Ryzen 5 2600 Yüksek Sıcaklık Değerleri

Akin-k3

Centipat
Öncelikle sistemim hakkında bilgi vereyim
Ryzen 5 2600
MSI GTX 1660 Ti Gaming X
MSI B450M GAMING Plus
Corsair 8 GB RAM
120GB SSD
Kasa olarak da Corsair Spec delta kullanıyorum kendisinden 3 fan arkada 1 egzoz fanı vardı + 1 tane de ben yukarıya Rampage marka bir tane egzoz fan taktım
boştayken bilgisayarın işlemcisi 50-58 derecelerde çalışmaktadır oyunlara gelirsek ise Assassins Creed Odyssey'de 73-78 derece arasında Wicher 3'de ise yine aynı dereceler arasında çalışmaktadır bu dereceler bana fazla geldi.
Ekran kartı sıcaklığı da 60-70 civarlarında dolaşıyor
Macun olarak işlemci macununu silerek Xigmatek'in macununu kullandım
Oyunları en düşük ayara da alsam en yüksek ayara da alsam sıcaklık hep aynı.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (51).png
    Ekran Görüntüsü (51).png
    754,9 KB · Görüntüleme: 80
  • Ekran Görüntüsü (49).png
    Ekran Görüntüsü (49).png
    734,5 KB · Görüntüleme: 74
Son düzenleyen: Moderatör:
MSI anakartlar işlemcilere gereğinden fazla voltaj veriyor diye biliyorum. Recep Baltaş'ın bununla ilgili bir videosu vardı bak istersen. R5 2600x kullanıyorum ve ryzen master programından 1.1625 sabit voltajda kullanıyorum. Defaultda anakart 1.4-1.5 arası voltaj veriyor.

Corsair spec delta önden pek hava alamayan bir model bu da kasa içi sirkülasyonu olumsuz etkiliyor. Bir de egzoz fan eklemişsiniz büyük ihtimalle kasadan çıkan hava giren havadan fazla böyle durumlarda ısınmalar olabiliyor. 2 farklı tavsiyem var. 1- eğer üst egzoz fan kasanın önüne yakın ise onu bir geriye takmanız veyahut 2- kasanın ön üst kısmına fanı içeri hava üfleyecek şekilde takıp içeri giren hava miktarını arttırmanız

Corsair spec delta önden pek hava alamayan bir model bu da kasa içi sirkülasyonu olumsuz etkiliyor. Bir de egzoz fan eklemişsiniz büyük ihtimalle kasadan çıkan hava giren havadan fazla böyle durumlarda ısınmalar olabiliyor. 2 farklı tavsiyem var. 1- eğer üst egzoz fan kasanın önüne yakın ise onu bir geriye takmanız veyahut 2- kasanın ön üst kısmına fanı içeri hava üfleyecek şekilde takıp içeri giren hava miktarını arttırmanız
kasaya egzoz fanı daha yeni ekledim ısı değerleri öncedende aynıydı hatta bi tık daha yüksekti 81 82leri görüyordu gerçi şimdi yine görüyor
game boot u ve x-amp kapattıgım zaman aida64 ile 10dakkalık testte 80i gördü fakat game boot ve x-amp acıtıgım zaman aida64 ile daha 20.saniyelerde cpu 80leri görüyor

Arkadaşlar bende de Ryzen 5 2600 var,stok soğutucusu ile kullanıyorum,boştayken minimum 50 derece civarında oluyor sıcaklık.Bir kere 58 dereceye fırladı anlık olarak sonra tekrar düşüş yaptı 47 dereceye.Benim nacizane fikrim şu ki; sıcak havalarda stok soğutucular yetersiz kalıyor.ASUS ROG STRİX RX580'im var ve Rainbow Six Siege'de 55-60 derece oluyor full ayarlarda ancak işlemcim 70 dereceyi gördü bugün.

Bu değerlerin hiç birisi "yüksek" ya da "tehlikeli" değil. Özellikle herhangi bir OC yapmadıysanız, ve de oyunlarda yavaşlama yaşamıyorsanız bu değerlere hiç takılmayın derim.

Her ürünün sıcaklığı ve sağlıklı değerleri farklıdır. Çünkü içlerindeki sıcaklık sensörleri, sıcaklığın merkezine farklı uzaklıktadırlar, bu yüzden sıcaklığın "kaynağını" değil "yanını" ölçerler (bir sobanın sıcaklığını dışına termometre bağlayarak ölçmek gibi).

Bir de iç ve dış riskleri de farklıdır. Örneğin 65 W'lık 80 derecede bir işlemcinin kasa içine yollayacağı sıcak hava ile 200W'lık 80 derecede bir ekran kartının yollayacağı sıcak hava aynı değildir.

Voltaja ve hızlara müdahale etmediğiniz, oyunlarda da sorun yaşamadığınız sürece tüm değerler normaldir, içiniz rahat olsun :)

Bu değerlerin hiç birisi "yüksek" ya da "tehlikeli" değil. Özellikle herhangi bir OC yapmadıysanız, ve de oyunlarda yavaşlama yaşamıyorsanız bu değerlere hiç takılmayın derim.

Her ürünün sıcaklığı ve sağlıklı değerleri farklıdır. Çünkü içlerindeki sıcaklık sensörleri, sıcaklığın merkezine farklı uzaklıktadırlar, bu yüzden sıcaklığın "kaynağını" değil "yanını" ölçerler (bir sobanın sıcaklığını dışına termometre bağlayarak ölçmek gibi).

Bir de iç ve dış riskleri de farklıdır. Örneğin 65 W'lık 80 derecede bir işlemcinin kasa içine yollayacağı sıcak hava ile 200W'lık 80 derecede bir ekran kartının yollayacağı sıcak hava aynı değildir.

Voltaja ve hızlara müdahale etmediğiniz, oyunlarda da sorun yaşamadığınız sürece tüm değerler normaldir, içiniz rahat olsun :)
mesela bakıyorum ryzen 3 kullanan insanın bilgisayarında hiç fan bile yok kasa hava akışı 0 sıcaklık değerleri 70i görmüyor fakat benim pc 5fanla hava akışı normal seviyelerde olmasına rağmen 80leri görünce insan üzülmüyor değil

mesela bakıyorum ryzen 3 kullanan insanın bilgisayarında hiç fan bile yok kasa hava akışı 0 sıcaklık değerleri 70i görmüyor fakat benim pc 5fanla hava akışı normal seviyelerde olmasına rağmen 80leri görünce insan üzülmüyor değil

Benim gördüklerim tam tersi. Ryzen 3000 serisinde ısı sorunları var şu sıralar.
Ryzen 5 2600 kullanıyorum ben. Overclock var fakat soğutucum Corsair Hydro 110. Bazen stres testinde 70 derece benim de gördüğüm oluyor.

Benim gördüklerim tam tersi. Ryzen 3000 serisinde ısı sorunları var şu sıralar.
Ryzen 5 2600 kullanıyorum ben. Overclock var fakat soğutucum Corsair Hydro 110. Bazen stres testinde 70 derece benim de gördüğüm oluyor.
ben stres testinde 107dereceyi görmüştüm ilk denememde ondan sonra bidaha hiç 10dakka denemedim cünkü daha 1.dakka ya gelmeden bilgisayar 80i aşıyor ama game boot ve x-amp kapatınca 10dakkalık sonucum 80di
tabii heryerde gördüğüm kadarıyla game boot ve x-amp acıkken bile 80 olması fazla

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı