Yüksek GTX 1660 Super ve Ryzen 5 2600 sıcaklık değerleri

GökUzay

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar selamlar. GTX 1660 Super ekran kartı ve Ryzen 5 2600 bir işlemci kullanmaktayım. Kasam Rampage'in 400 TL'lik bir kasası. PSU'da Rampage'in 600W'lık 80 + bronz etiketi var üzerinde.

Masaüstünde boştayken ekran kartı 41-50

İşlemci ise 45-58 dereceler arasında çalışıyor. Hiçbir işlem dahi yapmıyorum açıkçası. Ocak ayında sıfır olarak toplamıştım stok soğutucu bulunuyor işlemci üzerinde, kasanın bazı yerlerinden tozlanmayı da göz önünde bulundurarak ufak delikler açtım, ancak yok sıcaklık değerleri hep böyle, insanların oyun testlerini izliyorum, internette vs maksimum 65 dereceyi geçmiyor işlemcileri stock soğutucuda boşta ise 32-40 derece aralığında. Ben anlam veremiyorum, virüs mü girdi diye format da attım yok çözülmüyor sorun. Termal macundan oluyor desem, ekran kartı da fazla ısınıyor. PES 2020 oyununda, ekran kartım GTX 1660 Super gibi bu oyun için güçlü olan bir kart 72-73 işlemci ise 75-82 derece arasında. Kasa ve PSU'dan mı kaynaklanıyor diyeceğim, o ihtimalde de kasa değiştirecek maddi gücüm şu an yok, ne yapabilirim?

Değerlerin gayet normal, dert etme.
Ayrıca PSU'n bomba sen onu değiştirmeye bak.

Ekran kartı ısısı gayet normal işlemci bana yüksek geldi kullanım değerlerini de paylaşır mısın?

%65-%70 değerlerinde oyun içerisinde, ayrıca Core performance Boost kapalı şekilde kullanıyorum.

Oynadığınız oyuna bağlı olarak bence normal değerler o kullanımlarda.

%65-%70 değerlerinde oyun içerisinde, ayrıca core performance boost kapalı şekilde kullanıyorum.
İşlemcinizin Core Performance Boost modu kapalıyken 75 - 82 derecelerde geziniyorsa bu yüksek bir değer. Core Performance Boost modu açıkken ise bu değerler normal. Arkadaşların dediği gibi ilerleyen zamanlarda PSU'nuzu değiştirirseniz sisteminizde sağlık açısından bir problem olacağını sanmıyorum.

Ek olarak : Kasanızın hava akışını kontrol etmenizi öneririm. Havalar soğuyana kadar kasanızı açık bırakabilirsiniz. Eğer egzoz fanı için yeriniz varsa 1 adet 120 mm kaliteli bir egzoz fanı alabilirsiniz.

Herkes sıcaklık değerlerine normal demiş benim işlemcim boşta 26-27 derecelerde çalışıyor, gerçi üzerinde 240mm soğutma var arkadaşta stok fan varmış.

Linç atacak arkadaşlara şimdiden söyliyeyim sıcaklıkar konusunda yorum atan arkadaşlar kadar bilgili değilim sadece kendi değerlerimi yazdım.

Geri
Yukarı