Yüksek lisans için en avantajlı ülke hangisi?

dionysoss

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 4 yıllık Makine Mühendisi öğrencisiyim. (5. yılımda :)). Bu yaz mezun olacağım bir problem olmazsa. İngilizcem üst seviye (anadil kadar olmasa da), aktif olarak Almanca çalışıyorum ama çok giriş CV'me ekleyemem. Yüksek lisans için yurtdışına gideceğim. Türkiye'de kalmak gibi bir düşüncem yok. Belki mezun olduktan sonra iş bulabilirsem (tanıdık vasıtasıyla) 1 yıl civarı bir miktar para biriktirmek için çalışabilirim, ama iş bulmuş olsam dahi yurtdışına gideceğim.

Şimdi merak ettiğim kısım en avantajlı ülkenin hangisi olduğu. İrlanda var araştırdığım mesela ama ücretleri bir tık fazla 8k€ civarında, Polonya var 2-4k€ arasında bir tık daha fiyat açısından avantajlı benim için. Ama çok da ülke araştırmadım. Benim için önemli olan AB sınırlarında geçerli bir eğitim seviyesinde olması, gittiğim zaman kendimi geçindirebileceğim bir çalışma fırsatına sahip olması (tercihen kuryelik, yurt dışına giden arkadaşlarım kuryelikle çok rahat geçiniyorlar ve bir ton da zamanları kalıyor kendilerine), ekonomik buhran yaşamayan bir ülke olması ve en önemlisi de Almanya gibi çok katı yüksek lisans şartları olmaması. Çünkü ortalamam çok yüksek değil 2,5 civarlarında.

Özellikle yurtdışında eğitim gören ve yurtdışında yaşayıp bu konuda bilgisi olan kişilerden yardım bekliyorum. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek lisans için en mantıklı ülkeleri seçmek için dikkat etmeniz gereken 2 şey var; bölümünüzün sektörüne yaptığı yatırım ve okuduktan sonra kalmayı düşünüyorsanız işsizliğin en düşük olduğu ülkelerdir.

Makine mühendisliği için en uygun ülkeler; sanayiiye yatırım yapan, Çekya, Polonya gibi büyümekte olan yada Fransa, Almanya gibi gelişmiş ve sanayiisi büyük olan ülkelerdir.

Yüksek lisans için en mantıklı ülkeleri seçmek için dikkat etmeniz gereken 2 şey var; bölümünüzün sektörüne yaptığı yatırım ve okuduktan sonra kalmayı düşünüyorsanız işsizliğin en düşük olduğu ülkelerdir.

Makine mühendisliği için en uygun ülkeler; sanayiiye yatırım yapan, Çekya, Polonya gibi büyümekte olan yada Fransa, Almanya gibi gelişmiş ve sanayiisi büyük olan ülkelerdir.

Polonya'yı arkadaştan duyduğum ve araştırdığım kadarıyla beğendim, çok ciddi seçeneklerim arasında. Çekya'yı ama açıkçası bilmiyorum hiç araştırmadım.

Almanya ve Fransa da açıkçası çok iyi olur ama şartları yüksek diye biliyorum. Ama onları da detaylı araştıracağım teşekkür ederim.

Polonya, AB sanayiisine en çok katkıda bulunan ülkelerden birisidir. Çekya da çok iyi bir ülke Skoda, Volkswagen, Sony gibi önde gelen şirketlerin sanayiisi Çekya'da mevcut. Ancak, nüfus farkı sebebiyle Polonya kadar katkısı yok.

2020 yılında AB sanayiisine en çok katkı yapan ülkeler:
1653389236225.png

Okuduktan sonra kalmayı düşünüyorsanız İspanya'yı önermiyorum. İşsizlik ve enflasyon var.

Almanya veya Fransa olmazsa İtalya'yı deneyebilirsiniz. İtalya, eğitimde sağladığı kolaylıklarla bilinen bir ülkedir.

Okuduktan sonra kalmayı düşünüyorsanız

Kesinlikle kalmayı düşünüyorum. O yüzden seçeceğim ülke benim için çok önemli. Hayat şartları da iyi olmalı o yüzden. İspanya'yı zaten kafadan silmiştim.

İtalya'yı da araştıracağım düşündüğüm kadar yüksek bir meblağ yokmuş yüksek lisans ücretinde. Aynı şekilde Fransa da öyle. Çok teşekkür ederim paylaştığınız bilgileriniz için.
Yurtdışında yüksek lisans yapmış biri varsa eğer şu konuda beni bilgilendirebilir mi; orda da ders saatleri gün içinde birkaç saat (genelde sabahları) mı yoksa genel olarak her gün ve günün çoğunu kaplıyor mu?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı