Yurt dışı iPhone 14 Pro almak mantıklı mı ?

KutayOnR

Hectopat
Yer
Varşova
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GF65 Thin 10SDR
Meslek
Öğrenci
Merhaba, yurt dışı iPhone 14 Pro almak istiyorum. Elimde iPhone 13 mevcut, üçüncü kamera ve dinamik adayı deneyimlemek istiyorum. Elimdeki cihaz Türkiye cihazı ama alacağım cihaz; yurt dışı ve çift simli bir versiyon. Elimdeki cihazı verdikten sonra üstüne hiçbir fark vermeden yeni cihaza geçiş yapabiliyorum. 4+4 kullanım süresi de açıkçası cazip geliyor. Toplam 12 ay kadar kullanılabilir sürem olacak ve kalan 4 ay içinde eski bir iPhone satın alıp onun üzerinden aktarmalı konuşmak istiyorum. Sizce mantıklı mı ? Yeni teknolojiler görmeye ve deneyimlemeye açım.

10 lirayı aşan Lari ve 20.000 ₺ IMEI kaydından sonra pek mantıklı bulmuyorum. Ben Nisan'da 14 Pro Max 256 almıştım, Lari 7 küsurdü, 6 bine de kaydımı yaptım toplamda 34 bin ₺ civarına geldi telefon.

10 lirayı aşan Lari ve 20.000 ₺ IMEI kaydından sonra pek mantıklı bulmuyorum. Ben Nisan'da 14 Pro Max 256 almıştım, Lari 7 küsurdü, 6 bine de kaydımı yaptım toplamda 34 bin ₺ civarına geldi telefon.
Açıkçası açtırmayı düşünmüyorum. Eğer "yılbaşında kullanım sürelerinin sıfırlanması" olayı kaldırılırsa patlarız. Ama onun dışında açtırmadan kullanacağım. Süresi bittikten sonra da ufak bir indirim ile satıp tekrar yurtiçi bir telefon alabilirim diye düşündüm.

Açıkçası açtırmayı düşünmüyorum. Eğer "yılbaşında kullanım sürelerinin sıfırlanması" olayı kaldırılırsa patlarız. Ama onun dışında açtırmadan kullanacağım. Süresi bittikten sonra da ufak bir indirim ile satıp tekrar yurtiçi bir telefon alabilirim diye düşündüm.
Süre bitince kim alacak ki?

Süre bitince kim alacak ki?
Süresi bittikten sonra biraz fiyat indirimi ile alanlar oluyor. Telefon 29.000 TL ise sen 25.000 TL gibi bir fiyata satarsan eğer 4.000 TL bir zarar ile telefonunu tekrardan değiştirmiş oluyorsun. Hatta yine o ayarda bir telefon almak istersen 4.000 TL daha koyarak yani 8.000 TL vererek kullanım süresini sıfırlamış oluyorsun. Tabii ki bu bence de mantıklı değil ama en kötü bu da bir seçenek. iPhone 8 alıp aktarmalı şekilde konuşurum.

Merhaba, yurt dışı iPhone 14 Pro almak istiyorum. Elimde iPhone 13 mevcut, üçüncü kamera ve dinamik adayı deneyimlemek istiyorum. Elimdeki cihaz Türkiye cihazı ama alacağım cihaz; yurt dışı ve çift simli bir versiyon. Elimdeki cihazı verdikten sonra üstüne hiçbir fark vermeden yeni cihaza geçiş yapabiliyorum. 4+4 kullanım süresi de açıkçası cazip geliyor. Toplam 12 ay kadar kullanılabilir sürem olacak ve kalan 4 ay içinde eski bir iPhone satın alıp onun üzerinden aktarmalı konuşmak istiyorum. Sizce mantıklı mı? Yeni teknolojiler görmeye ve deneyimlemeye açım.

Bence mantıklı değil. Yurdışı olayı ciddi bir risk. Bir sorun olduğunda muhattabın olmayacak. 3 yıl kullanım zorunluluğu ve ikinci elde ciddi değer kaybı gibi olumsuzluklarda var. Not: 14 Pro kullanıyorum. Benim cihazım Apple garantili. Ağırlık ve iOS 16'nın bugları hariç memnunum. Cihaz kalite olarak çok iyi ama yurt dışı olayını üç kere düşünmek lazım.

Bence mantıklı değil. Yurdışı olayı ciddi bir risk. Bir sorun olduğunda muhattabın olmayacak. 3 yıl kullanım zorunluluğu ve ikinci elde ciddi değer kaybı gibi olumsuzluklarda var. Not: 14 Pro kullanıyorum. Benim cihazım Apple garantili. Ağırlık ve iOS 16'nın bugları hariç memnunum. Cihaz kalite olarak çok iyi ama yurt dışı olayını üç kere düşünmek lazım.
Düşünceniz için teşekkür ederim. Alacağım cihaz global garantiye girdiğinden ötürü 1 yıl ile sınırlık olmak üzere Türkiye'de garantisi geçmekte. Fakat ikinci el konusunda çok haklısınız. Bilemedim kafam çok karışık.

Geri
Yukarı