Yurt dışı alışverişinde gümrük vergisi neye göre nasıl hesaplanıyor?

sprtcras

Decapat
Daha fazla  
Geçen ay yurt dışı alışveriş uygulamasından bir tişört satın aldım ve birkaç gün önce sabah elime ulaştı. Görevli paketi verirken 97 lira gümrük vergisi olduğunu söyledi ki poşetin üzerine yapıştırmışlar.

Merak ettiğim bu gümrük vergisi neye göre nasıl hesaplanıyor. Ağırlığa göre mi yoksa fiyat aralığına göre mi? Aldığım tişörte kargoyla beraber 650 TL ödedim. Buna 100 lira gümrük vergisi geldi. Şimdi birkaç tane daha farklı modelini almak istiyorum ama gümrük vergisini nasıl öğreneceğim? Mesela 3000 TL değerinde ürün alsam gümrük neye göre hesaplanıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zati(Kişisel) eşyalarda gönderi ücretini Gümrük vergilerine dahil etmiyorlar ve eşya bedelinin yüzde otuzu kadarını tek ve maktu vergi olarak alıyorlar. Tişört sayısı artarsa Ticari eşya sayılabileceğini aklınızda bulundurun . Böyle durumlarda maalesef Müşavirlik ve vekalet ücreti biniyor bilginize .

Zati(Kişisel) eşyalarda gönderi ücretini Gümrük vergilerine dahil etmiyorlar ve eşya bedelinin yüzde otuzu kadarını tek ve maktu vergi olarak alıyorlar. Tişört sayısı artarsa Ticari eşya sayılabileceğini aklınızda bulundurun . Böyle durumlarda maalesef Müşavirlik ve vekalet ücreti biniyor bilginize .
Hocam ben PTT’ye sosyal medyadan ulaştım, Avrupa Birliği ülkesi olmayan ülkelerden gelen ürünlere malın değerinin %20’si kadar vergi alınıyormuş. Kendileri yazdı bunu. Bunu öğrendikten sonra 5 tane daha 3 bin TL değerinde tişört alışverişi yaptım umarım sıkıntı çıkmaz, çıkmaması da lazım. Ayrıca ticari sayılabilmesi için 5 ya da 10’dan çok daha fazla almak gerekmez mi?

Geri
Yukarı