Yüksek hız, yüksek ping

Arda Lokurlu

Centipat
Daha fazla  
Ekte de gördüğünüz üzere yaklaşık 50 Mbps download 35 Mbps upload hızım var ancak Valorant pingim 45 - CS:GO'da pingim 90'ın altına inmiyor sebebi nedir?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-02-05 030442.png
    Ekran görüntüsü 2022-02-05 030442.png
    79,7 KB · Görüntüleme: 283
Ping değeriniz hızınız ile alakalı değildir. Oturduğunuz yer ile bağlandığınız sunucu arasında olan uzaklıktır. Hızınız çok çok düşükse ve interneti başkaları da kullanıyorsa ping öyle çıkar.

CS:GO'da konsola mm_dedicated_search_maxping 25 yazın. Türkiye'de 25 ping almak imkansız ancak bu kod ile beraber sizi en yakın sunucuya atacaktır. Benim İzmir'de en az ping aldığım sunucu EU West mesela.

Valorant'ta ise sunucular İstanbul'da diye biliyorum, eğer İstanbul'a uzaksanız 45 MS normal sayılabilir.

İsterseniz NASA'nın internetiyle oynayın, internet hızınızla pinginizin gram alakası yok. Bağlandığınız sunucuyla alakalı bir durum. Eğer doğuda bir şehirde oturmuyorsanız Valorant'ta İstanbul sunucusunda ortalama 15-20 pinginiz olmalı, doğudaki şehirler mesafeden dolayı 35-50 arasında gezinebilir. Frankfurta bağlanıyorsanız zaten o ping seviyesi az bile sayılır. Diğer bir durum da evdeki diğer kişilerin interneti kullanması. İnterneti aynı anda çok fazla kişi kullanırsa ping oluşabilir bu da modemin kime öncelik verdiğine bağlı. Şöyle örnekleyebiliriz; tek şeritli bir yol düşünün ancak bu yoldan gitmek isteyen 3 araba var, modemin yaptığı bu arabalardan hangisine öncelik vereceğini belirlemektir. Kısaca size öncelik verilmezse "gecikmeli" olarak gideceğiniz yere varırsınız. Böylelikle de internetinizde gecikme oluşur. Kullanabiliyorsanız kablolu internet kullanmayı deneyin.

İsterseniz NASA'nın internetiyle oynayın, internet hızınızla pinginizin gram alakası yok. Bağlandığınız sunucuyla alakalı bir durum. Eğer doğuda bir şehirde oturmuyorsanız Valorant'ta İstanbul sunucusunda ortalama 15-20 pinginiz olmalı, doğudaki şehirler mesafeden dolayı 35-50 arasında gezinebilir. Frankfurta bağlanıyorsanız zaten o ping seviyesi az bile sayılır. Diğer bir durum da evdeki diğer kişilerin interneti kullanması. İnterneti aynı anda çok fazla kişi kullanırsa ping oluşabilir bu da modemin kime öncelik verdiğine bağlı. Şöyle örnekleyebiliriz; tek şeritli bir yol düşünün ancak bu yoldan gitmek isteyen 3 araba var, modemin yaptığı bu arabalardan hangisine öncelik vereceğini belirlemektir. Kısaca size öncelik verilmezse "gecikmeli" olarak gideceğiniz yere varırsınız. Böylelikle de internetinizde gecikme oluşur. Kullanabiliyorsanız kablolu internet kullanmayı deneyin.

Hocam öncelik falan demişsiniz fazla bağlı kullanıcı olsa ve öncelik onlara verilse bu hızı alamam zaten Ankara da oturuyorum arkadaşım 35 Mbps download 5-10 Mbps upload ile 15 ping alıyor evlerimiz yakın kablosuz olarak bağlanıyorum ancak modemin yanındayım laptopumda Ethernet girişi yok.

Laptopunuzun Wi-Fi driverlarını güncellemeyi deneyin.

Bu hızı zaten alıyorum arkadaş driver güncelleme ile ne alakası var hızı almakta problem yok Steam'de problem yok sadece Valorant da ping sorunum var ilgi ve alakası olmayan yazmassa sevinirim herkes farklı yerden yorum yapıyor Valorant da pingim var sorun bu.

Bu hızı zaten alıyorum arkadaş driver güncelleme ile ne alakası var hızı almakta problem yok Steam'de problem yok sadece Valorant da ping sorunum var ilgi ve alakası olmayan yazmassa sevinirim herkes farklı yerden yorum yapıyor Valorant da pingim var sorun bu.
Kardeşim driver güncellemenin sadece hız ile mi alakası olduğunu zannediyorsun? Yardımcı olmaya çalışıyoruz bomboş şeyler yazmışsın. İyi günler.

Geri
Yukarı