Havada Yakıt İkmali

KaraKartalw

Kilopat
Makaleler
14
Daha fazla  
Bundan yıllar önce Discovery'de uçakların havada yakıt ikmalini anlatan bir belgesel izlemiştim ve çok dikkatimi çekmişti. Bugün Youtube ana sayfama bu belgesel gelince burada da paylaşmak istedim. Belki bilmeyen kişiler veya merak eden kişiler olabilir diye. Ben ilk gördüğümde çok şaşırmıştım. Çok zorlu bir işe benziyor.

Zaten videoda çok açıklayıcı bir şekilde anlatmış. Merak eden olursa izleyebilir. Bence baya ilgi çekici bir olay :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gerçekten güzel olmuş video. Cidden zor bir iştir ama bir o kadar da faydalı bir iştir. Çok fazla koordinasyon ve denge gerektirir. O kadar ki yakıt için aşağıya uzanan hattı (Boom) ayrıca bir personel tarafından (Boomer veya Boom Operator) kumanda edilir ve dengelenir. Ayrıca daha ilginç ve görsel açıdan güzel olanları görmek için YouTube üzerinden "Air Refuelling" diye aratırsan çok daha güzellerini bulabilirsin:)

Okyanus ötesi operasyonlar yapabilmek icin uçak geminiz yoksa ve buna ihtiyacınız varsa Boeing KC135 gibi uçaklar sizin için olmazsa olmazdır. Uzun yıllar bircok ülkenin filosuna hizmet etmiş KC 135'in üretimi ise durmuştur. Yerini daha modern uçaklara bırakmıştır. Türk Hava Kuvvetleri'nin filosunda da vardir. Ve bizim gibi uçak gemisi olmayan ülkeler için çok önemlidir.

Yav böyle işlere ne gerek var, insin, doldursun, kalksın iste diyen süper zekalar da var. Diyelim ki uçağınız 300 gitti. Baktı ki daha gidecegi 450 birimlik yer daha var. Ama yakıt seviyesi 370 seviyesinde. Şimdi bu uçak hedefine varmadan geri mi dönsün yakıt icin? Komik olan dönüp depoyu doldursa bile aynı olay yaşanacak, çünkü ulaşamıyor oraya :)

Yakındaki farklı bir askeri üsse inip doldursun diyenler var, bu sivil havacılık mi? Her yerde askeri üs mü var? Bu sivil uçak değil ki izin alsın acil bir durumda insin bir havalimanına. Uçak gemin de yok. Okyanus üzerinde ne yapacak bu ucak? Küçücük uçak bu. Miden kadar yakıt deposu var :) Ve güçlü motoru/motorları yakiti kafaya dikmeyi de seviyor :)

Videonun başında çok önemli ve ince bir detay veriyor. Ona değinmek istiyorum. Kanatlarında ve gövdesinde yakıt barındıran uçaklarda motor beslemesi için yakıt öncelikle motorlara gövdedeki depodan gider. Kanatlardan gitmez. Kanatlardan gitseydi, ağırlığı azalan kanatlar gövdeyi taşıyamaz hale gelmesi muhtemel olurdu. Mesela APU da yakıtı genellikle kanatlardaki yakıttan alır, eğer varsa. Böylelikle bir denge kurulur.

Bir de gövdedeki yakıt tanki daha buyuk oldugundan daha fazla yakıt alır. Mühendislikteki aerodinamik tasarlamada her olasılık, olası olma ihtimali %0.112231'lerde olsa bile hesaplanır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı