Yüzüklerin Efendisi Evreni Neden Ele Alınmıyor?

Orta Dünya ile ilgili ilk film bildiğiniz üzere Yüzük Kardeşliği'dir. Yapım yılı 2001 olduğu için dönemin aslında o kadar da "usta" olmayan yönetmeni Peter Jackson gençliğinin de vermiş olduğu azim ile ortaya bir şaheser çıkarmıştır. Film serisinin 13 oscar almasının ve bu denli sevilmesinin sebebi 2000'li yılların başında sinema teknolojisi şimdiki kadar gelişmediği için filmdeki görsel efektler o döneme göre çok üst düzeydi ve sinemaya sektörüne damgasını vurmuştu. Daha anlaşılır olması için Hobbit örneğini verebilirim. Yapım yılı 2012 yönetmen aynı yönetmen teknoloji 2001 yılına göre daha gelişmiş lakin popüler kültür sunulanı o kadar çabuk tüketiyor ve bir filmin ona benzer o kadar çok karşılaştırılabilir örneği oluyor ki "mükemmel bir film" diyebilmek çok zorlaşıyor. Tabii ki bu söylediklerim düşündüklerimin sadece bir kısmı yoksa LOTR serisi sadece görsel efektleri iyi olduğu için iyi bir film ve Hobbit serisi 2012 de çekildi diye kötü bir film değil(bana göre). Ama anlatmak istediğimin özeti bir filmin çok iyi olup akılda kalması birden çok unsur ile bağlantılıdır. Ve dönemine göre çok karşılaştırılma yapılabilecek film yapılmadığı için LOTR serisi gerek hikayesinin muhteşemliği gerek çekim teknikleri ve görsel efektleri ile şu 2021 yılında hala en iyi 10 film arasına girebilmektedir.

Konu sahibinin sorusunun cevabına gelecek olursam, şu an Simariller bile film yapılsa LOTR serisinin yanından geçemez hikaye bakımından biri göl biri okyanus olmasına rağmen. Çünkü biz çıkacak yeni bir Orta Dünya filmini çok çabuk tüketeceğiz. Her şey zamanında güzel ve bence bazı şeyler tadında bırakılmalı. Orta Dünya için film değil dizi daha mantıklı bir karardı kaldı ki Amazon'da bunu yapıyor. Ve çok çok üst düzey bir dizinin bizi beklediğini hissediyorum.

Bright diye film yapıldı. Galiba 2017 yapımıydı. Günümüzde geçiyordu. Fakat Elf, Ork, peri falan da vardı. Will Smith başrol oyuncusuydu.

Tolkien Estate, Hobbit rezaletinden sonra pek sıcak bakmıyor serinin haklarını vermeye. Hobbit malumunuz CGI rezaleti bir film idi her ne kadar konusu iyi bir film olsa da. Rohirrim'i konu alacak bir animasyon yapımı gelecek. Dizi mi film mi olduğundan tam emin değilim. Bir de bildiğiniz üzere Amazon yapımı bir dizi de var. Tolkien Estate en son dizinin işleyişinden ve içeriğinden gayet memnundu. Eğer amazon gerçekten iyi bir iş çıkarıp Tolkien Estate'i memnun ederse Silmarillion başta olmak üzere evrenin geri kalanının film haklarını üzerine alabilir.

Bright diye film yapıldı. Galiba 2017 yapımıydı. Günümüzde geçiyordu. Fakat Elf, Ork, peri falan da vardı. Will Smith başrol oyuncusuydu.
Evet doğru hatırlıyorsunuz W.S. başrol oynuyordu. Ama orta dünya hikayesi ile bir alakası yoktu. Sadece ırklar işlenmişti filmde.
Tolkien Estate, Hobbit rezaletinden sonra pek sıcak bakmıyor serinin haklarını vermeye. Hobbit malumunuz CGI rezaleti bir film idi her ne kadar konusu iyi bir film olsa da. Rohirrim'i konu alacak bir animasyon yapımı gelecek. Dizi mi film mi olduğundan tam emin değilim. Bir de bildiğiniz üzere Amazon yapımı bir dizi de var. Tolkien Estate en son dizinin işleyişinden ve içeriğinden gayet memnundu. Eğer amazon gerçekten iyi bir iş çıkarıp Tolkien Estate'i memnun ederse Silmarillion başta olmak üzere evrenin geri kalanının film haklarını üzerine alabilir.
Ben Hobbit serisi için rezalet demezdim şahsen. Aslına bakarsanız LOTR'dan sonra beklenti bir hayli büyük olduğu için beklentileri karşılayamadı. Evet belki 6/10 bir film oldu ama bir orta dünya hayranı olarak yüzüğün bulunduğu dönemi sinema perdesinde izlediğim için negatif yorum yapmak istemem film hakkında. Daha iyisi olabilir miydi elbette olabilirdi hatta olmalıydı ama benim fikrime göre ne kadar iyi olsaydı fark etmezdi yine de LOTR serisinin gölgesinde kalırdı.

Evet doğru hatırlıyorsunuz W. S. Başrol oynuyordu. Ama orta dünya hikayesi ile bir alakası yoktu. Sadece ırklar işlenmişti filmde.

Ben Hobbit serisi için rezalet demezdim şahsen. Aslına bakarsanız LOTR'dan sonra beklenti bir hayli büyük olduğu için beklentileri karşılayamadı. Evet belki 6/10 bir film oldu ama bir orta dünya hayranı olarak yüzüğün bulunduğu dönemi sinema perdesinde izlediğim için negatif yorum yapmak istemem film hakkında. Daha iyisi olabilir miydi elbette olabilirdi hatta olmalıydı ama benim fikrime göre ne kadar iyi olsaydı fark etmezdi yine de LOTR serisinin gölgesinde kalırdı.

Ben de demek istemezdim fakat Hobbit efekt ve işleniş olarak rezaletti. Beklentimin yüksek olmamasına rağmen yine de rezaletti. İlk filmi çok beğeniyorum fakat sonraki ikisi için, özellikle Beş Ordunun Savaşı için aynı şeyleri diyemeyeceğim. Ellerinde zaten Hobbitköy seti varken shire sahnelerini yeşil perdede çektiler. Düşünebiliyor musun?

Ben de demek istemezdim fakat Hobbit efekt ve işleniş olarak rezaletti. Beklentimin yüksek olmamasına rağmen yine de rezaletti. İlk filmi çok beğeniyorum fakat sonraki ikisi için, özellikle Beş Ordunun Savaşı için aynı şeyleri diyemeyeceğim. Ellerinde zaten Hobbitköy seti varken shire sahnelerini yeşil perdede çektiler. Düşünebiliyor musun?
Yanlışınız yok mu? Kamera arkası görüntülerde Hobbitköy kullanıldı hatta Hobbit serisi için peyzaj çalışması bile yapıldı diye biliyorum.

Geri
Yukarı