi sorun değil, önemli olan çalışırken kaç derece sıcaklıkta olduğu ve durumlara göre çektiği güç.

Minecraft'ta 1000 FPS alsan bilgisayar patlamaz yani rahat ol :D

Fazla FPS vermesi sorun değil, önemli olan çalışırken kaç derece sıcaklıkta olduğu ve durumlara göre çektiği güç.

Minecraft'ta 1000 FPS alsan bilgisayar patlamaz yani rahat ol :D

Hor kullanmamak için 1200 voltajdan 1150'ye düşürdüm ısınmasın diye 20saniyede ne kadar ısınıp voltaj çekebilir tekrar limiti kaldırıp girsem bakarım ama yemiyor. 🥲
2 adet oyunda test gerçekleştirdim bir sorun göremedim ilerleyen zamanlarda ne olup biteceği belli olur. 😮

Hor kullanmamak için 1200 voltajdan 1150'ye düşürdüm ısınmasın diye 20saniyede ne kadar ısınıp voltaj çekebilir tekrar limiti kaldırıp girsem bakarım ama yemiyor. 🥲

Karta bir şey olmaz, en kötü mavi ekran verir kapanır sistem. Zaten voltajı düşürmüşsün, daha az ısınacak yani teknik olarak.

Kart ilk başta bi' ısınır, sonra fanlar devreye girince sıcaklıklar yerine gelir biter. Eğer kart fazla güç çekerse ve sistem buna dayanamazsa sorumlusu ekran kartı değil PSU'dur.

Yeni konular

Geri
Yukarı