Yükseltmeye açık yeni sistem toplamak

kylexz

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Şu anki sistemim birçok oyunda donmaya kasmaya başladı, oyun oynayamaz hale geldim. Bazı yükseltmeler ile ileriye dönük bir sistem kurmak istiyorum. Parçaların bazılarını 2.el temiz alabilirim. Aklımda i9'lu bir sistem vardı, 30 40kları buluyor. Bu nedenle parça yükseltmeye musait bir sistem kurup ileriye doğru tek tek parçaları yükselteceğim. Beni 1,2 sene idare edecek, 1080p oyun oynayacabileceğim bir sistem kurmak istiyorum. Yeni sistem için de önerileri mi isteklerimi yazdım, önerileriniz benim için çok değerli, bütçe belirtmiyorum.

mevcut sistemim;
İşlemci:
i5 4690K.
soğutucu: Cooler Master Hyper 212 EVO.
RAM: 8 GB G.Skill DDR3.
anakart: Gigabyte Z97X gamin 5 - işlemci pin yuvasını yamultmuştum bir RAM slotum bu nedenle devre dışı.
PSU: hight Power Astro Lite 750W 80 Plus Gold (AL-750gd)
kasa: Zalman Z11 Neo.
ekran kartı: MSI GeForce RTX2080 Gaming X Trio 8 GB GDDR6 256bit DX12.
monitör: ASUS 24" VG248qe 1 ms 144 Hz HDMI +DP 3D Gaming.

almayı düşündüğüm sistem;
İşlemci:
i5 13600K.
soğutucu: mevcut soğutucu yeterli gelir mi? Gelmez ise ileriye dönük 360'lık bir soğutucu önerisi?
RAM: en az 16 GB DDR5 önerisi.
anakart: DDR5 destekli olacak.
PSU: hight Power Astro Lite 750W 80 Plus Gold (AL-750gd) - yeni sisteme yeter diye düşünüyorum.
kasa: ileriye dönük 360'lık sıvı soğutma takabileceğim bir kasa önerisi istiyorum.
ekran kartı: şimdilik eskisi ile idare edeceğim.

Son düzenleme:
İlla Intel istiyorum demiyorsanız AMD almanız daha iyi olacaktır.

İleriye dönük istiyorsanız şu an AM5 platformlu bir sistem toplamak daha iyi olacaktır. 13. nesil Intel toplarsanız devamında gelen nesil işlemcilerden takmak isterseniz anakart da değişmeniz gerekecek çünkü Intel soket değiştirecek. Dolayısıyla 7700x veya 7600x + DDR5 5200Mhz Ram + B650 anakart alabilirsiniz şimdilik. PSU ve ekran kartı değiştirmenize bence şimdilik gerek yok. Birkaç ay sonra 4070 veya 4070Ti alıp bayağı sağlam bir sisteme sahip olursunuz.

Intel yakın zamanda farklı bir sokete geçecek,o yüzden AM5 sistem daha mantıklı olur.Bütçeniz ne kadar?

Bütçe alalım.

Intel yakın zamanda farklı bir sokete geçecek, o yüzden AM5 sistem daha mantıklı olur. Bütçeniz ne kadar?

15-20k diyeyim o zaman, yükseltmeye açık bir sistem olursa sevinirim.

İleriye dönük istiyorsanız şu an AM5 platformlu bir sistem toplamak daha iyi olacaktır. 13. nesil Intel toplarsanız devamında gelen nesil işlemcilerden takmak isterseniz anakart da değişmeniz gerekecek çünkü Intel soket değiştirecek. Dolayısıyla 7700X veya 7600X + DDR5 5200MHz RAM + B650 anakart alabilirsiniz şimdilik. PSU ve ekran kartı değiştirmenize bence şimdilik gerek yok. Birkaç ay sonra 4070 veya 4070 Ti alıp bayağı sağlam bir sisteme sahip olursunuz.

Teknobiyotik üzerinden şöyle bir sistem hazırladım. Anakart olarak Gigabyte yeter diye düşünüyorum, ancak biraz fazla verip diğerlerini de tercih edebilirim. Sizde aradaki farka değer mi? Bir de işlemciyi 5900X olarak seçtim. 7700X ile fark yok görünüyor ama daha güncel diye bunu seçtim. Bana bir de kasa önerisi sunabilir misiniz? AMD kafama yattı, fiyat olarak da uygun, kasa olarak 360'lık sıvı soğutma takabileceğim olursa iyi olur, CM kasalarını çok beğeniyorum, sizin öneriniz ne olur?

1673170998758.png

Son düzenleme:
15-20k diyeyim o zaman, yükseltmeye açık bir sistem olursa sevinirim.

Teknobiyotik üzerinden şöyle bir sistem hazırladım. Anakart olarak Gigabyte yeter diye düşünüyorum, ancak biraz fazla verip diğerlerini de tercih edebilirim. Sizde aradaki farka değer mi? Bir de işlemciyi 5900X olarak seçtim. 7700X ile fark yok görünüyor ama daha güncel diye bunu seçtim. Bana bir de kasa önerisi sunabilir misiniz? AMD kafama yattı, fiyat olarak da uygun, kasa olarak 360'lık sıvı soğutma takabileceğim olursa iyi olur, CM kasalarını çok beğeniyorum, sizin öneriniz ne olur?

Eki Görüntüle 1626584
7700x daha güncel 5900x değil. Ayrıca 5900x ile B650 anakart kullanamazsınız.7700x almanızı öneririm.

7700X daha güncel 5900X değil. Ayrıca 5900X ile B650 anakart kullanamazsınız. 7700X almanızı öneririm.

Birisi Ryzen7 birisi 9 yazıyor o yüzden dedim. Demek ki öyle olmuyormuş :) biri AM4'müş dikkat etmedim. İşlemciye karar verdim, ancak oyun testlerine filan baktım, işlemci 90 derecelerin üzerine çıkıyor, bu işlemciyi soğutmak zor gibi geldi bana. O sıcaklık dereceleri normal değil, pek alınmaz gibi geldi bu işlemci.

Bahsettiğiniz işlemci aşağıdaki linkte olan doğrudur değil mi?

İşlemci

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı