Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarından sonra hangi sırayla, hangi kitaplar okunmalı?

LEGOLAS K

Hectopat
Yüzüklerin Efendisi'ni bitirdim. Hobbit'i̇ okuyacağım ama tolkien in mirası setini mi almalıyım yoksa Hobbit'i tek olarak mı? Orta dünya ya dair tüm kitapları okumak istiyorum Hobbit'den sonra hangi kitapları hangi sırayla okumalıyım?

Yüzüklerin Efendisi'ni bitirdim. Hobbit'i̇ okuyacağım ama tolkien in mirası setini mi almalıyım yoksa Hobbit'i tek olarak mı? Orta dünya ya dair tüm kitapları okumak istiyorum Hobbit'den sonra hangi kitapları hangi sırayla okumalıyım?
Tolkien'in diğer kitapları aynı akıcılıkta ve kolay okunan şekilde değildir. Çoğu ölümünden sonra notlarından derlenerek kitap haline geldiğinden bir tür tarih araştırması gibidir, Orta Dünyaya özel ilgi duyuyorsan bak ama aynı maceralı havayı bekleme.

Tolkien dışında daha gerçek dünyayı andıran orta çağ havasını Taht Oyunları (George R. R. Martin) serisinde bulursun, 5 kitap.

Yine fantastik ağırlıklı olarak benim sevdiğim diğer 2 yazar ise:
ABD'li Raymond E Feist:

Büyücü serisi Çırak başlangıç, Usta ikinci bölümüdür, sonraki Gümüşdiken ve Sethanon'da Karanlık kitapları çok sönüktür.
Konu fantastik olsa da Avrupa'nın Japonya benzeri klanlarla yönetilen bir başka boyutla karşılaşmasını anlatır.

İmparatorluğun Kızı, İmparatorluğun Hizmetkarı, İmparatorluğun Hanımefendisi diye Janny Wurts adlı kadın bir yazarla yazdığı üçlü serisi güzeldir.
Bu Japonya benzeri Tsunari dünyasında tüm erkek akrabaları öldürülen Mara adlı kızın yükselişini anlatır, bol savaşlıdır.

Diğer kitaplarından Asilkan Prens ve Kralın Korsanı

Karanlık Kraliçenin Gölgesi, Tüccar Prens'in Yükselişi, İblis Kralın Öfkesi ve Kırık Tacın Parçaları
hep Büyücü'de tanıştırdığı kişi ve aynı kraliyet ailesi çevresindeki kişilerin maceralarıdır.
Son 2 kitap biraz Stephen King havasında iblisler ve kötü ruhlarla dolu geçer ama iyidir yine.

Bunlar dışında kalan bütün kitapları ise sanki başkası yazmış gibi felaket derecesinde kötüdür.

Diğer ikinci yazar ise Harry Potter serisi ile İngiliz kadın yazar J. K. Rowling.

Geri
Yukarı