Yurt dışı gümrük fiyatı neye göre hesaplanıyor?

Emr3SahiN

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Arduino kendi sitesinden ürün ve sensörler aldım yaklaşık 220€ tutarında.

Lakin 1500€ limiti 150 € tutarına indirilmiş.

Bu sebepten ürünüm gümrükte takıldı.

Gerekli ödemeyi yapacaktım lakin arge yazısı, gümrük vergisi, vekaletname, KDV vs derken 15.000 ₺ bulur dediler.

Ürünü iade etmek istiyorum Onu'da edemiyorum alamıyorum'da galiba 200 €+ 400€ = 600€ yandı.

Bilgi verebilecek birisi var mıdır?

Kargo şirketi UPS.

Arduino kendi sitesinden ürün ve sensörler aldım yaklaşık 220€ tutarında.

Lakin 1500€ limiti 150 € tutarına indirilmiş.

Bu sebepten ürünüm gümrükte takıldı.

Gerekli ödemeyi yapacaktım lakin arge yazısı, gümrük vergisi, vekaletname, KDV vs derken 15.000 ₺ bulur dediler.

Ürünü iade etmek istiyorum Onu'da edemiyorum alamıyorum'da galiba 200 €+ 400€ = 600€ yandı.

Bilgi verebilecek birisi var mıdır?

Kargo şirketi UPS.

Gümrükte takılması sebebiyle bir gümrük firmasıyla anlaşıp ürünü teslim alabilirsiniz. Tabii bunun bedeli olacak. Şu anda gümrükte takılması sebebiyle büyük ihtimal aşağıdaki masrafları karşılamanız gerekecek.

Ardiye + ordino bedeli KDV hariç 4.000TL-5.000TL
Vekaletname 1000TL.
Gümrük firmasına işlemler için komisyon 1000TL.
Avrupa ülkelerinden geliyorsa %18 diğer ülkelerden geliyorsa %30 ithalat vergisi.
Ek olarak ithal edilen üründe ülke ekonomisine kazandırılmasına yönelik %6 kkdf vergisi.

Bizde de benzer sorun var. AMD işlemcimiz arızalandı. Türkiye'deki garantisi bitti. 1 yıllık dünya genelindeki garanti süresi kaldı. AMD'den talep ettik. Göndeririz ama tüm sorumluluk size ait dediler. Bu sorumluluklar içerisinde bahsettiğim masrafların oluşacağını çalıştığım firmanın gümrükçülerinden öğrendim. Bende ithalat muhasebesi yapıyorum işin içerisinde sayılırım.

Ekleme.
UPS'ten geri gönderilmesini talep edebilirsiniz fakat son dönemde artan maliyetlerden dolayı önce ürünü kabul etmenizi ya da bir takım masraflar çıkaracaklarını söyleyecekler. Bu masraflarda yüksek ihtimal ardiye ve ordino masrafları olacak.

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Firmayla iletişime geçtim ürün yaklaşık dört gün bekle 110 dolar + bekleme parası talep ettiler …

Geri
Yukarı