Yunanistan havada öne mi geçiyor?

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
Yunanistan Fransa'dan Rafale uçakları alıyor. Bu durumda zaten teknolojik olarak Türk hava kuvvetlerinden önde olan Yunanistan arayı iyice açmış olacak. Üstelik bizim MMU (Milli Muharip Mçağı) için 2030'lar falan denirken Yunan'ın ilk Rafale'sı Haziran'da gelmiş olacak.
Ayrıca F35 almak içinde başvuru yapmışlar. Eğer F35'i de alırlarsa hem teknolojik hem de sayısal olarak üstün duruma geçecekler. Şimdiye kadar dengeyi sayısal üstünlükle kuran Türkiye bu avantajı da kaybedecek.
Türkiye'den şimdiye kadar bu gelişmelerle ilgili bir açıklama veya hamle gelmedi.
Şunu da belirtmek gerekiyor ki bizim F16'lar Rafale uçaklarıyla boy ölçüşemez. Zaten bırakın Rafale'yı yunan F16'larının bir kısmından teknolojik olarak geri.
Yunan'ın bu silahlanması ileride başımızı ağrıtacak bence.
Türkiye'ye kızmak doğru olur mu bilmiyorum zira Yunanistan boyuna göre aşırı bir silahlanma içinde. Özellikle hava kuvvetleri koca İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerle eşdeğer durumda neredeyse. Türk korkusu neler yaptırıyor bunlara çok ilginç.
Türkiye ise pasif bir politika izliyor nispeten. Uluslararası anlaşmalara aykırı şekilde Yunan'ın silahlandırdığı adalarla ilgili doğru düzgün açıklama bile yapmadı Türkiye. Anlamak zor.

Yunanistan zaten askeri harcamalar konusunda biraz geri kalmıştı. Özellikle mali kriz yüzünden. E tabii Avrupa desteği ile toparladılar kendilerini. Daha yeni Rafale siparişi geçtiler. Hatta uyumuna göre alımı sürdürmeyi düşündüklerini de belirttiler. F-35 konusunda bizden daha şanslı olacaklarını düşünüyorum açıkçası. Bizim gibi kapı aşındırmak zorunda kalmayacaklardır. Sonuçta Avrupa’nın göz bebeği olan bir ülke Yunanistan.

Yunanistan zaten askeri harcamalar konusunda biraz geri kalmıştı. Özellikle mali kriz yüzünden. E tabii Avrupa desteği ile toparladılar kendilerini. Daha yeni Rafale siparişi geçtiler. Hatta uyumuna göre alımı sürdürmeyi düşündüklerini de belirttiler. F-35 konusunda bizden daha şanslı olacaklarını düşünüyorum açıkçası. Bizim gibi kapı aşındırmak zorunda kalmayacaklardır. Sonuçta Avrupa’nın göz bebeği olan bir ülke Yunanistan.

Avrupanın göz bebegi? Hayır. :)

Hem de nasıl göz bebeği:) Bugün dese ki bana 10 milyar Euro lazım. Akşamına ödenek çıkarırlar:) Mali kriz esnasında Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yaptığı yardımları unutma mesela. Milyar Euro’lardan bahsediyorum hem de geri ödemesiz;) Avrupa, Yunanistan’ın bırak çöküşüne kriz yaşamasına bile müsaade etmez emin ol.

Çok acil 3-4 filoluk F-15 alımı yapmalıyız karşılık verebilmek için. Güçlü F-16'larımız var, Ege'ye Rafale göndermeye başlarlarsa karşılığını misliyle alırlar. TF-X gelene kadar ara bir uçak ile açığımızı kapatmaktan başka çaremiz yok. F-35'lerden en azından birkaç filoluk alabilseydik rahat bir nefes alabilirdik ama şu anlık olmadı.

Kuvvetler F-15 istiyor, anladığım kadarıyla ABD naz yapıyor ve zaten Boeing de tok satıcı olduğundan işleri uzatıyorlar. Son yaşanan olaylardan sonra Türkiye'nin gücünü baskılamaya çalıştıkları ve hava kuvvetlerinin zor durumda olduğunu bilerek bunu sürdürmeye çalışmaları da bir gerçek.

NOT: Yine de başınızı eğmeyin. Çok sağlam pilotlarımız var. Zamanında da teknolojik olarak üstündüler ve tokatı yediler. Son kartımızı oynamadan Rafale'lere güvenmesinler. Bu Dünya F-35 tokatlayan F-16 gördü, havada hiçbir şey imkansız değil.

Çok acil 3-4 filoluk F-15 alımı yapmalıyız karşılık verebilmek için. Güçlü F-16'larımız var, Ege'ye Rafale göndermeye başlarlarsa karşılığını misliyle alırlar. TF-X gelene kadar ara bir uçak ile açığımızı kapatmaktan başka çaremiz yok. F-35'lerden en azından birkaç filoluk alabilseydik rahat bir nefes alabilirdik ama şu anlık olmadı.

Kuvvetler F-15 istiyor, anladığım kadarıyla ABD naz yapıyor ve zaten Boeing de tok satıcı olduğundan işleri uzatıyorlar. Son yaşanan olaylardan sonra Türkiye'nin gücünü baskılamaya çalıştıkları ve hava kuvvetlerinin zor durumda olduğunu bilerek bunu sürdürmeye çalışmaları da bir gerçek.

NOT: Yine de başınızı eğmeyin. Çok sağlam pilotlarımız var. Zamanında da teknolojik olarak üstündüler ve tokatı yediler. Son kartımızı oynamadan Rafale'lere güvenmesinler. Bu Dünya F-35 tokatlayan F-16 gördü, havada hiçbir şey imkansız değil.
Umarım dediğiniz gibi olur. Zira 2 sene öncesine kadar yalnız başına bir Yunanistan varken karşımızda bugün İsrail, mısır, Fransa gibi ülkeleri yanına almış bir Yunanistan var. Bunlar birleşip TR'ye saldıracak değiller lakin karşımızdaki koalisyon yüzünden masada kaybetme ihtimalimiz artıyor. Malum masada kaybetmeyi seven bir ülkeyiz. Rahip Branson olayına dönmez bu doğu Akdeniz olayı umarım. Bağırıp çağırıp sonunda onların istediğini verirsek rezillik olur.
ABD'nin bahsettiğiniz uçakları vereceğini de sanmıyorum. Trakya'ya üs kurup zırhlı araç getiren ABD'mi verecek onları bize? Ben nedense İngiltere'den Typhoon uçakları alınacağını düşünüyorum.

Nasıl hayır? :D Kaç kere batırmaktan kurtardılar Yunanistan'ı... Türkiye ile Avrupa arasında tampon yapmaya devam ettikçe, göz bebeği olacak. Yoksa Zeus'un hatrına değil bunlar.

Şunu da belirtmek gerekiyor ki bizim F16'lar Rafale uçaklarıyla boy ölçüşemez. Zaten bırakın Rafale'yı yunan F16'larının bir kısmından teknolojik olarak geri.
Yunan'ın bu silahlanması ileride başımızı ağrıtacak bence.
Türkiye'ye kızmak doğru olur mu bilmiyorum zira Yunanistan boyuna göre aşırı bir silahlanma içinde. Özellikle hava kuvvetleri koca İngiltere, Almanya, Fransa gibi ülkelerle eşdeğer durumda neredeyse. Türk korkusu neler yaptırıyor bunlara çok ilginç.
Türkiye ise pasif bir politika izliyor nispeten. Uluslararası anlaşmalara aykırı şekilde Yunan'ın silahlandırdığı adalarla ilgili doğru düzgün açıklama bile yapmadı Türkiye. Anlamak zor.

Yunanistan'ın bunu tek başına yapmadığını biliyoruzdur umarım. Türkiye nasıl bazı devletler için jeopolitik olarak önemli ise, Yunanistan'da Avrupa için önemli çünkü bize tampon konumunda. F-16'lar hakkında dedikleriniz doğru mu, sanmıyorum zira bizde de ciddi modernizasyon çalışmaları oldu. Ayrıca yerlilik bakımından Yunanistan'a göre daha iyi bir konumda olduğumuzu düşünüyorum.

Türkiye şu an askeri teknolojiyi üretmek ile ithal etmek arasında ince bir çizgide. Bir yanda başarı ile uçan yerli İHA/SİHA'lar, füzeler, savunma sistemleri, yerli radar ve gözetleme sistemleri; bir yanda ise Avrupa desteği ile filosunu yenilemeye çalışan Yunanistan, ABD ile ciddi anlamda filolarına eklemeler yapan İsrail ve BAE var. BAE'ye F35 satılmasına ya onay verilmişti ya da verilecekti ya... Yani coğrafya kaynıyor. Ve burada Türkiye'nin vereceği kararlar öyle kolay da değil.

Sermayeni MMU'ya aktarıp, çıkana kadar idare mi edeceksin, yoksa uçak ithal edip, geçmişte yaşanan sıkıntıları mı yaşayacaksın. MMU'da hangi noktadayız bilmiyorum ancak sağlam bir noktada olduğumuzu düşünüyorum, ki bu da karar vermeyi daha da zorlaştırıyor.

Gerçi her şeyin ötesinde bitmeyen bir pandemi, bizimle beraber Avrupa ve ABD'yi tehdit eden ekonomik kriz gerçeği var. Yani çok karışık bir tablo ile karşı karşıyayız. Geç olsun, güç olmasın diyorum. Ülkemiz için hayırlı olan kararları vermek zor olacak.

uyarı: Bu yazı savaş halinde olabilecek ihtimaller üzerinde yazılmıştır. Tamamen kendi fikirlerimi belirttim kişiden kişiye değişebilir bu yorum.
Bu konuya yorumum şu şekilde olacak. Öncelikle Yunanistan'ı tek ülke olarak düşünmemek lazım çok geriye gitmeye gerek yok yakın tarihte bunu örnekleri çok fazla. Batı ve Rusya için Yunanistan çok önemli bir ülke çünkü onlara çok büyük tarih borçlular. Yunanistan'ı ne kadar sevmesemde bunu kabul etmek gerekiyor ki Anadolu türkleri olmadan yunanlılar, yunanlılar olmadan Anadolu türkleri tarih hakkında konuşamaz. İki ülkenin iktidarları arasında çok büyük anlaşmazlık çıkmadığı sürece iki ülkede birbirine savaş açmaz diye düşünüyorum. Olur ki açarsa zararlı biz çıkarız şu anki ortamda, kaybetmesek bile 30 yıl geri gideriz. Bazı ihtimaller üzerinde konuşalım;
1- Rus'lar geçmişte olduğu gibi din kardeşlerinin yanında yer alacak (ne olursa olsun bu böyle)
2- Avrupa'daki Türk nefretini az çok bilen varsa zaten Avrupa'nın tavrını tahmin etmek zor değil ( İtalya ve İspanya olumlu baksada çıkarlarını düşünmek zorunda)
3- demokrasinin yaratıcı kollayıcısı ve kutsayicisi Amerika yunanlılar tarafında olacağı neredeyse kesin(en azından biden döneminde)
4-Çok şanslıysak yüce alman ırkı (!) tekrardan faşist emellerine alet olabilecek bir lider bulabilirse(ki dünya savaşa girdiğinde insanlar korku içinde olacağından kendilerine bir diktatör arayacaklar) Almanya'nın yanında birçok ülke bizim yanımızda olabilir.
Özet; savaşın asla kazananı yoktur, sadece daha az kaybedeni vardır ancak kaybeden her zaman yalnız olandır. Müttefik aramalı ve yapamadığımız silahları ithal etmeliyiz ve buna zorunluyuz.

Zira 2 sene öncesine kadar yalnız başına bir Yunanistan varken
Yunanistan hiçbir zaman yalnız kalmadı, geçelim bu hikayeleri.

ABD ve Boeing'in tok satıcı olduğunu, F-15'in ise gözde ve güçlü bir uçak olduğunu zaten söyledim. Şu anki zayıflığımızı sürdürmemizi istiyorlar ve kazanacakları paraları görmezden gelebiliyorlar bu durumu sürdürmek için.

Avrupa menşeili bir uçak da seçilebilir (Rafale hariç) ama altyapımız uygun olmadığından kuvvetlerin bu topa son ana kadar gireceğini sanmıyorum.

Zira 2 sene öncesine kadar yalnız başına bir Yunanistan varken karşımızda
Yunanistan'ı tarihin hiçbir anında yalnız göremezsin emin ol:) Yunanistan'ın olmadığı bir Avrupa diye bir şey olamaz, izin vermezler. Hele hele Avrupalı olmayan bir ülkeye karşı asla yalnız kalmaz eminim.

Geri
Yukarı