Yüksek kapasiteli harici HDD tavsiyesi

mhtalbayrak

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.

Yüksek kapasiteli harici HDD almak istiyorum. Fakat markalar arasında seçim yapamadım. Hard diskten anlayan varsa bana bir fikir verebilir.

Birincisi, diskin smr değil cmr olmasını istiyorum. İkincisi, sürekli çalışacak. Yani sürekli'den kastım, bilgisayarı her açtığımda, kapatana kadar aktif olacak. Günlük kullanımda 12 - 15 saat açık kalacak. İçinde oyunlar olacak ve film arşivlerim falan olacak... Ayrıca yedeklerim. Bu arada Game laptop kullanıyorum, masaüstü değil.

Elimde ST5000LM000 - Seagate Barracuda 5TB 2.5inc harici disk ve ST2000LM007 - Seagate 2TB diskler var. Fakat bunlar yeni öğrendiğim bilgilere göre smr disk imiş. Ve smr diskler performans olarak sıkıntılı olabiliyormuş. Zaten 5TB'lik Barracuda'dan cit cit sesler geliyor (normal bir durummu bilmiyorum) verilerim ve yedeklerim için endişe ediyorum.

3.5 inc harici bir disk daha iyi bir seçim olacak sanırım.
Düşündüğüm modeller 16TB'lık modeller.

Şimdi bir de bu disklerin içindeki plaka sayısıyla alakalı bir tereddütüm var.
Diyorlarki plakaların sayısı ne kadar fazla olursa bozulma riski o kadar fazla olabiliyormuş.
Bu doğru bir bilgi midir?

Tek plakalı disk alın diye tavsiye veriyorlar?

Baktığım modeller şunlar, ikisini de beğendim.

WD elements desktop 16TB external USB 3.0 (wdbwLG0160HBk-eesn)

WD My Book 16TB USB 3.0 desktop hard Drive with password protection and Auto Backup software (wdbbGB0160HBk-eesn)

Bu diskler 7200RPM mi yoksa 5400RPM mi? Smr mi yoksa cmr mi? 9 - 10 yıl falan dayanır mı?
7200 RPM ve cmr olmasini istiyorum.

Bu iki WD diski seçmemin bir diğer sebebi havalandırma kanalları çok iyi. Altı ve üstü ızgaralı, hava akışı sayesinde disk bir yerden sonra artık fazla ısınmaz diye düşünüyorum. Başka Seagate modellere falan baktım ama diskleri kutuların içine adeta hapsetmişler, cayır cayır yansınlar diye... İçime sinmedi. Dediğim gibi sürekli çalışacak.

Yukarıdakiler haricinde bir diğer seçenek, nas diskler. Nas diskler normal disklere nazaran daha dayanıklı ve uzun ömürlü imiş.
Diyorum ki acaba normal bir boş HDD kutusu alsam, ve diski nas olarak taksam uyumlu olur mu? Normal HDD ve nas HDD güç girişleri ve SATA bağlantı girişleri aynı.

Örnek olarak.

Frisby FHC-3520s 3.5" SATA USB 3.0 harici hard disk kutusu HDD.

Harici HDD kutusu WD 3.0 14TB' kadar HDD destekli 3.5"

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı