Yüksek FPS'e rağmen oyun akıcı gelmiyor

Buğrahan003

Hectopat
Sistemim ASUS i5 7300HQ, 1050 Ti laptop. GTA 5 oynarken 60 FPS sıralarında performans alırken oyun akıcılığı gidiyor ve oynamaz hale geliyor ama hala 60 FPS sıralarında. 8 GB RAM ve işlemci sıcaklığı 85 dereceye gelip sabitleniyor ve GPU kullanımı genellikle CPU kullanımından düşük oluyor. Darboğaz mı yaşıyorum? Bu sıcaklıktan mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer 85 dereceye gelene kadar akıcılıkta sorun yoksa işlemciniz termal throttling yapıyor olabilir. Fan temizliği ve termal macun değişimi yapmayı düşünebilirsiniz.

Zamanında ben de kullanıyordum laptopu sevgili dostum ve gerçekten belirli sıcaklık üzerine çıktığı zaman performans düşüklüğü oluyor çünkü işlemci belirli sıcaklıktan sonra hatırladığım kadarıyla frekans düşürüyor. Sana tavsiyem vakumlu soğutucu + sağlam bir standlı laptop soğutucu ve buna ek olarak da termal macun yenileme. Elinde imkan varsa bir de temiz format çak ohh tadından yenmez. Soğutucuyu Standlı alıp tırnakları açmalısın ki laptop daha rahat hava alsın.

Zamanında ben de kullanıyordum laptopu sevgili dostum ve gerçekten belirli sıcaklık üzerine çıktığı zaman performans düşüklüğü oluyor çünkü işlemci belirli sıcaklıktan sonra hatırladığım kadarıyla frekans düşürüyor. Sana tavsiyem vakumlu soğutucu + sağlam bir standlı laptop soğutucu ve buna ek olarak da termal macun yenileme. Elinde imkan varsa bir de temiz format çak ohh tadından yenmez. Soğutucuyu Standlı alıp tırnakları açmalısın ki laptop daha rahat hava alsın.
Formata ve ekstra soğutucu fana gerek yok. XTU kullanarak sıcaklığı 10 dereceye kadar düşürebilir. Yaz sıcakları geldiği için laptoplar çok daha fazla ısınıyorlar.

Sistemim ASUS i5 7300HQ, 1050 Ti laptop. GTA 5 oynarken 60 FPS sıralarında performans alırken oyun akıcılığı gidiyor ve oynamaz hale geliyor ama hala 60 FPS sıralarında. 8 GB RAM ve işlemci sıcaklığı 85 dereceye gelip sabitleniyor ve GPU kullanımı genellikle CPU kullanımından düşük oluyor. Darboğaz mı yaşıyorum? Bu sıcaklıktan mıdır?
Bende de 1050ti sistem var. Eğer durumu uzun süredir yaşıyorsanız arkadaşların dediği gibi sistemin temizliğini yapıp termal macunu değiştirmeniz belli bir nebze etki edecektir lakin eğer önceden bu kadar yapmamasına rağmen son zamanda olmaya başladıysa güncellemelerden olma ihtimali yüksek. Ne yazık ki bizimki gibi tam orta seviye bir sistemde güncellemelerden daha çok etkilenebiliyor. Ek olarak uzun süredir bilgisayarınızı virüs için taratmadıysanız taratıp sıkıntı var mı bakarsanız çözüm olabilir.

Benim yaşadığım konuda yukarıda attığım olaydı, orada iki programdan bahsetmiştik. Throttlestop veya Intel XTU (Intel Extreme Tuning Utility) programlarını kullanarak bilgisayarı belli bir yerden sonra sınırlarsanız aşırı ısınmasına engel olarak aldığınız performansın sabit olmasını sağlayabilirsiniz. Şahsen ben son dediğimi denemedim. Eğer bakımlarını yaptıktan sonra hala sorunum çözülmez ise son çare olarak denemeyi düşünüyorum. Umarım sorununuzu en kısa sürede çözersiniz. İyi günler.

Bu dediğiniz yöntemele hiç alakam yok. Nasıl yapabilirim?
Intel XTU programını indirin ve kurun. Açtıktan sonra "Core Voltage Offset" ayarını bulun ve adım adım (her seferinde -0,005V veya -0,010V azaltarak) stres testi yapın veya oyunlarda deneyerek stabil çalıştığından emin olun. Genelde rahatça -0,050V seviyelerine inebilmeniz gerekiyor.

Bu işleme uygun olmayan i7 7500U işlemcide bile hiçbir sıkıntı olmadan -0,090V seviyelerine gelebiliniyor. Aradaki sıcaklık farkı 10°C' den fazla.

Eğer değeri çok fazla düşürürseniz bilgisayar kapanır ve ayarınız sıfırlanır, yani bozulması gibi bir tehlike yoktur. Eğer hangi seviyenin en uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız tarayıcınızda "i5 7300HQ undrevolt" diye aratmanız yeterli.

Aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim: ekran kartı sürücünüzü temiz kurulumla tekrar kurun. Bir ihtimal sorunun çözülmesine katkısı olabilir.

Masaüstü > sağ tık > Görüntü ayarları > Gelişmiş Görüntü Ayarları > Yenileme Hızı kaç HZ yazıyor?
Ayrıca oyunlarda vsync yı devre dışı bırakıp dener misin?

Intel XTU programını indirin ve kurun. Açtıktan sonra "Core Voltage Offset" ayarını bulun ve adım adım (her seferinde -0,005V veya -0,010V azaltarak) stres testi yapın veya oyunlarda deneyerek stabil çalıştığından emin olun. Genelde rahatça -0,050V seviyelerine inebilmeniz gerekiyor.

Bu işleme uygun olmayan i7 7500U işlemcide bile hiçbir sıkıntı olmadan -0,090V seviyelerine gelebiliniyor. Aradaki sıcaklık farkı 10°C' den fazla.

Eğer değeri çok fazla düşürürseniz bilgisayar kapanır ve ayarınız sıfırlanır, yani bozulması gibi bir tehlike yoktur. Eğer hangi seviyenin en uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız tarayıcınızda "i5 7300HQ undrevolt" diye aratmanız yeterli.

Aklıma gelmişken şunu da söyleyeyim: ekran kartı sürücünüzü temiz kurulumla tekrar kurun. Bir ihtimal sorunun çözülmesine katkısı olabilir.
Bilgisayarda performans düşmesine, fps düşmesine sebep olmaz değil mi? Olmazsa bende yapayım ilk defa duydum bunu çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı