Yüksek yerler depremden daha mı az hasar alır?

KrofeSSionall

Decapat
Daha fazla  
Malum bir deprem ülkesiyiz ve 250 sene boyunca tetiklenmemiş bir fay bulunuyor. Ben Kayışdağı'nda oturuyorum ve yüzeye uzağım. Deprem aşağıda olduğuna göre yüksek yerler depremden daha mı az etkilenir? Sadece merak ediyorum.

Malum bir deprem ülkesiyiz ve 250 sene boyunca tetiklenmemiş bir fay bulunuyor. Ben Kayışdağı'nda oturuyorum ve yüzeye uzağım. Deprem aşağıda olduğuna göre yüksek yerler depremden daha mı az etkilenir? Sadece merak ediyorum.
Reis onu bilmemde deprem olursa kurtarılacak kişiler sadece üskatakiler oluyor. Altakiler onca tonun arasinda kalıp ölüyor, bi boslukta hayata tutunsa dahi oraya ulasmak imkansız. Tabi bu binanın yıkılış şekline göre değişir.

Reis onu bilmemde deprem olursa kurtarılacak kişiler sadece üskatakiler oluyor. Altakiler onca tonun arasinda kalıp ölüyor, bir boslukta hayata tutunsa dahi oraya ulasmak imkansız. Tabii bu binanın yıkılış şekline göre değişir.

6 katlik binanın ikinci katında oturuyorum. Kaçarsam kaçarım yoksa kurtulma imkanım çok düşük, bir boşlukta hayatta kalsam bile doğu ataşehir'de oturduğum için kimse bizi umursamaz. Bina da 25 yaşında, ne yapsam bilemiyorum.

6 katlik binanın ikinci katında oturuyorum. Kaçarsam kaçarım yoksa kurtulma imkanım çok düşük, bir boşlukta hayatta kalsam bile doğu ataşehir'de oturduğum için kimse bizi umursamaz. Bina da 25 yaşında, ne yapsam bilemiyorum
Şimdi sana kaç diyerekte vebal almak istemiyorum binanın en dayanaksız yeri merdivenler. Eğer ev sizinse evi satıp başka yere taşınabilirsiniz ama bu zamanda satığınız paraya ev bulmam zor.

Şimdi sana kaç diyerek de vebal almak istemiyorum binanın en dayanaksız yeri merdivenler. Eğer ev sizinse evi satıp başka yere taşınabilirsiniz ama bu zamanda satığınız paraya ev bulmam zor.

En kötü camdan aşağıya atlarım. Dükkanın brandası olduğu için düşüşümü hafifletir. Zaten çok yüksekte değilim.

En kötü camdan aşağıya atlarım. Dükkanın brandası olduğu için düşüşümü hafifletir. Zaten çok yüksekte değilim.

Siz cama gidene atlayana ve atladıktan sonra kendinize gelene kadar bina çoktan gider. Yine en mantıklısı bir köşeye çökmek gibi duruyor. Başka çare yok gibi maalesef :(
Bu arada konunun en başından takipçisiyim.

Eğer bina yıkılırsa atlamanızın bi anlamı kalmaz 6 katlık bi bina cökerse geniş bi alana yayıpır bide geniş bir binaysa

Hocam deprem aşağıda da olsa titreşimler dikey yada yatay olarak yayılırlar ve şiddetine göre yüksek yüzeye bile çok büyük etki yapabilir. Özellikle bazı dağlar depremin şiddetini daha fazla hissettirebilir yada tam tersi içerisindeki tektonik plakaların kendi içinde dağılmasını da önleyebilir depremi daha düşük seviyede hissettirir yani zirvenin içindeki tektonik plakalara göre değişiklik gösterir bu durum.

deprem daha vurup geri gelmişti dağı geçemedi her dağda böyle olmaz bina yıkılacak olursa kaçmak için en fazla 10 saniye var uyanıp ne olduğunu anlamak 2 sn, 8 snyede kapıyı açıp merdiven sağlamsa uçarak çıkıp kaçma şansın var ama bizim gibi 4-5 merdiven atliyamayanlar 🙁

6 katlik binanın ikinci katında oturuyorum. Kaçarsam kaçarım yoksa kurtulma imkanım çok düşük, bir boşlukta hayatta kalsam bile doğu ataşehir'de oturduğum için kimse bizi umursamaz. Bina da 25 yaşında, ne yapsam bilemiyorum.

Deprem anında dengenizi çok zor sağlayacağınız durumu da unutmayın. Ek olarak uyku halinde yakalanırsanız dengede durmak pek mümkün olmayacaktır çünkü vücut uyku modunda kendini uyuşturmuş haldeyken birden uyanıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı