Yüksek performanslı sistemler de oyunlarda mikro takılma yaşıyor mu?

MOSYONnn

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Yıllardır bu sorunu araştırıyorum ama herhangi çözüme kavuşmadı. Herkesin yaşadığı bir şey olduğunu biliyorum ama sorun şu herkes yaşayıp neden bu sorun çözüme kavuşmuyor. Herkes acaba bu mikro takılmaları umursamıyor mu?

Stuttering olarak geçiyor bu sorun. FPS yüksekken anlık saliselik takılma görüyormuş gibi oluyorsunuz.

100k para verip aldığın sistemde bile bu sorun yaşanıyor ama kullanıcılar umursamıyor mu? Merak ediyorum, bu sorunla ilgili tecrübesi olan olmayan herkes bu konuda toplanabilir mi?

Ayarları optimize etmediğim zaman inanılmaz derece de stutter sorunu yaşıyordum. Bir kaç ay tüm ayarları kurcalayarak bir şekilde stutter sorununu çözebildim. Micro stutter halen oluyor ama rahatsız edecek kadar olmuyor.
Aradaki sorunun ne olduğunu halen anlamış değilim ve neden dümdüz sorunsuz şekilde bir deneyim yaşayamıyoruz anlamıyorum. Windows'mu, sürücüler mi veya oyunlar mı optimizasyon yoksunu bilemiyorum. Son kullanıcı da bu sorunları genellikle göz ardı ettiği için çözüme ulaşmak daha zor oluyor.

Ayarları optimize etmediğim zaman inanılmaz derece de stutter sorunu yaşıyordum. Bir kaç ay tüm ayarları kurcalayarak bir şekilde stutter sorununu çözebildim. Micro stutter halen oluyor ama rahatsız edecek kadar olmuyor.
Aradaki sorunun ne olduğunu halen anlamış değilim ve neden dümdüz sorunsuz şekilde bir deneyim yaşayamıyoruz anlamıyorum. Windows'mu, sürücüler mi veya oyunlar mı optimizasyon yoksunu bilemiyorum. Son kullanıcı da bu sorunları genellikle göz ardı ettiği için çözüme ulaşmak daha zor oluyor.
Windows'da yapıyor oyun optimizasyon özürlüyse de yapıyor. Şimdi donanımsal olarak her şey kusursuzsa yine yapıyor bu stuttering. Ben yıllarca konular açtım kafalar patlattım ne paralar harcadım bu sorun için, yok aga yok olmayınca olmuyor. Şimdi elimde aşırı pahalı bir sistem var ama yok paralar çöp oldu gitti.

Siz nasıl bir ayar yapıp optimize ediyorsunuz? Nasıl bir ayar kurcaladınız da çözebildiniz :D

Masaüstü ve laptop kullanıcılarının ya da oyunlarla içli dışlı olan tüm bu camiya forum ve reddit her yer bu sorunla ilgili çözüm aramaya çalışıyor. Sen ya oyun camiyasına yeni katıldın ya da çok umursamaz takıntı yapmayan bir insansın. Saygı duyuyorum.
oyun yavaşlıyor gibi oluyor o kronik

@Peganeo Hocam ne ayarı yapıp optimize ediyorsunuz bahseder misiniz?
BIOS'da RAM Timinglerini optimize ettim, BIOS'da CPU ile alakalı ayarları değiştirdim, Opcache ayarını BIOS'da değiştirdim, BIOS'u modladım, topluluk tarafından yapılmış Kernel ve DX11/12 optimizasyonunu uyguladım, Gfrad ile kişiselleştirilmiş sürücü kurdum, HyperMemory açtım, AtlasOS kurdum ve MPT ile bir kaç ayarı değiştirdim. Ayrıca AMD'nin 24.2.1 sürücünden sonra durumlar biraz daha iyileşti. Başka şeyler de denemiştim fakat aklıma gelenler bunlar.

BIOS'da RAM Timinglerini optimize ettim, BIOS'da CPU ile alakalı ayarları değiştirdim, Opcache ayarını BIOS'da değiştirdim, BIOS'u modladım, topluluk tarafından yapılmış Kernel ve DX11/12 optimizasyonunu uyguladım, Gfrad ile kişiselleştirilmiş sürücü kurdum, HyperMemory açtım, AtlasOS kurdum ve MPT ile bir kaç ayarı değiştirdim. Ayrıca AMD'nin 24.2.1 sürücünden sonra durumlar biraz daha iyileşti. Başka şeyler de denemiştim fakat aklıma gelenler bunlar.
İyi hoş güzel yazmışsınız ama detaylı ve yalın bir anlatım gerekli. Müsait bir zamanınızda bu konuya eklersiniz.
Örneğin Ram timinglerini optimize ettiniz ama kaç kaç verdiniz gibi...

Yıllardır bu sorunu araştırıyorum ama herhangi çözüme kavuşmadı. Herkesin yaşadığı bir şey olduğunu biliyorum ama sorun şu herkes yaşayıp neden bu sorun çözüme kavuşmuyor. Herkes acaba bu mikro takılmaları umursamıyor mu?

Stuttering olarak geçiyor bu sorun. FPS yüksekken anlık saliselik takılma görüyormuş gibi oluyorsunuz.

100k para verip aldığın sistemde bile bu sorun yaşanıyor ama kullanıcılar umursamıyor mu? Merak ediyorum, bu sorunla ilgili tecrübesi olan olmayan herkes bu konuda toplanabilir mi?
Yaklaşık 2 yıldır ekran kartımı değiştikten sonra her yeni oyunda 2 3 dakikada bir yaşadığım kabusum olan sorun ne yaptıysam düzelmedi şimdi sistemi tekrardan yeniliyorum yine yaşanırsa mecburen katlanmak zorunda kalacağım

Yaklaşık 2 yıldır ekran kartımı değiştikten sonra her yeni oyunda 2 3 dakikada bir yaşadığım kabusum olan sorun ne yaptıysam düzelmedi şimdi sistemi tekrardan yeniliyorum yine yaşanırsa mecburen katlanmak zorunda kalacağım
Ben 3 sistem değiştirdim. 3 ünde de aynıydı :D. Sana spoiler olsun

hocam ben anlamıyorum artık internet akışından vesairedir fln diye eve arkadaşımın pc sini denedik yağ gibi kayıyordu benim hala her 2 3 dakikada bir droplanıyordu kafayı yiyeceğim en son keşke en baştan konsol alsaydım
Vallaha hocam başkasının pc'si falan anlamam ben. Bu durumu herkes yaşamasa bile çoğu kişi yaşıyor.
Ayrıca arkadaşında olmuyor demen için arasında dürüst bir rekabet yapıp aynı yerlerde stutter oluyor mu kaç dk bir yapıyor demen lazım. Ayrıca sistemden sisteme de değişir senin pc kötüyse onun iyise gözüne daha iyi gelmiş olabilir. Sistemlerinizi söylemeden bir şey diyemeyeceğim.

Geri
Yukarı