Çözüldü Yurt dışı iPhone'u kayıt ettirme süreci nasıl işliyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Arkadaşlar yurtdışı bir iPhone cihaz var ama bunu ben yurt dışından getirmedim. Başka bir kişiden aldım. Buna IMEI atıp kullanmak için pasaport kaydı olmalı veya yurtdışına çıktığının kaydı olmalı diyorlar. Nasıl olacak biri beni aydınlatabilir mi?

Çözüm
Birinin yurt dışına çıkıp gelmesi lazım. Ardından o kişinin üzerine kayıt ettireceksin. Yalnız, unutma ki telefon 3 yıl boyunca o kişinin üzerinde olacak ve onun adına kayıtlı olmayan sim kartlarını takamayacaksın.
Evet. Gitmiş birisinin bu işi yapması da bir seçenekten çıkıyor neredeyse çünkü hem cihazda kullanılan mobil hat onun üzerine olacak hem de o kişi 3 yıl içinde başka bir cihaz kaydedemeyecek. Yurt dışına çıkmış kimsenin kendini 3 yıl kilitleyeceğini sanmıyorum. Hem de ekstradan mobil hattı sahiplenme sorumluluğu alacağını.
Yasal olmayan yollarla atılan IMEI'lerin sorunu ne?

Kesin olmamakla birlikte sigortalı uçak biletleri vs varmış, ülkeden çıkış yapılıyor pasaport bölümünden daha sonra tekrar giriş yapılıyor. Bilette kesinti yapıyorlar ve bir kısmını iade ediyorlar. Pasaportta giriş ve çıkış damgaları oluyor haliyle sistem üzerinden kayıt yapılabiliniyor.

Tabi ki kesin olmamakla birlikte şehir efsanesi de olabilir.

Yasal olmayan yollarla atılan IMEI'lerin sorunu ne?
iPhone ise zaten kaçak IMEI atamıyorsun. Android ise yakalanmasan bile cihazın resmi garantisinin olmaması ve resmi yollarla güncelleme yüklenememesi gibi problemler var. Bildiğim kadarıyla da cihazlarda root erişimi oluyor, bu da bankacılık gibi uygulamalarda risk oluşturabilir ve Netflix gibi bazı rootlu cihaz desteklemeyen uygulamaları Google Play'den yükleyemiyorsun. Zaten Android cihazlarda yurt dışından getirmenin bir anlamı yok. Anca kaçak Xioami'ler oluyor. Hiçbir şekilde kaçak IMEI'yi tavsiye etmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı